GTX 970 Ekran kartından dolayı mozaik sorunu

Estantane3

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 5 senedir GTX 970 ekran kartını kullanıyorum, önce hiç termal macun yenilemediğim için son zamanlarda ısınması normalinden daha fazlaydı ve bugün yeniledim. Bilgisayarı ilk açtığımda her şey normaldi, ısı derecesini ölçmek için Aida'yı açtığımda ısı gayet normaldi oyuna girdim, oyun tam açılırken ekran beyaz olup bilgisayar dondu, PC'yi tekrar açtığımda BIOS'ta ve devamında ekranın yarısı mozaikliydi. Tekrar çıkarıp kabloları düzeltip bir daha taktığımda sorun aynıydı, slotunu değiştirdim ve bir değişiklik olmadı. Bilgisayar ekran kartsız, anakart vasıtasıyla, gayet normal çalışıyor diğer parçalarda sıkıntı yok.

Dosya Ekleri

• b0b0559d-4872-43a3-9561-e03b375e2df3.jpg
    b0b0559d-4872-43a3-9561-e03b375e2df3.jpg
    218 KB · Görüntüleme: 130
Son düzenleyen: Moderatör:
Macunu fazla sıkıp devreye mi taşırdınız acaba?

Ufak bir fasülye, nohut tanesi kadar sıksan yeterli. Önemli olan onu tüm işlemci boyutuna yaymak.

Tekrar sökün, karta macun damlamış mı bir bakın. Belki o yüzden olabilir.

Macunu fazla sıkıp devreye mi taşırdınız acaba?

Ufak bir fasülye, nohut tanesi kadar sıksan yeterli. Önemli olan onu tüm işlemci boyutuna yaymak.

Tekrar sökün, karta macun damlamış mı bir bakın. Belki o yüzden olabilir.

Evet ben de öyle düşünüp tekrar kartı açtım tekrardan temizleyip çok daha dikkatli sürdüm fakat sonuç aynı.

Ekran görüntüsü eklendi..

Muhtemelen öyle çünkü bilgisayar anakart ile birlikte düzgün çalışıyor, benim öğrenmek istediğim ekran kartı kendi kendine mi gitti yoksa psu dan kaynaklı güç sorunundan mı?
Macunu fazla siktiysan o yüzden olabilir. Kartı açtığın zaman işlemcinin üstünden karta damlamis macun gördün mü?

Macun iletken olmadığı için damlasa da fark etmez. GPU arızası bu.
Bu kadar kesin konuşamazsın. İletken olan macunlar var.

Peki durup dururken neden içini açtığı için GPU arızasına düşsün?

Bu kadar kesin konuşamazsın. İletken olan macunlar var.

Peki durup dururken neden içini açtığı için GPU arızasına düşsün?

Taşma yoktu, ben de öyle düşünüp tekrar sildim ve daha dikkatli tekrar sürdüm fakat durum aynı. Termal macunum bu Xıgmatek Powerful Thermal Macun fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Yaklaşık 3 senelik bir macundu, onla alakası olacağını sanmıyorum ama...

Macun iletken olmadığı için damlasa da fark etmez. GPU arızası bu.

Şuanlık diğer sistem araçlarında herhangi bir sıkıntı olmadığı için ben de öyle düşünüyorum fakat aktif olarak 2 senedir yaşadığım durup dururken ekranın siyah olma sıkıntısı vardı. Arkada video veya müzik çalıyorsa 1 saniyeliğine gidip geri çalmaya devam ediyordu fakat monitörde sinyal yok yazısı çıkıyordu reset atınca düzeliyordu, bunu araştırdığımda psu dan kaynaklı olabilir yazılarını gördüm o yüzden acaba psu'yla mı alakalı bir sıkıntı oldu da ekran kartı gitti bilemiyorum.

PSU modelim Thermaltake 600 W psu, yaklaşık 5 senedir aktif olarak kullanıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı