RX 580 8 GB neden alınmamalı?

İyi sosyaller. Muhtemelen herkesin birbirini hunharca linçleyeceği konuya hoş geldiniz. Bugün neden RX 580 GB'ın alınmaması gerektiğini konuşacağız.

1- Çıkış Yılı

RX 580, 2017 yılında piyasaya sürülmüş bir karttır. 6 yılı devirmiş bu kartın çok temizini bulsanız bile, sorun yaşamanız muhtemeldir.

2- RX 500 Serisinin Genel Sorunları, Dengesizliği ve Yazılım Problemleri

Aslında RX 590 hariç, RX 500 serisinde kronik sorunlu diyebileceğimiz bir kart yok gibi görünüyor ama RX 400 ve 500 serisi, 6000 ve 7000 serisi kadar stabil değildir. Hatta şuan AMD'yi kötüleyen kişilerin, kötüleme sebeplerinden birisi de, RX 400 ve 500 serisi kartlardır. WattMan sorunun yaşanma ihtimalinin yüksek olduğu kartlardır.

3- Güç Tüketimi

Rakibi olan GTX 1060 6 GB'ın TDP değeri 120W iken, RX 580 8 GB'ın 185W'dır. Bu da eski AMD kartların bir dezavantajı olarak sayılabilir.

Screenshot_8.png
Screenshot_7.png

4- Mining

RX 580 8 GB, mining işlerinde yoğun olarak kullandı. Çünkü gayet güzel bir mining performansı vardı. Rakibi GTX 1060 6 GB'ında mining performansı nispeten iyiydi fakat RX 580 8 GB kadar iyi değildi.

5- BIOS

Az önce miningden bahsettik ve mining için kullanılırken, bu kartlara saçma sapan BIOS'lar atıldı. Bu da kartı yıpratan ve yoran bir durum.

6- Fiyat

Gerçekten bu kartı almak için hiçbir neden yok. Rakibi olan GTX 1060 6 GB ile performansları ve fiyatları neredeyse aynı. 2 GB VRAM farkı olsa da, bu neredeyse hiçbir şey ifade etmiyor. Tabii ki bunların hepsi eski ve yıpranmış kartlar. Hatta 1060, 7 yıl önce satışa çıkmış bir kart ama sorun çıkarma ihtimali daha düşük. Bu iki kartında mining yapılmamış, çok temiz kullanılmış ve bakımları yapılmış hallerini bulsanız bile, çok eski oldukları için başınızı ağrıtabilirler.

Önerim

Benim önerim; ikisini de almamak. Bu kartlar 1500-2000 bandına satılıyor. 2000-2300 TL civarına GTX 1650/S satılıyor. GTX 1650/S, bu iki kartında gerisinde kalsa da, en azından modern ve daha stabil bir kart. GTX 1650/S almanız önerimdir.

Not

Siz bu kartı almış ve sorunsuz kullanmış olabilirsiniz ama maalesef ki, bu kullandığınız kartın dezavantajlarını yok saymaz. Rica ediyorum, kişisel deneyimlere göre bileşen önermeyin. Hata yaptığım yerler var ise, düzeltebilirsiniz. Linçlemeye ve tartışmaya yönelik mesajlara cevap vermeyeceğim. Teşekkürler. 💙 ⚡

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

@Emir M. @SEMIKAANCAKIR @DarKSaGaa @Elio Talvinen

Dosya Ekleri

• Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    958 bayt · Görüntüleme: 321
Son düzenleme:
1 yıldır ikinci el mining yapılmış RX 580 Nitro kullanıyorum 1800TL'ye aldım. Bütçem olsa 580'nin yüzüne bile bakmam. Bir takım sorunlar yaşatıyor. Ama bir süredir stabil kullanıyorum. Bana tek yarattığı sorun BIOS ile ilgili. İlk başlarda stabile olması zor oldu FPS 60'dan 20'lere düşüyordu ama toparladı.

Buraya bir not yazıcam. Eğer uygun fiyatlı sorunu olmayan bir kart ise alın tabi ki ama modeline bakarak. (ısınma sorunlu olabilir). Burda alınmaz dediğinde hemen mutsuz ya da rehabete takılmayın.

Driver sorunları da yaşanabiliyor 500 serisinde. 400 serisi bilgim yok.

Buraya bir not yazacağım. Eğer uygun fiyatlı sorunu olmayan bir kart ise alın tabi ki modeline bakarak. (ısınma sorunlu olabilir). Burda alınmaz dediğinde hemen mutsuz ya da rehavete takılmayın.
RX 580'in bazı modelleri ısınma sorunlu zaten.
XFX gibi.

1 ay önce RX 570 8GB XFX modelini aldım. Aldığım kişi Çin'den getirdiğini ve mining için kullanılıp kullanılmadığını bilmediğini söyledi ama kartın mining için kullanıldığı o kadar belli ki Vram'lerin üzerine ek plaka ile termal ped yerleştirmiş mining verimini artırmak için 🙃. BIOS zaten mining BIOS'u.

Arızalarla uğraşmaktan gocunmayan hatta yer yer zevk alan insanların bu tür kartları alması lazım. Ben de şahsen RTX 2060'tan 200 Lira kâr ile 5700 XT'ye geçtim ve stabilite sorunları yaşadım. Ama bu benim için bir sorun değil.

İyi sosyaller. Muhtemelen herkesin birbirini hunharca linçleyeceği konuya hoş geldiniz. Bugün neden RX 580 GB'ın alınmaması gerektiğini konuşacağız.

1- Çıkış Yılı

RX 580, 2017 yılında piyasaya sürülmüş bir karttır. 6 yılı devirmiş bu kartın çok temizini bulsanız bile, sorun yaşamanız muhtemeldir.

2- RX 500 Serisinin Genel Sorunları, Dengesizliği ve Yazılım Problemleri

Aslında RX 590 hariç, RX 500 serisinde kronik sorunlu diyebileceğimiz bir kart yok gibi görünüyor ama RX 400 ve 500 serisi, 6000 ve 7000 serisi kadar stabil değildir. Hatta şuan AMD'yi kötüleyen kişilerin, kötüleme sebeplerinden birisi de, RX 400 ve 500 serisi kartlardır. WattMan sorunun yaşanma ihtimalinin yüksek olduğu kartlardır.

3- Güç Tüketimi

Rakibi olan GTX 1060 6 GB'ın TDP değeri 120W iken, RX 580 8 GB'ın 185W'dır. Bu da eski AMD kartların bir dezavantajı olarak sayılabilir.

Eki Görüntüle 1907422Eki Görüntüle 1907420
4- Mining

RX 580 8 GB, mining işlerinde yoğun olarak kullandı. Çünkü gayet güzel bir mining performansı vardı. Rakibi GTX 1060 6 GB'ında mining performansı nispeten iyiydi fakat RX 580 8 GB kadar iyi değildi.

5- BIOS

Az önce miningden bahsettik ve mining için kullanılırken, bu kartlara saçma sapan BIOS'lar atıldı. Bu da kartı yıpratan ve yoran bir durum.

6- Fiyat

Gerçekten bu kartı almak için hiçbir neden yok. Rakibi olan GTX 1060 6 GB ile performansları ve fiyatları neredeyse aynı. 2 GB VRAM farkı olsa da, bu neredeyse bir şey ifade etmiyor. Tabii ki bunların hepsi eski ve yıpranmış kartlar. Hatta 1060, 7 yıl önce satışa çıkmış bir kart ama sorun çıkarma ihtimali daha düşük. Bu iki kartında mining yapılmamış, çok temiz kullanılmış ve bakımları yapılmış hallerini bile bulsanız, çok eski oldukları için başınızı ağrıtabilirler.

Önerim

Benim önerim; ikisini de almamak. Bu kartlar 1500-2000 bandına satılıyor. 2000-2300 TL civarına GTX 1650/S satılıyor. GTX 1650/S, bu iki kartında gerisinde kalsa da, en azından modern ve daha stabil bir kart. GTX 1650/S almanız önerimdir.

Not

Siz bu kartı almış ve sorunsuz kullanmış olabilirsiniz ama maalesef ki, bu kullandığınız kartın dezavantajlarını yok saymaz. Rica ediyorum, kişisel deneyimlere göre bileşen önermeyin. Hata yaptığım yerler var ise, düzeltebilirsiniz. Linçlemeye ve tartışmaya yönelik mesajlara cevap vermeyeceğim. Teşekkürler. 💙 ⚡

Güzel bir yazı olmuş, eline sağlık hocam.

Arızalarla uğraşmaktan gocunmayan hatta yer yer zevk alan insanların bu tür kartları alması lazım. Ben de şahsen RTX 2060'tan 200 Lira kâr ile 5700 XT'ye geçtim ve stabilite sorunları yaşadım. Ama bu benim için bir sorun değil.
RX 5000 serisi de biraz sorunlu hocam. Ben şahsen 6000 ve 7000 serisi dışında AMD kart önermiyorum. R9 serisi de genellikle trafo kartlar. Onlardan bahsetmeme bile gerek yok sanırım.

RX 5000 serisi de biraz sorunlu hocam. Ben şahsen, 6000 ve 7000 serisi dışında kart önermiyorum. R9 serisi de genellikle trafo kartlar. Onlardan bahsetmeme bile gerek yok sanırım.
RX 5700 XT güç kaynağı seçiyormuş mesela. Bunu aldıktan sonra öğrendim. SHP 650 V2 var bende ama bazen kapanıyor sistem. Veya başka sorunlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı