GTX 750 Ti LoL FPS düşüşü

Hatironn

Hectopat
Beyler bende MSI Twin Frozr GTX 750 Ti var. Sırf iyi LoL oynayabilmek için aldım ama tabii başka şeylerde ama LoL başta oynuyorum normalde sorun yok ama böyle kalabalık yerlerde savaşlarda FPS düşüyor, çok kasıyor oyun.
Oyun ayarlarım şöyle.
Karakter kalitesi: Orta.
Gölge kalitesi: Kapalı.
Çevre kalitesi: Orta.
Efekt kalitesi: Düşük.

Kartta şu an overclock yok.

Ben arkadaşlardan farklı düşünüyorum.
i3-3210 ve GT 730 sistemiyle bile FPS düşmesi yaşamıyordum kaldı ki arkadaşlar LoL oyununu o kadar abartmış ki sanarsınız RDR2. grafikleri yükseğe çekip deneyin, ısınma sorunu olabilir sıcaklık değerlerinizi kontrol edin, bilgisayarınızı yüksek performans moduna alıp deneyin, NVIDIA Denetim Masası'ndan ayarlarınızı performans olacak şekilde düzenleyin son olarak aklıma gelen ise kullandığınız disk veya RAM'de sorun olabileceği.

Hocam ayarları fullesem 250-300 FPS ile başlıyorum oyuna ama birkaç dakika sonra 100 FPS"lere düşüyorum.

Hocam sistem değişmem imkansız bu ekran kartını bile zorla aldım ailem bu konulara asla yardımcı olmaz.
O zaman size önerim yardım alarak hız aşırtma yapmanız. Stok soğutucuyla kesinlikle yapılmaz, düzgün bir soğutma sistemi alıp abartmadan hız aşırtma yapılırsa sorununuz azalır, ama tamamen bitmez.

Şu an hafif çözüm olarak yapabilecekleriniz şunlar;
Grafik ayarlarını yükseltmelisiniz.
İşlemciye hız aşırtma uygulamalısınız.

Tam olarak bir çözüm istiyorsanız, işlemci, anakart ve RAM yükseltmesi yapmalısınız. En ucuz olarak, para biriktirip i3 10100F, ucuz bir H410M anakart ve 8 GB DDR4 3000MHz RAM (eğer bütçeniz yeterse 2 tane) almalısınız.

Takım savaşlarında o işlemci ve ekran kartı ile 300-400FPS almanız imkansız. Oyun başındaki performansınızdan bahsetmiyor kimse. Konu sahibinin o performansı alması gayet normal.

GTX 1050 ile en yüksek ayarlarda TF esnasında dahi 100 FPS'den aşağı düşmüyorum kaldı ki arkadaş orta ayarlarda oynadığını söylüyor, HD Graphics 3000 dahi LoL için yeterliyken GTX 750 Ti bu oyuna fazlasıyla yeter.

Ben arkadaşlardan farklı düşünüyorum.
i3-3210 ve GT 730 sistemiyle bile FPS düşmesi yaşamıyordum kaldı ki arkadaşlar LoL oyununu o kadar abartmış ki sanarsınız RDR2. grafikleri yükseğe çekip deneyin, ısınma sorunu olabilir sıcaklık değerlerinizi kontrol edin, bilgisayarınızı yüksek performans moduna alıp deneyin, NVIDIA Denetim Masası'ndan ayarlarınızı performans olacak şekilde düzenleyin son olarak aklıma gelen ise kullandığınız disk veya RAM'de sorun olabileceği.

Hocam bende FPS düşünce ayarları düşürdüm işlemciye daha fazla yüklendiğini bilmiyordum, kartın ısınma sorunu hiç Crysis 3 ve Metro Exodus'ta bile 60 derceye gelmedi.

O zaman size önerim yardım alarak hız aşırtma yapmanız. Stok soğutucuyla kesinlikle yapılmaz, düzgün bir soğutma sistemi alıp abartmadan hız aşırtma yapılırsa sorununuz azalır, ama tamamen bitmez.

Hocam elimde 2 bakır borulu bir soğutucu var ama kule tipi değil böyle fan anakarta bakıyor yeterli olur mu bilmiyorum.

GTX 1050 ile en yüksek ayarlarda TF esnasında dahi 100 FPS'den aşağı düşmüyorum kaldı ki arkadaş orta ayarlarda oynadığını söylüyor, HD Graphics 3000 dahi LoL için yeterliyken GTX 750 Ti bu oyuna fazlasıyla yeter.

Aynen hocam yetmesi lazım ben eski ekran kartım olan HD4600 ile Low ayarlarda böyle sorunlar yaşamadım.

FX 8320 ve GTX 760'a sahiptim ve işlemcimi 4.8GHz hız aşırtmalı kullanıyordum. Takım savaşlarında 50-60FPS alırken, lane süresince 100+ FPS alıyordum ama 5. dakikadan sonra genelde 150FPS limitleniyordu. Sonrasında işlemcimi güncelledim, Ryzen 5 1600AF aldım ve oyun genelinde 200+ FPS almaya, takım savaşlarında 120FPS civarına düşmeye (bazı savaşlarda 40-50 oluyordu) başladı. LoL, optimize edilmiş bir oyun değildir. İşlemcinin tek çekirdek performansına dayalı bir oyundur ve FX-8150 tek çekirdek performansı olarak Ryzen 3 1200'ün bile yaklaşık %60'ı performans veriyor. Basitçe, işlemciden kaynaklı.
Hocam elimde 2 bakır borulu bir soğutucu var ama kule tipi değil böyle fan anakarta bakıyor yeterli olur mu bilmiyorum.
Yeterli olacağını düşünmüyorum.

FX 8320 ve GTX 760'a sahiptim ve işlemcimi 4.8GHz hız aşırtmalı kullanıyordum. Takım savaşlarında 50-60FPS alırken, LAN'e süresince 100+ FPS alıyordum ama 5. dakikadan sonra genelde 150FPS limitleniyordu. Sonrasında işlemcimi güncelledim, Ryzen 5 1600 AF aldım ve oyun genelinde 200+ FPS almaya, takım savaşlarında 120FPS civarına düşmeye (bazı savaşlarda 40-50 oluyordu) başladı. LoL, optimize edilmiş bir oyun değildir. İşlemcinin tek çekirdek performansına dayalı bir oyundur ve FX-8150 tek çekirdek performansı olarak Ryzen 3 1200'ün bile yaklaşık %60'ı performans veriyor. Basitçe, işlemciden kaynaklı.

Yeterli olacağını düşünmüyorum.

Peki işlemciyi değişsem mesela FX8320 ya da 8350 falan alsam sorun azalır mı?
Beyler eski ekran kartım HD4600 kullanırken Low ayarlarda neredeyse hiç böyle bir sorun yoktu. Sistemimde 10GB 1333MHz RAM var.

Peki işlemciyi değişsem mesela FX8320 ya da 8350 falan alsam sorun azalır mı?
Beyler eski ekran kartım HD4600 kullanırken Low ayarlarda neredeyse hiç böyle bir sorun yoktu. Sistemimde 10GB 1333MHz RAM var.

Fazla fark etmeyecektir yine düşüş yaşarsın FX 8100 8300 arasında büyük performans farkları yok sana tavsiyem sadece LoL oynuyorsan Intel bazlı sisteme geç farkı o zaman görürsün. Intel G4400 tarzı bir işlemciye bakabilirsin tabii anakartta değişmem gerekiyor.

Geri
Yukarı