GTX 660 PC oyunlarda reset atıyor

Emlol

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 7500F | Gigabyte B650M S2H | Gigabyte RTX 4070 EAGLE OC 12G | GSKILL 32GB (2x16GB) Ripjaws S5 6000MHz CL32 DDR5 | MLD M500 ULTRA 500GB NVME 2280 Gen4x4 M.2 SSD | Kioxia 1TB Exceria G2 NVMe M.2 SSD | Asus ROG Strix Scope RX Red Switch | HyperX Pulsefire Haste |
Her yerde çözüm aradım fakat bulamadım. Çoğu kişi PSU sorunu diyor ama PSU stress testinde 10-15 dakikada hiçbir sıkıntı çıkmadı, ekran kartı testinde derece 70 üzerine bile çıkmıyor. OCCT'de her testi yaptım 15 dakika neredeyse hepsi bir sıkıntı çıkmadı. Önceden, termal macun değişmeden önce 70 derece altında kapanıyordu. Şimdi girince, 5 dakika sonra 45-50 derece iken kapanıyor. Ne yapabilirim? Rainow Six'de, 99 kullanımda fan hızını sıcaklıktan mı yapıyor diye %43'e çektim. Sıkıntı çıkmadı fakat bu oyunlarda derece 60'ın altında iken bile kapanıyor.
Sistemim:
Ekran Kartı: ASUS GTX660 DirectCU II O.C.
İşlemci: Intel i3-3210 (Darboğaz yaptığını düşünüyorum ama bundan mı kapanıyor bilgim yok.)
PSU: Xigmatek X-Calibre 600W,
RAM: 4x4 Kingston, HyperX soğutuculu.
Hard disk: Seagate 500DM002.

Son düzenleyen: Moderatör:
OCCT testi ekran kartının Turbo frekansını aktif etmediği için ekran kartı tam performansta çalışmıyor ve doğal olarak daha az Watt tüketiyor. Söylenildiği gibi büyük ihtimalle PSU ile ilgili bir sorun yaşıyorsun. MSI Afterburner'dan Power Target'ı %80'lere çekip oyuna girmeyi dene bir nebze fikir oluşturabilir kafanda. Fakat GPU Isısından dolayı da olabilir deneyerek görmen gerek.

OCCT testi ekran kartının Turbo frekansını aktif etmediği için ekran kartı tam performansta çalışmıyor ve doğal olarak daha az Watt tüketiyor. Söylenildiği gibi büyük ihtimalle PSU ile ilgili bir sorun yaşıyorsun. MSI Afterburner'dan Power Target'ı %80'lere çekip oyuna girmeyi dene bir nebze fikir oluşturabilir kafanda. Fakat GPU Isısından dolayı da olabilir deneyerek görmen gerek.

GPU ısım, 70 derece üzerine bile çıkmıyor. Dediğinizi test ediyorum hemen.
Hala kapanmaya devam ediyor.
Tom Clancy's Rainbow Six: Siege, Forza Horizon 4'de vb. böyle sıkıntı olmuyor. Sadece Heroes & Generals ve Escape from tarkovda var bu sorun.
OCCT'de hiçbir sıkıntı yok, her şeyi test ettim. Memory'de çöktü diyor fakat Windows'ta kendim RAM testi yaptığımda sıkıntı yok.

Son düzenleme:
Darboğaz yeme olasılığın pek yok onu düşünme ama büyük ihtimalle PSU'dan dolayı kapanıyor bilgisayarın farklı bir PSU ile deneme şansın varsa denemeni öneriyorum. Fakat ilginçtirki R6 çok fazla kaynak isteyen bir oyun onda kapanmayıp diğer örnek verdiğin 2 oyunda kapanması biraz garip. Ayrıca RAM ile ilgili bir sorun oluşsaydı kapanmadan çok mavi ekrana düşerdin yani RAM'leri de eleyebiliriz fakat bundan emin değilim. Belki bir ihtimal Chipset'in aşırı ısınıyor olabilir HWMonitor indirip tüm değerleri anlık olarak takip ederek kapandığı noktada neyin dengesiz olduğunu yakalaman gerekiyor. Benim tahminim PSU'dan yana.

Darboğaz yeme olasılığın pek yok onu düşünme ama büyük ihtimalle PSU'dan dolayı kapanıyor bilgisayarın farklı bir PSU ile deneme şansın varsa denemeni öneriyorum. Fakat ilginçtirki R6 çok fazla kaynak isteyen bir oyun onda kapanmayıp diğer örnek verdiğin 2 oyunda kapanması biraz garip. Ayrıca RAM ile ilgili bir sorun oluşsaydı kapanmadan çok mavi ekrana düşerdin yani RAM'leri de eleyebiliriz fakat bundan emin değilim. Belki bir ihtimal Chipset'in aşırı ısınıyor olabilir HWMonitor indirip tüm değerleri anlık olarak takip ederek kapandığı noktada neyin dengesiz olduğunu yakalaman gerekiyor. Benim tahminim PSU'dan yana.
PSU farklı deneme şansım olsa keşke, satın alıcağım mecburen. Ama R6 o kadar yerken kapanmayıp bu oyunlarda nasıl kapanıyor hala anlamadım. HWMonitorü araştırıp bakacağım.
HWMonitorde chipsete nasıl bakacağım oyundayken reis, onu çözemedim.

Son düzenleme:
SYSTİN Chipset'e yakın olan sensör yani o sana en yakın değerleri verecektir.

Bir ihtimal driverdan olabilir. Gerçi benim kart AMD, mesela Red Dead Redemption 2 oynarken sorun olmuyordu ama FIFA 21 veya Kingdom Come oynarken bir süre sonra ekran donup, oyun arkadan ses vermeye devam ediyordu. Sonrada PC kendini resetliyordu böyle saçma bir hata. Ekran kartı driverını DDU ile silip Windows'un otomatik yüklediği sürücüde bırakın benimki bu şekilde düzeldi. Denemeye değer bence.

Bir ihtimal driverdan olabilir. Gerçi benim kart AMD, mesela Red Dead Redemption 2 oynarken sorun olmuyordu ama FIFA 21 veya Kingdom Come oynarken bir süre sonra ekran donup, oyun arkadan ses vermeye devam ediyordu. Sonrada PC kendini resetliyordu böyle saçma bir hata. Ekran kartı driverını DDU ile silip Windows'un otomatik yüklediği sürücüde bırakın benimki bu şekilde düzeldi. Denemeye değer bence.

Her şeyi yaptım, yeni sürücüyede güncelledim DDU ile silip. Ama olmuyor.
SYSTİN Chipset'e yakın olan sensör yani o sana en yakın değerleri verecektir.
Çözmeye çalışıyorum hala.

Geri
Yukarı