Çözüldü GTX 770 Oyundan çıkarken donma problemi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

mrtibbers

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, 2 hafta önce oyun amaçlı bir bilgisayar topladım. Parçaları vatandan aldım ve montajını da orada yaptırdım. İlk hafta bir çok oyun denedim ve oyun oynarken herhangi bir problem yaşamadım. Geçen haftasonu battlefield 4 oynamaya başladım ve bf4 ile garip donmalar gerçekleşmeye başladı.

Enteresan olan ise oyun esnasında hiç bir problem yaşamamam. Sadece oyundan çıkmak için quite bastığımda monitör şöyle bir kapanıp açılıyor ve bazen DVI signal lost gibi bi uyarı ile bazen de gri bir ekran ile bilgisayar takılı kalıyor. Bu durumdan kurtulmak için reset tuşuna basmam reset işe yaramaz ise de power tuşuna basılı tutup bilgisayarı kapatmam gerekiyor.

Sistemim:

• İşlemci: AMD FX X8 8350
  • Ekran kartı: ASUS GTX 770 DirectCU II GDDR5 2GB 256 Bit
  • Anakart: M5A97 R2.0 AMD
  • RAM:8GB(2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9
  • İşlemci Soğutucu: Corsair H100i Sıvı Soğutma
  • Corsair Carbide 400R + 750W PSU

Muhtemelen çok ısınıyor pc diyeceksiniz :) fakat ben de öyle olğundan şüphelendim ve corsair link ile loglayarak ve hwmonitör aracılığıyla cpu ve gpu sıcaklıklarını takip ettim. Max CPU sıcaklığı 50 derece ve max GPU sıcaklığı ise 70 derecelerde ki bu sıcaklıkların çok yüksek olduğunu düşünmüyorum(oyunlarda tüm grafik ayarları ultrada ve bu arada overclock yapmıyorum). Bu donma problemi çok seyrek olarak başladı fakat sonradan çok sıklaştı. Şu anda her bf4 round u sonrasında çıktığımda pc donuyor. Ara sıra far cry 3 te ve bir kere de guild wars 2 de oyun sırasında oldu. Siz böyle bir problemle daha önce karşılaştınız mı? Sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Açıkçası herhangi bir hata veya mavi ekran olmadığı için bu soruna neyin sebep olduğunu anlamış değilim:) Çözümü ne olabilir ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.:)

Oyun korsansa muhtemelen ondandır. Diğer oyunlarda sıkıntı yoksa donanımsal ve sistemsel bir sorun olacağını düşünmüyorum. Yine de BIOS, Windows ve driver güncelleştirmelerinizi yapmanızda fayda var. Ayrıca oyunun güncelleştirme paketi varsa onuda yüklemeniz gerekir.

Oyun orjinal zaten sırf multiplayer için aldım:) Bios ve diğer driverlarım güncel. Bugün fortmatta attım yazılımsal bi sorun olduğunu düşünerek. Formattan sonra 4-5 round sorun olmadı. Sonra bir kaç saat bilgisayarı kapattım. Akşam tekrar denediğimde oyundan çıkarken yine pc donuyor. Çok mantıksız bir sorun heralde donanımsal bir sorun olsaydı oyunu oynarken de donardı diye düşünüyorum.

Corsair H100i almışsınız tabiki de ısınmaz. Kızmayın ama H100i alana kadar 200 TL daha ucuza Hyper 212 Evo ya da Hyper 212X alsaydınız GTX 770'in 948 TL olduğundan yola çıkarak arada kazandığınız fark ile 1148 TL oluyor ki R9 290 almaya yetiyor, tek yapmanız gereken azıcık beklemek idi.

Her neyse sorununuza gelince NVIDIA'nın Beta sürücülerinden yüklemeyi deneyebilir ya da monitörü farklı bir girişden bağlayabilirsiniz.

İşletim sistemi ne kuruyorsun? Windows 8.1 kurup dener misiniz?
İşletim sistemim windows 8.1. Dün borderless(windowed) fullscreen ayarıyla oynamayı denedim. İlk 3-4 round sorun olmadı bir an geçici olara çözdüm sandım ama bir süre ara verdikten sonra tekrar oynadığımda yine başladı round sonu donmalar... Daha yepyeni bir bilgisayarda böyle bir problem çok sinir bozucu açıkçası.. Ekran kartını bir servise götürmeyi düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 ay geçmeden kartı vatan bilgisyara bırakırsan ve hatalı ise yaklaşık 2 gün içinde iade yapılıyor. Başıma geldi ve beklediğimden hızlı problem çözüldü.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı