GTX 970 "ısınmama" sorunu

BoldPilot

Decapat
Biraz enteresan oldu başlıktan anlayabileceğiniz gibi ama durum gerçekten bu :).
Şöyle ki şu an sistemimdeki ekran kartım Zotac GTX 970 Extreme ve bundan önceki kartım RX 5700 XT idi. 5700XT'de Black Desert oynarken remastered ayarlarda kart 70-72 dereceleri görüyordu fakat 970 ile ne yaparsam yapayım kart 65'in üzerine çıkmam diyor. FPS farkları oluyor illa ki. 5700XT'de Remastered modda şehirlerde 60-70 FPS alırken, 970 de 35 40'lara düştü. Ama kart ısınmıyor bir türlü. Ekstra bir soğutucu da yok. Hatta FurMark testinde de aynı durum var. Max 65 görüyor. Ancak CS:GO oynarken ekran birden gri oluyor donuyor daha sonra da grafik kırılmaları oluyor. Hatta bazen oyundan atıyor. Bazen de bilgisayar kitleniyor kapatıp açmak zorunda kalıyorum. Ki bununla ilgili bir konu açmıştım. Fakat merak ettiğim şu. Bu kartı ikinci el aldım. Acaba kartta belli bir düzeyden sonra ısınmamasını sağlayacak bir ayar falan mı var. Bu yüzden bu tür hatalar verebilir mi? Böyle bir seçenek (ama anakartta ama başka bir noktada) var mı? Bu arada FurMark testinde 8MSAA'ya çekemiyorum ayarı. Ne yaparsam yapayım MSAA0 olarak gözüküyor testi o şekilde yapıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz enteresan oldu başlıktan anlayabileceğiniz gibi ama durum gerçekten bu :).
Şöyle ki şu an sistemimdeki ekran kartım Zotac GTX 970 Extreme ve bundan önceki kartım RX 5700 XT idi. 5700XT'de Black Desert oynarken Remastered ayarlarda kart 70-72 dereceleri görüyordu fakat 970 ile ne yaparsam yapayım kart 65'in üzerine çıkmam diyor. FPS farkları oluyor illa ki. 5700XT'de Remastered modda şehirlerde 60-70 FPS alırken, 970 de 35 40'lara düştü. Ama kart ısınmıyor bir türlü. Ekstra bir soğutucu da yok. Hatta FurMark testinde de aynı durum var. Max 65 görüyor. Ancak CS:GO oynarken ekran birden gri oluyor donuyor daha sonra da grafik kırılmaları oluyor. Hatta bazen oyundan atıyor. Bazen de bilgisayar kitleniyor kapatıp açmak zorunda kalıyorum. Ki bununla ilgili bir konu açmıştım. Fakat merak ettiğim şu. Bu kartı ikinci el aldım. Acaba kartta belli bir düzeyden sonra ısınmamasını sağlayacak bir ayar falan mı var. Bu yüzden bu tür hatalar verebilir mi? Böyle bir seçenek (ama anakartta ama başka bir noktada) var mı? Bu arada FurMark testinde 8MSAA'ya çekemiyorum ayarı. Ne yaparsam yapayım MSAA0 olarak gözüküyor testi o şekilde yapıyor.

Kartın ısınmasını mı istiyorsunuz :D?

Nasıl yani kart kendini zorlamıyor mu? Oyunlarda düşük performans mı veriyor? İşlemciniz nedir? Darboğaz söz konusu olabilir.

Nasıl yani kart kendini zorlamıyor mu? Oyunlarda düşük performans mı veriyor? İşlemciniz nedir? Darboğaz söz konusu olabilir.
İşlemci Ryzen5 3600. Yani zorlamıyor diye düşünüyorum. :) Dediğim gibi ne stres testlerinde ne kalın grafikli oyunlarda ısınmıyor. Ama türlü hatalar veriyor. Bazen ekran donuyor, ya bilgisayar kapanıyor-açılıyor kendi kendine veya geliyor ama grafikler bazuluyor bazen. Bazen gidip geliyor kaldığı yerden devam ediyor.
5700 xt ile kullandığım sistemin aynısı.
R5 3600
Asus prime b450m-k
Samsung evo 970 250 gb ssd
3000 mhz 16 gb ram dual kit
750 80+ gold psu
vs vs.
5700 xt varken gtx970 alınmaz bide 5700xt 2020 gtx 970 2014 çıkışlı kart. yanlış yapmışsınız 72 73 derece serin ısınmıyo o kart.
Dostum 5700 xt yi beğenmediğim için değiştirmedim hoş. Mecburi bir oyuncu değişikliği yaşandı yani :)

Yeni konular

Geri
Yukarı