GTX 970 ile RX 570 takaslanır mı?

Neden ezbere konuşuyorsunuz? Gayet sağlam soğutma performansına sahip modeller var Nitro+, ROG Strix, Gigabyte Aorus Gaming gibi. Kendim RX 570 ve 1060 arasında kaldığımda araştırdım durumu bu 3 modelde hiçbir sorun bulamadım. RX 570'ler piyasada 1100-1400 TL arasına çok rahat bulunuyor 3 GB kıytırık 1060'ların piyasası 1600-1700'den başlıyor.
1060, 580'e denk bir model. Ayrıca soğutmasında değiliz biz işin. Yazılım, güç tüketimi gibi bir ton sorunu var ve eski bir kart. XFX, Armor gibi modelleri de ısınma sorunlu. Çoğu da mining çıkışlı. İnternet kafe sahipleri bile mining yaptı bu kartlarla zamanında. Ayrıca miningsiz olsa bile dediğim sorunlar başınıza gelebilir. Alınmaz artık.

Arkadaş soğutma olarak dandik ve Çin üretimi olan kartlara laf etmiş, ROG serisi ile falan alakası yok yani. Bu kartlar çok eski, sürücü desteği kesilmis ve büyük mining dönemleri görmüş kartlar
Yanlış anlamışım kusura bakmayın. Hala alınabilecek RX 570 modelleri var bence bu konudaki satıcıdan bağımsız konuşarak söylüyorum. Ev kullanıcısından çıkan temiz bakılmış kartlar mevcut piyasada bulmak zor olsa da. Kendimde böyle bulup aldım arkadaşıma da bulup aldık Aorus ve ROG Strix modellerini. İkimizde şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadık ha tabii ki biz yaşamadıysak kimse yaşamayacak demek değil ama sağlam modellerde bu sorun minimuma düşüyor.
1060, 580'e denk bir model. Ayrıca soğutmasında değiliz biz işin. Yazılım, güç tüketimi gibi bir ton sorunu var ve eski bir kart. XFX, Armor gibi modelleri de ısınma sorunlu. Çoğu da mining çıkışlı. İnternet kafe sahipleri bile mining yaptı bu kartlarla zamanında. Ayrıca miningsiz olsa bile dediğim sorunlar başınıza gelebilir. Alınmaz artık.
1060 3 GB ve 1060 6 GB arasında sadece vRAM farkı yok ki. %10 yakın performans farkı da var çünkü 3 GB modeli kısılmış bir kart yani 3 GB modeli RX 570'e denk hatta vRAM ve hemen hemen her monitörde bulunan freesync avantajından dolayı RX 570 öne bile geçer. Sonuçta bu kart 1100-1200 TL'ye bile bulunabiliyor. Alternatifi %50 daha pahalı.
Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

1060 3 GB ve 1060 6 GB arasında sadece vRAM farkı yok ki. %10 yakın performans farkı da var çünkü 3 GB modeli kısılmış bir kart yani 3 GB modeli RX 570'e denk hatta vRAM ve hemen hemen her monitörde bulunan freesync avantajından dolayı RX 570 öne bile geçer. Sonuçta bu kart 1100-1200 TL'ye bile bulunabiliyor. Alternatifi %50 daha pahalı.
VRAM'den ibaret demedim zaten ama RX 580 4 GB ile GTX 1060 3 GB denk. RX 580 8 GB ile GTX 1060 6 GB denk. 580'ler ihmal edilebilecek bir derecede daha iyi performanstadır ama bu onları alınabilir kılmaz. GTX 1600 serisi bakılabilir.

Geri
Yukarı