GTX 960 Overclock Yapmak

tuğrahan sezer

Hectopat
Arkadaşlar aklımda hep ekran kartına nasıl OC yapılır sorusu vardı. Ekran kartım GTX960. sorum şu ki ekran kartına OC yapılırken nelere dikkat edil meli? Ve ekran kartına yönelik OC durumlarında anakart.

Ekran Görüntüsü (1).png

RAM'in vs. önemi var mı? Ve son olarak atacağım default ayarlarda ki ekran kartıma OC yapabilir miyim?

Önemli olan ufak ufak arttırmak, sıcaklıkları kontrol etmek ve test etmek hata ile karşılaşılırsa bir önceki sorunsuz olan ayarlara çekmek.

Ah biraz YouTube üzerinden araştırsanız da gereken bilgiyi anlamayıp burada anlamadım diye konu açsanız...
Hazır yiyici olduğum için üzgünüm hocam. Şimdi yardımcı olmayacaksanız başka bir şey yazmayın.
Önemli olan ufak ufak arttırmak, sıcaklıkları kontrol etmek ve test etmek hata ile karşılaşılırsa bir önceki sorunsuz olan ayarlara çekmek.
Sorun da orda hocam. Zamanında denedim ama bir fark yoktu. Bu noktada sorunun anakarttan kaynaklı olduğunu düşündüm. Çünkü anakartım eski ve işlemciler için oc kapasitesi yok.

Aniden OC yapma. Yavaş yavaş yap. Bi' oradan arttır küçük küçük bi' oradan. Ufak ufak sınırlarına yaklaşacaksın kartın. Zero RPM kapatmayı unutma. Kartın sınırlarına dayanmaya başladığında ufak ufak hissedeceksin zorlanmaları. Wallpaperlar ve bazı uygulamalarda ekran kartı zorlandığı için kasmalar yaşanacak. Kasanın hava sirkülasyonunu iyi ayarla. Kartın 85 derece üstünü görürse OC saat hızını düşür. Ama bence şuan yapma, yaz aylarında kartlar biraz daha ısınıyor.

Aniden OC yapma. Yavaş yavaş yap. Bi' oradan arttır küçük küçük bi' oradan. Ufak ufak sınırlarına yaklaşacaksın kartın. Zero RPM kapatmayı unutma. Kartın sınırlarına dayanmaya başladığında ufak ufak hissedeceksin zorlanmaları. Wallpaperlar ve bazı uygulamalarda ekran kartı zorlandığı için kasmalar yaşanacak. Kasanın hava sirkülasyonunu iyi ayarla. Kartın 85 derece üstünü görürse OC saat hızını düşür. Ama bence şuan yapma, yaz aylarında kartlar biraz daha ısınıyor.
Hocam ekran kartım bf5 te bile en fazla 53 dereceyi görüyor. Sıcaklık olarak bir sorun yaşayacağımı zannetmiyorum. Benim asıl aklıma takılan attığım fotoğraftaki hangi değerleri arttırmalıyım. Hangileri gerekli hangileri gereksiz.

D
Hocam ekran kartım bf5 te bile en fazla 53 dereceyi görüyor. Sıcaklık olarak bir sorun yaşayacağımı zannetmiyorum. Benim asıl aklıma takılan attığım fotoğraftaki hangi değerleri arttırmalıyım. Hangileri gerekli hangileri gereksiz.
Dediğim gibi, hepsini ufak ufak arttır. Voltaj değerleri abartma, her seferinde 7-15 arası bi' değerde 3 kere saat hızını yükselttiğinde arttır voltajı. Saat hızını 15-30 arttır.

Hocam ekran kartım BF5'te bile en fazla 53 dereceyi görüyor. Sıcaklık olarak bir sorun yaşayacağımı zannetmiyorum. Benim asıl aklıma takılan attığım fotoğraftaki hangi değerleri arttırmalıyım. Hangileri gerekli hangileri gereksiz.

Memory clock ve Core clock arttıracaksınız mavi ekran hataları almaya başladığınızda veya sorunlar çıktığında ise Core voltage. Bilinçsizce yapılan OC kalıcı hasar vermekte ya da bozmaktadır deneyiminiz yoksa bulaşmayın derim.

Şöyle bir şey yapabilirsiniz FurMark testini indirip önce Core Clock kısmına baştan +40 MHz verip en az 10 dakika test yapın ondan sonra yavaş yavaş 20 MHz arttırabilirsiniz. Bir yerden sonra görüntü bozulursa, ekran donarsa 10 MHz olarak stabil olana kadar azaltın. Ondan sonra Memory Clock kısmını +50 olarak deneyin. Yine sorun olursa azaltın yavaş yavaş. Voltajsız böyle yapabilirsiniz. Bu şekilde sınırlarına dayanınca performansı test edin. Performansı yetersiz gelirse ufak ufak voltaj verip yine Core ve Memory frekanslarını arttırabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı