GTX 1660S ve R5 2600X oyunlarda GPU kullanımı %70

csadem34

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, bu aralar konular açmıştım bu konuyla alakalı. Bende GTX 1660 Super, R5 2600X ve 16 GB RAM var ama ne hikmetse arkadaşımın %90 üstü GPU kullanımı aldığı yerde ben 70 küsurlardayım. Arkadaşımda GTX 1060 6 GB + R5 3500X var. 144Hz monitör aldım ama belki de bu sebepten 144Hz oyun oynayamıyorum yani. Kendini zorlamıyor sanki. Neden oluyor bu? Birkaç gündür uğraşıyorım ama bir değişiklik yok. Ne yapmam gerek? Alabilceğimin en üstünü alıp akıcı oyunlar oynamak istiyorum. Mesela Apex Legends, Battlefield 1, Valorant...

Son düzenleyen: Moderatör:
Kısacası "thermal throttle" gpu işlemcisinin üst sınıra yakın sıcaklık derecesinde çalıştığında, ekran kartının kendini soğutması için tam yükte tam performansta çalışmamasıdır.
yarın atsam sıkıntı olur mu şuanda müsait değilimde yarın forzadayken size tüm değerleri atıyım yardımcı olur musunuz pek anlamıyorum da ?

Biz hep buradayız hocam siz ne zaman müsait olursanız 🙂👍
böyle değerler var ortalama ne düşünüyorsunuz ? Yeterli midir başka bir seçeneği açıyım mı ?

Dosya Ekleri

• resim_2021-11-26_213019.png
    resim_2021-11-26_213019.png
    3,7 MB · Görüntüleme: 19
Ne kadar ultra yapabilirsem o kadar yaptım.1920x1080
İşlemci kullanımı biraz fazla turbo boost yapıp gpu değerlerini biraz daha arttırabilirsiniz ama sıcaklıklar 80c üzerine çıkacaktır. Size tavsiyem indirimler devam ederken alabiliyorsanız işlemcinize soğutucu alın 240mm ve kule tipi soğutucular iş görür. Ama ekran kartı kullanımınız bu haliyle bile düşük.

İşlemci kullanımı biraz fazla Turbo Boost yapıp GPU değerlerini biraz daha arttırabilirsiniz ama sıcaklıklar 80C üzerine çıkacaktır. Size tavsiyem indirimler devam ederken alabiliyorsanız işlemcinize soğutucu alın 240mm ve kule tipi soğutucular iş görür. Ama ekran kartı kullanımınız bu haliyle bile düşük.

Sebebi ne olabilir? Hangi soğutucları önerirsiniz?

Sebebi ne olabilir? Hangi soğutucları önerirsiniz?
Sebebini maalesef tam olarak bilmiyorum ama alt çekirdekler tıkandığı için ekran kartı tam performans vermiyor olabilir. İşlemcinizi arkadan sömüren bir problem olmadığından emin olun gerekirse format atıp emin olun. Soğutucu için karar verdiğinizde yeni konu açarsınız oradan daha iyi yardımcı olunur ama benim tavsiyem;

Sebebini maalesef tam olarak bilmiyorum ama alt çekirdekler tıkandığı için ekran kartı tam performans vermiyor olabilir. İşlemcinizi arkadan sömüren bir problem olmadığından emin olun gerekirse format atıp emin olun. Soğutucu için karar verdiğinizde yeni konu açarsınız oradan daha iyi yardımcı olunur ama benim tavsiyem;

Usta kökten çözüm para biriktirip r5 3600 yada 3500x almak olur mu dersin ?

Yeni konular

Geri
Yukarı