GTX 660 Ti aygıt yöneticisinde sarı ünlem işareti

Yilmaz04

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Maltepe, İstanbul
Daha fazla  
Merhabalar, yeni topladığım PC için geçici ekran kartı olarak Radeon HD6950 almıştım. 2010'dan kalma "engineering sample" bir karttı, neden bu kadar ucuz olmasına şaşmamalı. Aldıktan iki hafta sonra ekranda bozulmalar olmaya başladı, üçüncü haftasında ise YouTube'da video izlerken görüntü birden komple bozuldu, 10 saniye sonra bilgisayar otomatik yeniden başladı ve Windows bir daha boot etmedi. Windows'u safe Mode'da açıp ekran kartı sürücüsünü kaldırdığımda Windows normal olarak açılmaya başladı, ancak sürücüyü yeniden yüklediğimde Windows yine çöktü ve bu şekilde döngüye girdi. Ekran kartını aldığımız satıcıya iade ettik, adam incelemiş ve üzerindeki bir parçanın yanmış olduğunu görmüş, parçayı söküp yenisini taktığında çalıştığını söyledi.

Paramızı da iade aldıktan sonra yine geçici ekran kartı olarak bu sefer de ASUS GTX 660 Ti DirectCU II aldık. 1 ay boyunca kullandım, sonra şehir dışına gitmem gerekti. 3 hafta sonra döndüğümde de 4 saat kullandım sonra birden görüntü yeşilleşti, komple bozuldu ama bu sefer bilgisayar yeniden başlamadı. Bilgisayarı manual olarak kapatıp yeniden açtığımda da Windows boot ederken o dönen noktalar bir süre sonra donuyor, 1 dakika sonra ise giriş yapma ekranı çıkıyor. Aygıt yöneticisini açtığımda "display adapters" bölümünün altında NVIDIA GeForce GTX 660 Ti, üzerinde sarı ünlem işareti ile görünüyor. Sağ tıklayıp özellikler dediğim zaman ise "Windows has stopped this device because it has reported problems. (code 43)" yazıyor.

Sorunun ilk başta Windows'dan kaynaklandığını düşündüm çünkü Windows 11 kullanıyordum. Başka bir diske Windows 10 yükledim. Ancak Windows ekran kartı sürücüsünü otomatik yükledikten sonra yine aygıt yöneticisinde sarı ünlem işareti ile çıkıyordu. Artık ne yapacağımı hiç bilmiyorum. Önceki ekran kartında (Radeon HD6950) fırınlama işe yaramamıştı sanki bunda da yaramaz gibi geliyor hiç denemek istemiyorum. Yaklaşık 1 ay önce ekran kartı UEFI BIOS desteklesin diye BIOS'unu 80.04.4b.00.5B'ye güncellemiştim. DDU ile sürücüyü komple kaldırıp yeniden yüklemeyi de denedim.

Ne yapmamı önerirsiniz?

Sistem:
AMD Ryzen 7 5800X.
ASUS ROG STRIX X570-E
Samsung 970 EVO Plus 500GB M.2 SSD.
650W 80+ Bronze güç kaynağı.
Cooler Master TD500 mesh kasa.
240mm sıvı soğutma.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı