GTX 960 vs GTX 750 Ti + 240 GB SSD

Enes Doğan

Kilopat
Makaleler
11
Yer
Denizli
Daha fazla  
Arkadaşlar yaz için işe başladım. Yaklaşık hemen hemen GTX 960 alacak kadar para kazanacağım. Ben aslında sadece ''Strix GTX 750 Ti'' alacaktım. Ancak gelirim o kadar düşük olmayınca GTX 960 da alabileceğim. Sizce 750 Ti + 240 GB SSD mi almalıyım, yoksa sadece GTX 960 mı?

Sistemde şu anda MSI GTX 295 var. Normal oyunları oynarken örneğin BF4'ü 1080P ultra ayarlarda 60 fps civarında oynatabiliyor kart. Bende bu eski kartın performansını sizinle paylaşmak için video çekeyim dedim. Bu ekran kartını kullanırken oyunlarda video çekemiyorum desem yeridir. O.C'lu Q9550 işlemcim video çekmeye kalkınca tıkanıyor ve oyunda da yaklaşık 30 FPS düşüş yaşanıyor.
Şimdi korkum GTX 960 alırsam işlemcinin sıkıntı çıkarması. Bu yüzden sizin fikirlerinizi almak istemem. Herkes gibi bende bu işlemcinin güçlü olduğunu düşünüyordum ama GTX 295'de video çekmeye kalkışınca tıkanıyor. Bir de monitörüm Samsung S19B150, sadece VGA girişi var. 1080P olarak kullanıyorum monitörü. Şimdi 750 Ti alsam, 1080P'de tıkanacak. 960 alsam, VGA'ya dönüştürmek zorunda kalacağım. İşlemci sorunu da var ama o kesin değil.
Eğer tüm param ile 960 alırsam, okullar açıldığında harçlıklarımı biriktirip SSD alabilirim. Benim gönlümden GTX 960 almak geçiyor ama emin olamıyorum. Fikirleniz benim için önemli arkadaşlar.

Sistemim;
İntel Core 2 Quad Q9550 2.83 GHz (O.C ile 3.26 GHz) İşlemci
4 + 4 GB DDR3 1333 MHz (O.C ile 1536 MHz) Ram
Asus P5G41T-M LX Anakart
Cooler Master GX 650 PSU
2 TB WD Cavair Green HDD

Not: İleride nasıl olsa SSD alacağım diye en uygun fiyatlı 2 TB HDD almayı tercih ettim. O yüzden Cavair Green bir HDD aldım. Windows üzerinde sıkıntısını sürekli yaşıyorum zaten.

GTX 750 TI, 1080P oyunlarda sıkinti etmiyor. Oynayacaginiz oyun cok agir degilse GTX 750 TI ve SSD alabilirsiniz. Bence hic okul harcliginizi harcamayin, size kalsin. :) Bu arada, (satacaginiz zamana kadar ekran karti almazsam) GTX 295'i satarsaniz talip olabilirim.

Gtx 960 daha yararlı olacaktır mantıksal açıdan bakarsak.
Ssd'yi daha sonrada ekleyebilirsin. Vga, darboğaz sorunu olur mu diye dert etmek istemiyorsan kesinlikle yeni sistem toplaman gerek.

Sorunda bu ne monitörü değiştirebilirim şu anda ne kasa mı. Sadece ekran kartı ve SSD ekleyebilirim.

Örneğin Gta 5'i 1080p de ultraya yakin ayarlarda oynayamam 750Ti ile. :) Yıllardır oyunları adam akıllı oynayamadim. GTX 295 geçti elime onda da 896 MB bellek olduğu için bazı ayarları sona alamıyorum. GPU'su canavar gibi, bellek tıkanıyor. :)

MSI GT 630 ve MSI GTX 295'i satmayı düşünüyorum zaten. Almayı düşünürsen birini, konuşalım.

Şu anda da satılık, satılıkta kalacak. :) Yakında incelemeleri sosyal'de paylaşacağım. Sizi etiketlerim. Bahsettiğim gibi oyunlarda bir 30 fps ekleyerek düşünün. Afterburner'da da gözüküyor zaten, işlemci tıkanıyor. :)

Son düzenleme:
Bir de monitörüm Samsung S19B150, sadece VGA girişi var. 1080P olarak kullanıyorum monitörü.
Doğal çözünürlüğü 1366x768 olan bir monitörü 1080p' ye downsample yapınca arada elle tutulur bir fark olacağını düşünmüyorum. Sırf downsample yaparak 1080p de oynamak için yeni ekran kartı almanıza hiç gerek yok çünkü harcadığınız paraya değmeyecektir elde edeceğiniz kalite. Bu yüzden monitörü değiştirmeyi düşünmüyor iseniz şimdiki kartınız da sizi idare edecektir. İlla değiştirmek istiyorsanız benim tavsiyem GTX 750ti olacaktır.

Bir tanıdığımda 1080p monitör var. Windows üzerinde karşılaştırdık, devasa bir fark yok. Oyunlarda ama 1080P olduğu için grafikler çok değişiyor. Ben GTX 960 almayı daha çok istiyorum ama işlemcinin GTX 295'de yaptıklarını gördükten sonra biraz düşündüm. Belki de GTX295 güçlü GPU'lara sahip olduğu için böyle oldu bilemiyorum. Bir de 960 alırsam hani monitör çok gerekli hale gelir ise kendimi mecburiyette hisseder, değiştiririm. Aklımdaki tek soru işareti CPU denebilir.

Bir tanıdığımda 1080p monitör var. Windows üzerinde karşılaştırdık, devasa bir fark yok. Oyunlarda ama 1080P olduğu için grafikler çok değişiyor. Ben GTX 960 almayı daha çok istiyorum ama işlemcinin GTX 295'de yaptıklarını gördükten sonra biraz düşündüm. Belki de GTX295 güçlü GPU'lara sahip olduğu için böyle oldu bilemiyorum. Bir de 960 alırsam hani monitör çok gerekli hale gelir ise kendimi mecburiyette hisseder, değiştiririm. Aklımdaki tek soru işareti CPU denebilir.
Tahminimce GTX 960 takarsan kartın %80-85' ini kullanabilirsin gibi geliyor. Yine bana kalırsa GTX 750ti ve yanına da 1080p bir monitör almak daha mantıklı. Sonuçta o monitörü her ne kadar 1080p' ye downsapmle edersen et alacağın kalite belli. GTX 750ti ise 1080p' de ultra takıntınız yoksa idare edecektir.

GTX 960 satın aldım bugün. İşlemci oyunlarda %85 civarı kullanımlarla kurtarıyor. Ancak arkada tarayıcı felen açarsam işlemci tıkanıyor. Sadece oyunu açıyorum. Darboğaz yaşamıyorum bu şekilde.
Kart beklentilerimin üzerinde performans veriyor her oyunda. :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı