GTX 950M Çok Düşük FPS Veriyor

Baturs

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Masasında
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. MSI GP72 6qe model isminde bir laptopum var ve içinde dahili olarak GTX 950M var. Bilgisayar 3 yıllık ve artık o kadar yavaş çalışıyor ve o kadar az FPS veriyor ki oyun oynayamıyorum. Bir de sıfır fiyatı 12.000 TL gözüküyor. Neyseki satışta değil de insanlar alamıyor. Şu anda ederi ikinci el piyasasında 6000 TL, saçmalıktan başka bir şey değil. Neyse asıl konuzuma dönelim, en basitinden LoL ve CS:GO gibi basit oyunlarda bile en düşük ayarlarda 90 FPS'i geçemiyor, F1 2020 aldım; düşük çözünürlük ve en düşük ayarlarda 40 FPS zor alıyorum ve aşırı zevksiz oluyor. Metro 2033 Redux ve Wolfenstein Youngblood açmıyor bile, kim bilir açmayacağı daha ne kadar oyun vardır. İnternetten oyun testlerine bakıyorum, benim aldığım FPS değerlerinin üstünü en düşük ayarlarda oynamadan alabiliyorlar, ben ise tüm oyunlarda en düşük ayarlarda adam gibi oynayabileyim diye.... Performans arttıran ne varsa tüm her şeyi denedim, gerçekten her şeyi denedim yapmadığım ayar uygulamadığım video kalmadı. Bilgisayar oyunlarda çok ısınıyor ama ısınma bu kadar FPS düşürmez. Termal macun değiştirmiyorum çünkü bir vida yalama yaptı ve çıkmıyor. Yeni bilgisayar almama biraz daha var. Tabii almak için bunu satmam lazım falan falan. Satsan satılmaz, atsan atılmaz durumundayım. Ne yapacağım bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Isınma kaynaklı işlemcinin frekans düşürmesi gibi duruyor. Fan yokken ben de bu durumdaydım. Hep 95+ derecelerde seyrediyordu sıcaklık. Csgo oynarken fps'i 60a sabitlemezsem hatta bilgisayar kapanıyordu o derece. Termal macun değiştirdim kendi fanını temizledim ekstra altına soğutucu koydum. Cayır cayır oynuyorum şuan cs'de 1024x768 düşük grafikler'de 200 fps alıyor. Kesinlikle ısınma kaynaklı bilgisayarının problemi. Bilgisayarım: Asus X550VX-XX147D i7 6700hq 950m 4gb 12gb ram. Neredeyse aynı yani.
Soğutucu alabilirsin, bilgisayarın arkasını açıp fanı döndürmeden içindeki tozları çıkartabilirsen büyük etkisi olur benim 8-10 derece fark etmişti. Onun dışında aklıma gelen pek bir şey yok vida yalama olduysa sıkıntı çıkartmanı pek önermem.

Isınma kaynaklı işlemcinin frekans düşürmesi gibi duruyor. Fan yokken ben de bu durumdaydım. Hep 95+ derecelerde seyrediyordu sıcaklık. Csgo oynarken fps'i 60a sabitlemezsem hatta bilgisayar kapanıyordu o derece. Termal macun değiştirdim kendi fanını temizledim ekstra altına soğutucu koydum. Cayır cayır oynuyorum şuan cs'de 1024x768 düşük grafikler'de 200 fps alıyor. Kesinlikle ısınma kaynaklı bilgisayarının problemi. Bilgisayarım: Asus X550VX-XX147D i7 6700hq 950m 4gb 12gb ram. Neredeyse aynı yani.
Soğutucu alabilirsin, bilgisayarın arkasını açıp fanı döndürmeden içindeki tozları çıkartabilirsen büyük etkisi olur benim 8-10 derece fark etmişti. Onun dışında aklıma gelen pek bir şey yok vida yalama olduysa sıkıntı çıkartmanı pek önermem.
4 Fanlı bir soğutucu var ama pek işe yaradığı söylenemez. Dediğim gibi termal macun ve fan bakımı için vidaları sökemem lazım ama öyle bir yalama yapmış ki hiç bir türlü açamadım.

Geri
Yukarı