GTX 750 Ti + Pentium Dual Core E6500 Sorun Çıkarır Mı?

stahli

Kilopat
Makaleler
6
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Web Developer
Merhabalar daha önce (geçen hafta) konu açıp bütçeme göre ram, ekran kartı ve psu önerisi almıştım. Konu altından da sordum ama yanıt alamadım ve gerçekten merak ediyorum. GTX 750 Ti ekran kartı siparişini verdim, hatta bugün geldi. Diğer parçaların gelmesini bekliyorum. İşlemcim Pentium Dual Core e6500 2.93 ghz. Güncel oyunlarda işlemcim sorun çıkarır mı acaba? Ekran kartının ve ramin yettiği oyunları ultra ayarlarda 1080p'den düşük çözünürlükte oynayabilirim diye tahmin ediyorum. Çünkü monitörüm sanırım 1280x1024 çözünürlük destekliyor işlemci stok fan ve 2 çekirdek. Bu konuda yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci yüzünden oyunda kasma vb. sorunlar (yetmemesi gibi) veya işlemci yüzünden oynayamayacağım bir oyun olurmu? Birde ekran kartı darboğaz olur mu acaba?

Darboğaz yaşayacağın açık fakat işlemci yüzünden güncel oyunlarda düşük ayarlarda çalıştırma sıkıntısını yaşarsın. Mesela aynı hızda bir Pentium G3220 sana darboğaz yaşatmayacaktır. Umarım faydalı olabilmişimdir. :)

Birde konusu açılmışken sorayım ekran kartı darboğaz olunca işlemcimi zarar görür yoksa ekran kartı mı? Bir süre böyle idare edip 1080p bir monitor ve anakart ile birlikte işlemciyide değiştirmeyi planlıyorum.

Birde konusu açılmışken sorayım ekran kartı darboğaz olunca işlemcimi zarar görür yoksa ekran kartı mı? Bir süre böyle idare edip 1080p bir monitor ve anakart ile birlikte işlemciyide değiştirmeyi planlıyorum.
İki bileşen de zarar görmez. Bu olayı şöyle anlatayım kısaca;
Darboğaz söz konusu olunca işlemcinin ekran kartına zayıf kaldığı zamanlarda olur.
Eğer işlemci veri işlemekte ekran kartına yetişemezse bu belli oranlarda darboğaz oluşturur. Bu %1'de olabilir %80 %90'da, işlemcinin ne kadar zayıf olduğuyla alakalıdır ekran kartına nazaran.

Yani işlemci darboğaz yaptığında ekran kartı kullanımı %100'den aşağı düşer, bu da oyunlarda FPS düşüşlerine sebep olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı işlemci bendede var. Hız aşırtması yap. Ben yaptım. 3.0 üzerinde gezdiriyorum. Tabi normal soğutucu ile yapma 65 dereceden aşşağı inmiyor. Zaten miladını doldurmuş bir işlemci. o işlemcinin takılı olduğu anakartta miladını doldurmuştur.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı