GTX 1660S'i satıp üstüne ekleyerek ekran kartı almak mantıklı mı?

Saralondes

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Aylar önce kendime bilgisayar toplamıştım. Fakat o zamanlar çok detaylı bilgiye sahip olmadığım için sonrasında öğrendiğim bir durum hakkında kafa karışıklığı yaşıyorum şu an. MSI GTX 1660 Super Ventus XS OC GDDR6 6 GB ekran kartım var fakat fanları sürekli halde çalışıyor. Sonradan öğrendiğim de şu ki fanları sürekli çalışan ekran kartlarının ömrü fanları sürekli çalışmayan ekran kartlarına karşın daha kısa oluyormuş. Araştırdığım kadarı ile de bu ekran kartının o şekilde ayarlanabilir bir özelliği de yok. Bilgisayarı çalıştırdığımdan beri sabahtan geceye kadar sürekli çalışır halde. Sabahları genelde dijital çizim yapıyorum. Akşamları da oyun oynuyorum, bazen yüksek sistem isteyen bazen düşük sistem isteyen oyunlar oynuyorum. Aşırı ısınma gibi bir problemi yok; bir tek God of War'da 76 dereceden yukarısını hiç görmedim diyebilirim. Ki God of War minvalinde birkaç yapım daha oynadım ve oynuyorum. Sadece God of War'da o kadar oldu diyebilirim. Velhasıl, hiçbir şey yapmıyorken fanların böyle çalışması beni rahatsız ediyor açıkçası. Bu ekran kartını satıp üzerine biraz daha koyarak aynı değerde veya bir tık daha güçlü bir ekran kartı alıp almamanın kararsızlığını yaşıyorum. Tabii bu sorundan mustarip olmayan bir ekran kartı olmak kaydıyla. Tavsiyelerinize açığım; gerek satıp satmamak konusunda gerekse de bunun yerine alabileceğim ekran kartları açısından her türlü önerinizi dinlemek isterim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim gerçekten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynısını kullanıyorum ve ben de satıp bütçeme göre 3060 almayı düşünüyorum bence gayet mantıklı ve gerekli bir yükseltme. GoW da da az problem yaşatmadı ne kadar güçlü bir kart olsada sınırlarını fazlasıyla zorluyor.

Eğer size yeterli geliyorsa devam etmeniz taraftarıyım. Sizin dediğiniz Zero RPM teknolojisi. Belli sıcaklık altında, bazı ekran kartlarının fan durdurması. Ben bu özelliğe sahip ekran kartımda, bu özelliği bilerek kapatıp fan ayarı yapıyorum ki kart serin çalışsın. Bu özelliğin olmaması ekran kartının ömrüne değil, fanların ömrünü belki etkileyebilir. O da kolay kolay size iş açacak bir durum değil.

Değiştirme konusunda eğer bütçe elveriyorsa yükseltmek tabii ki iyidir. Sistemin diğer parçalarını belirtmemişsiniz. Eğer yetersiz kalırsa işlemci ve anakart da değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Fiyat performans anlamında RX6600-RX6700 gibi kartlar olabilir.

Eğer size yeterli geliyorsa devam etmeniz taraftarıyım. Sizin dediğiniz Zero RPM teknolojisi. Belli sıcaklık altında, bazı ekran kartlarının fan durdurması. Ben bu özelliğe sahip ekran kartımda, bu özelliği bilerek kapatıp fan ayarı yapıyorum ki kart serin çalışsın. Bu özelliğin olmaması ekran kartının ömrüne değil, fanların ömrünü belki etkileyebilir. O da kolay kolay size iş açacak bir durum değil.

Değiştirme konusunda eğer bütçe elveriyorsa yükseltmek tabii ki iyidir. Sistemin diğer parçalarını belirtmemişsiniz. Eğer yetersiz kalırsa işlemci ve anakart da değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Fiyat performans anlamında RX6600-RX6700 gibi kartlar olabilir.
Hocam bana an itibariyle yeterli geliyor. Zaten bilgisayarı toplama amacım çizim yapmak ve istediğim birkaç oyunu oynamaktı. Şu zamana kadar oynadığım oyunlar da görece eski oyunlar. İleride yeni çıkmış oyunlardan oynamak istediğimde belki yeterli gelmeyebilir ama çok önemsediğim kısım bu değil yine de. Şunları da belirteyim arada; işlemcim Ryzen 5 3600, anakartım da B550MPRO. Aslında bütçem yükseltmek için şu an pek uygun değil ama bir şekilde hallederim diye düşündüm. Çünkü uzun bir süre bilgisayara yükseltme yapamayacağım gibi duruyor. Bu sebepten ileride sorun olabilme ihtimaline karşın şimdiden satmayı ve başka bir ekran kartı almayı düşündüm. Fanların ömrünün tükenmesi ne gibi bir şeye yol açar ya da fanlar bozulduğunda ne yapmak gerekir, sorularım biraz amatörce olabilir ama cevaplayabilirseniz mutlu olurum :')

Hocam bana an itibarıyla yeterli geliyor. Zaten bilgisayarı toplama amacım çizim yapmak ve istediğim birkaç oyunu oynamaktı. Şu zamana kadar oynadığım oyunlar da görece eski oyunlar. İleride yeni çıkmış oyunlardan oynamak istediğimde belki yeterli gelmeyebilir ama çok önemsediğim kısım bu değil yine de. Şunları da belirteyim arada; işlemcim Ryzen 5 3600, anakartım da B550MPRO. Aslında bütçem yükseltmek için şu an pek uygun değil ama bir şekilde hallederim diye düşündüm. Çünkü uzun bir süre bilgisayara yükseltme yapamayacağım gibi duruyor. Bu sebepten ileride sorun olabilme ihtimaline karşın şimdiden satmayı ve başka bir ekran kartı almayı düşündüm. Fanların ömrünün tükenmesi ne gibi bir şeye yol açar ya da fanlar bozulduğunda ne yapmak gerekir, sorularım biraz amatörce olabilir ama cevaplayabilirseniz mutlu olurum:')

Sondan başlayayım. Fanlar bozulursa, internetten fan seti satın alıp biraz bilgiyle takabilirsiniz. Fakat dediğim gibi fanların uzun bir süre bozulacağını sanmıyorum. Anakartınız gerekli güncellemeyi kaldıracaktır, aynı işlemci bende de var. RAM-PSU bilgisi yok fakat işlemcinin R5 5600 yapılması ekran kartının da RX6600-RX6700 yapılması güzel bir güncelleme olur. Fakat çizim konusunda bilgim yok, render gibi NVIDIA'nın avantajlı olduğu bir süreçse, ekran kartını ona göre seçmek gerekebilir.

Kendimden örnek vereyim. R5 3600 işlemci ve 5700XT ekran kartlı sistemim var. Aslında CPU ve GPU ihtiyacımı karşılıyor fakat ben güncelleme yapmak istiyorum. GPU'dan güncellemeye başlarsam darboğaz yeme ihtimalim var ve işlemci yükseltmeden tam performans alamayabilirim. Benim de hepsini yükseltecek bütçem yok. Ben yükseltmeye işlemciden başlayacağım. R5 5600 ya da 5600X düşünüyorum. Siz de böyle bir yol izleyebilirsiniz. R5 5600 ciddi fark edecektir. GoW gibi oyunlar tabii ki daha iyi ekran kartı isteyecektir. Aslında bu iş tamamen sizin bütçeniz, istediklerinize bağlı.

Sondan başlayayım. Fanlar bozulursa, internetten fan seti satın alıp biraz bilgiyle takabilirsiniz. Fakat dediğim gibi fanların uzun bir süre bozulacağını sanmıyorum. Anakartınız gerekli güncellemeyi kaldıracaktır, aynı işlemci bende de var. RAM-PSU bilgisi yok fakat işlemcinin R5 5600 yapılması ekran kartının da RX6600-RX6700 yapılması güzel bir güncelleme olur. Fakat çizim konusunda bilgim yok, render gibi NVIDIA'nın avantajlı olduğu bir süreçse, ekran kartını ona göre seçmek gerekebilir.

Kendimden örnek vereyim. R5 3600 işlemci ve 5700XT ekran kartlı sistemim var. Aslında CPU ve GPU ihtiyacımı karşılıyor fakat ben güncelleme yapmak istiyorum. GPU'dan güncellemeye başlarsam darboğaz yeme ihtimalim var ve işlemci yükseltmeden tam performans alamayabilirim. Benim de hepsini yükseltecek bütçem yok. Ben yükseltmeye işlemciden başlayacağım. R5 5600 ya da 5600X düşünüyorum. Siz de böyle bir yol izleyebilirsiniz. R5 5600 ciddi fark edecektir. GoW gibi oyunlar tabii ki daha iyi ekran kartı isteyecektir. Aslında bu iş tamamen sizin bütçeniz, istediklerinize bağlı.
Fanlar yenileniyorsa çok da problem değil o zaman ki dediğiniz gibi uzun bir süre sağlam kalıyorlarsa ileride tamamen sistemi yenileyecek kadar beni idare ederler sanırım. Tavsiyeleriniz ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Kafa karışıklığımı gidermiş oldum. Galiba ben de sizin izlediğiniz yolu izleyeceğim. İşlemciyi yeniledikten sonra, iyice araştırıp uygun bir ekran kartı alacağım. Bu sene içerisinde de Blender programıyla 3D modelleme yapmayı öğrenmek istiyordum çizimin yanı sıra. Eğer NVIDIA bu alanda daha iyiyse tabii iyice araştırıp NVIDIA ekran kartı alırım yüksek ihtimalle. Umarım ileride bir aksilik çıkmaz da siz de ben de gönül rahatlığıyla yükseltmiş oluruz sistemlerimizi :')

Fanlar yenileniyorsa çok da problem değil o zaman ki dediğiniz gibi uzun bir süre sağlam kalıyorlarsa ileride tamamen sistemi yenileyecek kadar beni idare ederler sanırım. Tavsiyeleriniz ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Kafa karışıklığımı gider miş oldum. Galiba ben de sizin izlediğiniz yolu izleyeceğim. İşlemciyi yeniledikten sonra, iyice araştırıp uygun bir ekran kartı alacağım. Bu sene içerisinde de Blender programıyla 3D modelleme yapmayı öğrenmek istiyordum çizimin yanı sıra. Eğer NVIDIA bu alanda daha iyiyse tabii iyice araştırıp NVIDIA ekran kartı alırım yüksek ihtimalle. Umarım ileride bir aksilik çıkmaz da siz de ben de gönül rahatlığıyla yükseltmiş oluruz sistemlerimizi:')

Ben işin daha çok oyun tarafında olduğum için büyük ihtimalle AMD'den devam edeceğim :) Sizin için en doğrusu, dediğiniz gibi olur. Son bir ekleme yapayım, Zero RPM teknolojisi kartı dinlendiren bir teknoloji fakat ekran kartının aktif olduğu senaryoda zaten fanlar dönmeye başlayacak. O yüzden problem yok :) İşlemci değiştirirseniz haberdar olmak isterim tecrübelerinizden. İyi günler.

Geri
Yukarı