GTX 970 ısınma sorunu

Furse

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Direkt olarak konuya giriyorum. Benim kasam bu:

CASPER CD.VTI4790A INTEL CORE İ7 4790 3.6 GHZ 8 GB 1 TB 2GB NVIDIA GT730 WIN 8.1

Fakat ekran kartını değiştirip GTX 970 aldım ve PSU'yu da değiştirdim tabii 750W'lık bir şey aldım.

Gelelim sorunuma: Witcher 3 oynarken çok ısınıyor 80+ olacak şekilde yani. Savaşlara girdiğimde ise 85 derece olduğunu gördüm ve ilerleyen zamanlarda 90 dereceye kadar çıkıyor. Ben de MSI afterburner programından fan limit hızını 5000'den 7000'e çektim fakat hala sıkıntılı. İlk sorum ''Bu ısınmayı nasıl düşürebilirim?'' olacak.

Şunu da eklemeliyim ki ısındığı zamanlarda ekranda ani kırmızı parıldamalar oluyor. Bunu araştırdım fakat tam olarak aradığım şeyi bulamadım.

Biliyorum kasam küçük zaten 970'i de tam ucu ucuna sığdırdım. Buralardan gördüğüm kadarıyla hava sirkülasyonu denen olay var ama örnek verilen kasalar benim kasadan çok daha büyük.

Isınmaya ve ani kırmızı parıldamalara en ufak çözüm bulabilirsek çok iyi olur. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer kasa içerisindeki sıcak havayı dışarı atıp, ortamdan (nispeten) soğuk havayı kasa içerisine çekecek şekilde kasa içi hava akışı düzgün şekilde sağlanmamışsa bahsettiğiniz gibi sürekli artan sıcak değerleri görülmesi normal. Bunun nedeni ekran kartı ve işlemcinin sürekli olarak ısı üretmesi ve kasa içerisinde ısınan havanın dışarı atılmayıp içeride bir döngüye girmesidir. Bu durumda ekran kartı veya işlemci soğutucusunun fan devrini arttırmanın hiç bir getirisi olmayacaktır çünkü soğutma bloğundan atılan sıcak hava yine fanlar tarafından çekilerek soğutma bloğuna tekrar uygulanır.
Bu şartlar altında, eğer bahsettiğim gibi bir durum varsa tavsiyem:
1- Mümkünse tüm sistemin özelliklerini belirterek kasa içerisini gösteren bir fotoğraf atın, daha kolay yardımcı olmamızı sağlayacaktır.
2- Kasa içerisinde havayı dışarı atan ve dışarıdan havayı çeken birer adet fan olması idealdir. Eğer tek fanınız varsa havayı dışarı atacak şekilde monte edilmesi daha faydalı olacaktır.
3- Kasa içerisinde hiç fan yoksa kasa kapağını açık tutmak tek çözüm, bu şekilde en azından sıcak hava içeride hapsedilmemiş olur. Bu durumun dezavantajı kısa süre içerisinde kasa içinin toz dolacak olması ve fazladan gürültüye maruz kalmanız olur. Bu nedenle böyle bir durumda mümkünse kasaya takmak için fan satın almanız, kasa buna müsait değilse yeni kasa almanız daha uygun birer çözümdür.

Bilgisayarın özellikleri bunlar. Zaten kasa açık oynuyorum. Ayrıca küçük bir vantilatör alıp açık olan kasaya hava tutuyorum fakat sıcaklığı etkilemiyor neden acaba? (yani 2-4 derece arası etkiliyor)

Ses çıkarması sorun değil zaten kulaklık takılı yani duymuyorum onu. Yeni bir kasa almayı düşünüyorum zaten fakat idare etmek için ek yöntemler arıyorum.

Görüldüğü gibi işlemci ve ekran kartı fanı dışında sadece egzoz fanı var. oda dışarı üflüyor. Ama zaten kasa açık olduğu için ben bu fanı ekran kartını soğutacak şekilde koyabilir miyim acaba?

Son olarak bir şey daha sormak istiyorum MSI Afterburner'de fan hızı max hızı 5000 RPM ben bunu 10.000 RPM yapsam fanda bir sıkıntı olur mu sizce zarar görmesi bakımından?

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    5,9 KB · Görüntüleme: 181
  • 2.png
    2.png
    3,4 KB · Görüntüleme: 203
  • 3.png
    3.png
    374 KB · Görüntüleme: 193
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı