GTX 970 4GB OC VS 1060 6GB

SatisfactioN

Decapat
Selam arkadaşlar;

Nvidia ekran kartı seçerken zamanında "GTX 970"i gözüme kestirmiştim, 256 bit benim için o zaman ekran kartlarında olmazsa olmazımdı. Neyse lafı uzatmadan "MSI After Burner" programı aracılığı ile stabil OC ayarı tutturdum, sizlerle paylaşmak istedim. "www.ozone3d.net" adreslerinde bulduğum "1060 6GB" stock yada değil karşılaştırma yaptım.

Eklemeden geçmek istemedim ekran kartı tek başına diğer ekran kartları ile karşılaştırma yapmak doğru sonuçları vermez.

Ana kart, işlemci, RAM gibi bilgisayar bileşenlerinin uyumlu ve sağlıklı bir şekilde çalışmaları gerekir.

Saygılar.

Deneme.jpg

1231234555.jpg

Bu linkler "1060 6GB" kullananların "FurMark" test sonuçları:

GPU, OpenGL and OpenCL database

Nvidia ekran kartlarının sırlanmış halde "Çekirdek " ,"GB" ve "İşlemci frekansı" olarak listelenmiş ama güncel değil bilginize.

Nvidia GPUs sorted by CUDA cores

Siteminizdeki parçaların durumunu öğrenmek için tavsiye edebileceğim bir site var. Buradan programı indirip bilgisayarınızın durumunu görebilirsiniz.

http://www.userbenchmark.com/

Not: OC yaparken yaşadığım sıkıntılardan bahsetmek istiyorum. Ekran kartı devre dışı kalması, test aşamasında kilitlenmesi. Test aşamasında FPS düşüşü 10-15 civarında. OC ayarları stabil olana kadar strest teste tabi tuttum 30 dk.

Not#1: OC'de yanlış olan bir durum varsa söyleyin lütfen oc budur böyle olur gibi bir şey söz konsu değil. İnternet üzerinden izlediğim ve topladığım bilgiler doğrultusunda yaptım.

Son düzenleyen: Moderatör:
GTX 1060 6gb ile benim sonucum. Tabi belirttiğiniz gibi diğer bileşenler de çok önemli.

Dosya Ekleri

• stat.png
    stat.png
    14,4 KB · Görüntüleme: 146
Bu gün " GTX 970 " OC yapmak isteyen arkadaş için aldığım sonuç .

i5-8400 ile daha iyi performans alman gerekiyor.

Home - UserBenchmark

Bu siteden programı indirir misin . Bir de arkada ki bütün gereksiz çalışan programları kapatıp sistem boşta iken test eder misin. Sistemin sağlıklı çalışıp çalışmadığını ve arka plan da ki işlemci yükünü de görmüş oluruz.

Bu gün " GTX 970 " OC yapmak isteyen arkadaş için aldığım sonuç .

i5-8400 ile daha iyi performans alman gerekiyor.

Home - UserBenchmark

Bu siteden programı indirir misin . Bir de arkada ki bütün gereksiz çalışan programları kapatıp sistem boşta iken test eder misin. Sistemin sağlıklı çalışıp çalışmadığını ve arka plan da ki işlemci yükünü de görmüş oluruz.
Asus PRIME H310M-D Performance Results - UserBenchmark

aynen ekran kartını güncellemedim çoğu kişi rtx çıktı diye performansları düşürdüklerini duydum. Evet SSD'im 3,5-4 senelik yaşlandı. Arkaplanda adobe photoshop uygulamasının açtığı 16 tane sekme varmış
Şimdi bir daha test yapıp atayım.
Asus PRIME H310M-D Performance Results - UserBenchmark
Sistemde değiştirmem gereken şeyler ne sizce? Hazır ilgilenen bulmuşken sorayım dedim ayrıca soru da oluştururum şimdi.

Son düzenleme:
Öncelikle bence SSD' nin değişmesi lazım 3-4 senelik bir kullanım sonrası çok sağlıklı değil tabi bu benim düşüncem .

SSD için --> https://www.hdtune.com/ Buradan deneme sürümü ile test edebilirsin .

Testte average olarak nitelendirilmiş yazması , okuması performans kaybetmiş . Senin önceliğin nedir 1080p bana yeter diyorsan şuan iyi SSD dışında . Bana kalırsa oyun standardı 1440p "2k" ya yaklaşıyor 2 sene var yada yok kendi görüşüm . Tavsiyem şu an ki sistemini "2k" ya upgrade edebiliyorsan yapmanı tavsiye ederim. İlerisi için yeni çıkacak olan cpu , ram , anakart gibi parçaların uyumlu olmasını gözden kaçırma derim .

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı