GTX 760 ekranda yeşil çizgi sorunu

274304

Hectopat
Bilgisayar kullanırken birden donup kalıyordu kendiliğinden kapanıyordu sonra ekran kartının termal macununu değiştirdim sıcaklık değeri ciddi derecede düşmüştü önceden sistem boşta 50-55 dereceydi 30'a düştü 1 gün sonra tekrar bilgisayar kendiliğinden kapandı. En sonunda tekrar açılmadı. Bu sefer termal macunu kontrol ediym dedim sildim ve tekrar sürdüm. Bu sefer bilgisayar açıldı. Ekran tamamen yeşil çizgilerle doldu. DxDiag'a baktığımda ekran kartı kısmında NVIDIA yazıyordu sadece bozulmadan önce GTX 760 yazıyordu. Driver'leri algilamadı. Sorun düzelebilir mi? Yoksa umutsuz vaka mı? Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Umutsuz bir vakamı bilemem. benimkinde ekranda kırmızı çizgiler çıkıyordu hoşgeldiniz kısmına gelmeden kapanıyordur tamirciye götürdüm getirdim. 12 gün sonra tekrar aynısı oldu bidaha götürmedim.

Bilgisayar kullanırken birden donup kalıyordu kendiliğinden kapanıyordu sonra ekran kartının termal macununu değiştirdim sıcaklık değeri ciddi derecede düşmüştü önceden sistem boşta 50-55 dereceydi 30'a düştü 1 gün sonra tekrar bilgisayar kendiliğinden kapandı. En sonunda tekrar açılmadı. Bu sefer termal macunu kontrol ediym dedim sildim ve tekrar sürdüm. Bu sefer bilgisayar açıldı. Ekran tamamen yeşil çizgilerle doldu. DxDiag'a baktığımda ekran kartı kısmında NVIDIA yazıyordu sadece bozulmadan önce GTX 760 yazıyordu. Driver'leri algilamadı. Sorun düzelebilir mi? Yoksa umutsuz vaka mı? Ne yapmalıyım?

Dostum kartın bozulmuş kartın GPU'su gitmiş yani böyle kullanma sistemden çıkar başka donanımlara da zarar veriyor kullandıkça. Tamiri mümkün ama uzun süreli değil. Tekrar aynı arızayı veriyor. Zaten eski kart elden çıkartın derim tabii arızasını belirterek. Geçmiş olsun. Aynı sorunu bende yaşamıştım çünkü biraz daha sistem de kullanılırsa görüntü tümden gidiyor artık hiç görüntü vermiyor sistem. Ben uzun süre sistem de kullandığım için anakartımı da bozmuştu kart.

Merhabalar, Ekran kartı ve benzeri aygıtlarda GPU'nun kendisi PCB(Baskılı Devre) Üzerine doğrudan lehimli olarak gelir, Uzun süreli kullanımlardan sonra kart yüksek sıcaklıklara ulaşır ve bu sıcaklık düştüğü zaman bir genleşme meydana gelir. Bu genleşmelerden sonra bahsettiğimiz lehimlerde gözle görülemeyen kılcal çatlaklar oluşur, bu durum kartın bazı noktalarında temassızlık yaptığı için kart genellikle görüntü vermez veya verse bile ekranda yeşil, kırmızı renkte çizgiler çıkar. Eskiden forumlarda bu problemi yaşayan çok fazla insan oluyordu fakat zamanla üreticilerin lehim kalitesindeki artışla bu sorunlar azalmaya başladı. Genellikle kartı Alüminyum folyo içerisine sarıp 250 derece fırına veriyorlardı ki çatlak lehimler eriyip bağlantı noktaları tekrar oluşsun diye. İmkanlar kısıtlıysa böyle bir yöntem deneyebilirsiniz. Fakat Genellikle sorun sonradan tekrar eder. Profesyonel olduğundan emin olduğunuz bir servise kartınızı verebilirisiniz. Evde kendi imkanlarınız ile yapabileceğiniz çok bir şey yok, bir de kablonuzu kontol edin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı