GTX 970 için 70 derece normal mi?

Oblivion

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar :)
Başlıkta belirttiğim gibi, AAA oyunlarda 71, CS:GO gibi oyunlarda 65 dereceyi görüyor. Boşta video izlerken veya internette gezerken 45 derece oluyor. Kasam Zalman Z3 Plus ve önde iki tane 120mm fan, arkada tek 120mm, üst tarafta tek 120mm fan var. Oda sıcaklığı 23 derece.
Ekran kartı fan hızı %65.

Sistem:
  • Intel i5 4590
  • MSI Z97 Gaming 5
  • MSI GTX 970 Gaming 4G
  • Kingston 16 GB (4x4 GB) HyperX Savage RED
  • WD 3.5'' 1 TB Caviar Blue
  • Samsung 120 GB 850 EVO
  • ASUS DRW-24F1ST 24X Double Layer SATA
  • Zalman Z3 Plus MidT ATX
  • Cooler Master Vortex Plus
  • Corsair CX Serisi 80 Plus 600 W
  • DELL S2417DG 2K G-Sync 165Hz
  • K70 RGB Rapidfire
  • M65 PRO RGB
  • Corsair VOID RGB 7.1

Denediğim çözümler:
  • Kasa içini basınçlı hava spreyi ile temizledim.
  • GPU Termal Macunu kurumuştu. Cooler Master Mastergel Pro kullanarak temizleyip yeniledim.
  • Nvidia Kontrol Panelinden Güç Yönetimini Adaptive yaptım.
  • DELL monitörümü oyun haricinde 120 Hz kullandım. 165 Hz ile kullanınca GPU saat hızı 899 Mhz çıkıyordu.
  • DDU Uninstaller ile ekran kartı sürücüsünü sıfırdan kurdum.
  • GeForce Experience'tan Shadow Play'i kapattım.
  • Yaz aylarından olsa gerek dedim, ama 2 yıl önceki yaz testlerime baktığımda 66-68 derecelerde.
  • 1440p Very High 165 hz ayarlarda oynadığımdan olabilir dedim, 1080p çözünürlüğe düşürdüm, 1-2 derece ya oynadı ya oynamadı.
İşin garibi işlemci sıcaklığı yükte 59-60 derece. Sizce 70 civarı sıcaklıklar ekran kartı için normal mi? Değilse çarem hava akışı iyi olan bir kasa almak, öneriniz ne olurdu? Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıkıntı yapmayın, 80-82 arasına kadar normal GPU için. Benim de CPU 70-75 dereceye kadar çıkıyor bazı oyunlar da. :D

Peki değerler normalse, termal macunu değiştirdiğim halde neden sıcaklık düşmedi ? (n)

Aslında kurumuştu, zaten az veya çok sıksaydım sıcaklıklar normalden daha fazla olurdu. Bu arada bir nebzede olsa performansı azaltmadan sıcaklığı düşürmeyi başardım. MSI Afterburner üzerinden Power Limit değerini %70 yaptım, herhangi bir düşüş yaşamadan 65-67 derecelere indi.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı