GTX 960 sistemde FPS düşüşü

KRALCAN

Megapat
Makaleler
6
Yer
İzmir-Bayraklı
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Sistemimde yaklaşık 1 senedir yaşadığım FPS düşmesi sorununu bir türlü çözemedim ve artık kardeşimin hiçbir oyunu oynayamaması üzerine kafayı da sıyırmak üzereyim. Sebebini bilmiyorum, formatlar attım, DDU ile driver kaldırıp yükledim, temizlemesini yaptım, termal macunlarını değiştirdim ama yok arkadaş yok. Kendim Laptop'a geçmemle beraber bu masaüstü sistem artık tamamen kardeşime kaldı fakat çocuk istediği hiçbir oyunu oynayamıyor bu drop sorunu yüzünden. Test ettiğim oyunlar şu an için Battlefield 5, CoD Warzone ve PUBG. Şunu belirteyim BF5 ve CoD Warzone videoları eskiden çektiğim videolar, yenisini çekme gereği duymadım çünkü sorun olduğu gibi, kaldığı yerden aynı illetlikle devam etmekte.

AIDA 64 Stres Testi Genel Sistem:

AIDA1.png

HDD Tune Testleri:

HDD 1.png

HDD 2.png

HDD 3.png

CrystalDiskMark Okuma Yazma değerleri:

HDD 4.png

HDD 5.png

Sinirden artık ne yapacağımı şaşırdım arkadaşlar. FurMark testi yaptım fakat fotoğraflarını ve videosunu almayı unutmuşum, hatırladığım kadarıyla değerler normaldi.
Baştan şunu söyleyeyim, 8 GB RAM yetersiz diyebilirsiniz fakat inanın tek kanal 8 GB RAM ve GTX 970'li başka bilgisayarda da denedik aynı oyunları orada da yer yer drop oluyor ama buradaki gibi değil. Yukarıda yazmayı unutmuşum GTA V özellikle Online kısmında o kadar fazla drop giriyor ki, kardeşim düz yolda arabayı sürerken zırhlı aracı patlattı o derece yani. Aynı şekilde AC Unity ve Syndicate özellikle serbest dolaşırken dropun kralı giriyor. Bu 3 oyunu sinirden sildiğim için videoları yok fakat isterseniz yükleyip rezaleti yine paylaşırım sizinle. Özellikle PUBG videosuna bakın, o kadar yavaş açılıyor ki oyun...
Battlefield 5 Online Performansı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

CoD Warzone Performansı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

PUBG Performansı:

Sürücüler ve diğer her şey güncel veya olması gerektiği gibi. Satacaktık bu lanet bilgisayarı ama alan kişiye yazık olacak diye vazgeçtik.

-GTX 960 4 GB Black Edition
-8 GB G.Skill Aegis 2400 MHz RAM
-H110MD anakart
-i5 6402P İşlemci
-Zalman Z3 Plus kasa ve 600W güç kaynağı

Üşenmez isem bu gece GTA V'i indirip, videosunu çekip atarım arkadaşlar.

Anakartın VRM'lerinde sorun olabilir veya fazla ısınıyor olabilir. Attığınız üç oyunda minimum 12 GB RAM tüketiyor. RAM inizi artırın veya daha az RAM kullanan bir oyunda test edin (GTA 5 gibi). Eğer sorun devam ederse güç kaynağını değiştirip deneyin.

Anakartın VRM'lerinde sorun olabilir veya fazla ısınıyor olabilir. Attığınız iki oyunda minimum 12 GB RAM tüketiyor. RAM inizi artırın veya daha az RAM kullanan bir oyunda test edin (GTA 5 gibi). Eğer sorun devam ederse güç kaynağını değiştirip deneyin.

Bir de GPU nuzu FurMark'a sokup sonuçları paylaşın.

Ekran kartı kullanımı çok düşük görünüyor testlerde.
CoD Warzone'da dikkat edersen ekran kartı kullanımı arada bir %30'lara hatta %20'lere kadar düştüğü oluyor. Kullanım düştüğünde FPS'inde de düşme yaşanıyor.
Ekran kartı kullanımı çok düşük görünüyor testlerde.
CoD Warzone'da dikkat edersen ekran kartı kullanımı arada bir %30'lara hatta %20'lere kadar düştüğü oluyor. Kullanım düştüğünde FPS'inde de düşme yaşanıyor.

BF5 izleyince fark ettim ki yer yer %5'lere kadar düşüyor. Değişim zamanı gelmiş.

Son düzenleme:
@NipponChemiConKYCap @Aqff @288313 Yorumlarınız için sağolun. Dediğim gibi ne yaptıysam bu GPU kullanımını arttıramıyorum veya düşmesini engelleyemiyorum. FurMark için hiç bir sorun gözükmüyor fakat dediğim gibi GTA tarzı AAA oyunlarda sürekli bu tür %5 ve %2'lere düşüş oluyor.
Buyurun FurMark testi. Ayrıca @288313 evet biliyorum 12 GB RAM istiyorlar en az fakat sizde biliyorsunuz ki her ne kadar 8 GB RAM'de olsa bu derece olmaması lazım. GTA V videosu yarın geliyor fakat onda da GPU kullanımı %40'lardan %2'lere düşüyor.

Senin ekran kartı FurMark'ta bile kendini tam kullanamıyor. 44 derece FurMark için aşırı az.
Galiba yüke girmiyor.
MSI Afterburner ile hiç oynama yaptın mı?
Hayır yapmadım, neden böyle oldu acaba çözemedim bir türlü. :)
Senin ekran kartı FurMark'ta bile kendini tam kullanamıyor. 44 derece FurMark için aşırı az.
Galiba yüke girmiyor.
MSI Afterburner ile hiç oynama yaptın mı?
Ayrıca alt tarafta, FurMark'ın kendi göstergesinde de değerler 44 derece.

Son düzenleme:
Peki PC alındığın da ne sıklıkla hangi oyunları oynuyordunuz?
Hocam 5 yıl önce alındı sistem sıfır olarak. O zamanlar yoktu herhalde bu sorun ya da ben fark etmedim tam. Battlefield oynuyorduk genellikle 3 ve 4. Ekran kartı değişimi sorunu çözeceğinden emin olsam ikinci el bir kart alırım yine orası sorun değil ama artık kafayı sıyıracağım ya. :) Özellikle bu sorunu BF5 gibi oyunları oynamaya çalıştığımda sıkıntı etmeye başladım.

Hocam 5 yıl önce alındı sistem sıfır olarak. O zamanlar yoktu herhalde bu sorun ya da ben fark etmedim tam. Battlefield oynuyorduk genellikle 3 ve 4. ekran kartı değişimi sorunu çözeceğinden emin olsam ikinci el bir kart alırım yine orası sorun değil ama artık kafayı sıyıracağım ya. :) özellikle bu sorunu BF5 gibi oyunları oynamaya çalıştığımda sıkıntı etmeye başladım.

Çözünürlük en az 1080P olacak şekil de grafik ayarlarını fulleyip video atar mısın?

Geri
Yukarı