GTX 970 Fan Sesi

Rivoxile

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar masaüstü bilgisayarım var. R7240 ekran kartım vardı. Sonra malum performansından memnun kalmayarak GTX 970 aldım. Tabii elimdeki PSU'da yetersiz kalınca 600W bir PSU aldım. Şu an bilgisayarı açtığımda aşırı yüksek sesli olmasa da rahatsız eden bir fan sesi geliyor. 2 3 dk sonra fan sesi birden gidiyor sonra normal sessiz haliyle çalışmaya devam ediyor. Bunu nasıl çözerim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar masaüstü bilgisayarım var. R7240 ekran kartım vardı. Sonra malum performansından memnun kalmayarak GTX 970 aldım. Tabii elimdeki PSU'da yetersiz kalınca 600W bir PSU aldım. Şu an bilgisayarı açtığımda aşırı yüksek sesli olmasa da rahatsız eden bir fan sesi geliyor. 2 3 dk sonra fan sesi birden gidiyor sonra normal sessiz haliyle çalışmaya devam ediyor. Bunu nasıl çözerim?
GTX 970 lerde Coil whine sorunu vardı ama ondan da bişey olmaz

GTX 970 lerde Coil whine sorunu vardı ama ondan da bişey olmaz
Fan sesi ile Coil Whine'ın ne alâkası var ? Arkadaş fan sesi geliyor ve daha sonra kesiliyor demiş.
Sesin hangi fandan geldiğini kontrol edin ve daha sonra o fanı temizleyip yağlayın sesi büyük ölçüde azalacaktır. İmkânın varsa tüm fanları temizleyip yağla.

Fan sesi ile Coil Whine'ın ne alâkası var ? Arkadaş fan sesi geliyor ve daha sonra kesiliyor demiş.
Sesin hangi fandan geldiğini kontrol edin ve daha sonra o fanı temizleyip yağlayın sesi büyük ölçüde azalacaktır. İmkânın varsa tüm fanları temizleyip yağla.
Coil Whine tam olarak zaten bu. Ayrıca belki ürün 0 neden gidip ekran kartını açıp temizleyip yağlasın?

Duyduğunuz ses fanların dönüş hızından kaynaklanan bir gürültü ise ekran kartının markasına binayen, mesela Asus ise Asus GPU Tweak gibi bir kontrol yazılımı kurarak ekran kartının hangi sıcaklıkta % kaç fan çalıştıracağının ayarlamasını yapabilirsiniz. Bu sayede isterseniz ekran kartı belirttiğiniz sıcaklığa gelmeden fanlarının çalışmasını engelleyebilir veya sürekli olarak fan ile çalışmasını sağlayabilirsiniz. Belki duyduğunuz rahatsız edici ses fanların belli bir süre yüksek devirde çalışmasından kaynaklanıyor olabilir sanmıyorum fakat belli olmaz dediğim gibi gerekli GPU kontrol yazılımı ile fan ayarlarına göz atmanızı öneririm.

@Blodiy
CW tamamen fan sesi ile bağlantılı değildir.
Coil Whine, ekran kartlarında kullanılan bazı indüktörlerin kalitesiz ya da yetersiz olmasından dolayı karta aşırı yük bindiğinde karttan gelen tıslama sesidir. GTX 970 serisine ait referans olmayan bazı modellerde bu sorun gözükmektedir. Öte yandan kasa kapağınız kapalı ve kasanız da monitörün hemen yanında değilse, kasadan gelen diğer seslerle birlikte sineye çekilebilecek bir sestir. Hatta bazı durumlarda fan sesleri Coil Whine'ı bastırır ve siz bu sesi fark etmezsiniz bile.

Bu arada Coil bobin, whine ise ağlamak anlamına gelir. Yani Coil Whine, bobin ağlamasıdır :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı