GTX 750Ti düşük GPU kullanımı

Erdem54

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Başlıkta belirttiğim gibi. GTX 750Ti'de böyle bir soruna sahibim. Ancak her oyun için geçerli bir durum değil. Örnek olarak ETS2'de %95-%99 arasında seyrederken CS:GO'da %25-%30'larda seyrediyor. Bu sorunda düşük FPS almama sebep oluyor. CS:GO haricinde Just Cause 3'de de aynı problem mevcut. Son olarak GTA V'de %85-%90'larda seyrediyor. Fakat bazen oyun takılmaları oluyor. OSD bilgi ekranından baktığımda GPU kullanımı %50 gibi oranlara düşmüş.

İşlemcim: Xeon X5450
Ekran Kartı Modeli: Asus GTX 750Ti

Hayır RAMle ilgisi yok. Bende ilk etapta öyle düşündüm. Fakat Witcher 3'de en az 6GB RAM istiyor ama GPU kullanımında herhangi bir sorun yok %100'de ve fıstık gibi çalışıyor.

Ya arkadaşım bana boşuna anlatma, bu sorunları bizde yaşadık konularım bile mevcut. Hadi sorun başka bir şey olsun. RAM belleğin ofsayt. Yükseltmesi şart. Oyunun ne kadar RAM istediği önemli değil. İşletim sistemin 1.5GB civarı kullanırken geriye kalan RAM ile ne kadar performans bekliyorsun. Her türlü elin cebine girmesi gerekiyor arkadaşım çok üzgünüm.

RAM'in yükselmesi zaten gerekli dostum. Günümüz oyunları için zaten minimum 8GB gerekiyor onu bizde biliyoruz. Mesele bu değil ki JC3 haricinde birçok oyun oynuyorum sadece bu oyunda var problem. Konu başlığında düşük GPU kullanımı olarak belirttim ama çoğu oyun W8.1'e geçiş yapınca normale döndü. Şimdi ki sorun Just Cause 3'de.

Gtx 7 serisi böyle şimdi ne alaka diceksiniz bende gtx 770 var pubg de yüzde 80 üstüne çıkmıyor aynı sorunu yaşıyorum mesela 10 serisi bir ekran kartında yüzde 95 - 100 oluyor heralde üretim tarihiyle alakalı

OC yaptıysanız overclock işlemini geri alın,Driverlarınızın güncel olduğundan emin olun,ekran kartınızı sökerek uçlarını silgi ile silin ben bu işlemi ne zaman yapsam ekran kartımla ilgili sorunlar kalkmış oluyor,Ekran kartı sürücüsünü kurarken temiz kurulum seçeneğini işaretleyerek kurun

OC yaptıysanız overclock işlemini geri alın,Driverlarınızın güncel olduğundan emin olun,ekran kartınızı sökerek uçlarını silgi ile silin ben bu işlemi ne zaman yapsam ekran kartımla ilgili sorunlar kalkmış oluyor,Ekran kartı sürücüsünü kurarken temiz kurulum seçeneğini işaretleyerek kurun
Hayır OC yapmadım diğer seçenekleri de deneyeceğim teşekkürler.

Attığın resimlerde işlemcinin ekran kartına yaptığı darboğazı net olarak tasvir eden bir durum yok. Ancak durum öyle gözüküyor. Bir de ayarları ultraya alın bakalım. Darboğaz sadece bu şekilde olmuyor. Mesela PSU yetmiyorsa sisteme bu da bir çeşit darboğazdır. Bundan dolayı sıcaklıkla ilgili olabilir. Bildiğim kadarıyla GPU her zaman tam kullanım ister CPU ise destek olur eğer CPU tam kullanılıyor ancak GPU tam kullanılamıyorsa darboğaz var demektir. Öte yandan bir oyunun istediği ram miktarının altında bir ram kullanıyorsanız bu da o değerlerde her zaman gözükmeyebilir ancak darboğaz olur yani 10 fps alman sadece ekran kartıyla ilgili değil görünüşe göre bütün sistemin yaşadığı bir sorun var bunu çözmemiz gerekiyor. Ancak ne olduğunu bulamadım. Tahminimce İşlemci darboğazı bütün sistemi çökertmiş sistem bağırıyor ama sesini duyuramıyor.

Attığın resimlerde işlemcinin ekran kartına yaptığı darboğazı net olarak tasvir eden bir durum yok. Ancak durum öyle gözüküyor. Bir de ayarları Ultra'ya alın bakalım. Darboğaz sadece bu şekilde olmuyor. Mesela PSU yetmiyorsa sisteme bu da bir çeşit darboğazdır. Bundan dolayı sıcaklıkla ilgili olabilir. Bildiğim kadarıyla GPU her zaman tam kullanım ister CPU ise destek olur eğer CPU tam kullanılıyor ancak GPU tam kullanılamıyorsa darboğaz var demektir. Öte yandan bir oyunun istediği RAM miktarının altında bir RAM kullanıyorsanız bu da o değerlerde her zaman gözükmeyebilir ancak darboğaz olur yani 10 FPS alman sadece ekran kartıyla ilgili değil görünüşe göre bütün sistemin yaşadığı bir sorun var bunu çözmemiz gerekiyor. Ancak ne olduğunu bulamadım. Tahminimce işlemci darboğazı bütün sistemi çökertmiş sistem bağırıyor ama sesini duyuramıyor.

Şu an için sadece Just Cause 3'de 10FPS alıyorum. Diğerleri W8.1'e geçince düzeldi. Ama JC3'de GPU kullanımı sadece %15.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı