GTX 970 nasıl undervolt yapılır?

Whitess.

Kilopat
Daha fazla  
Ekran kartı
GTX 970
Merhabalar,
GPU eskiden %55-%65 civarında fan hızı sergilerdi. Geçen GPU'da bir sıkıntı yaşadım ve format attım, sıkıntıdan yana ortalıkta bir şey yok ancak indirimde edindiğim AC: Odyssey oyununda daha önce hiç yaşamadığım 2000-2500 civarı RPM'ler gözüme çarpmakla kalmadı kulağımı da deldi geçti anlayacağınız. Bana undervolt yapmamı söyleyenler oldu biraz araştırmadan sonra undervolt yapmak için rehber videolarında kullanılan *voltage/frequency curve editor*'u benim açamadığımı fark ettim ve yine araştırma yaptıktan sonra yabancı forumlarda şöyle cevaplar gördüm:
*Afterburner Frequency curve is only available for Pascal gpus.*
*Since no One has said, the curve is for Pascal cards, you have a maxwelll so still stuck on the sliders as before.*
Peki ben bu slider kullanma kısmını anlamış değilim Core voltage mv +0'da duruyor, Core clock +0'da duruyor. Eksiye mi, artıya mı çekeceğim anlamadım. İnternette GTX 970 undervolt slider results tarzı bir paylaşım da bulamadım. Yardımcı olunursa çok sevinirim.

msıbruhmomentum.png

- Tarafa çekerseniz maksimum hızı düşürürsünüz.

Kartınızın macununu yenilediniz mi ya da tozları temizlediniz mi?

Emin değilim ama sanırım undervolt yapanlar çekirdek hızının yanında karta giden voltajıda düşürüyorlar.

- Tarafa çekerseniz maksimum hızı düşürürsünüz.

Kartınızın macununu yenilediniz mi ya da tozları temizlediniz mi?

Emin değilim ama sanırım undervolt yapanlar çekirdek hızının yanında karta giden voltajıda düşürüyorlar.
Hocam gerçekten cahilliğime verin ama eksi(-)'ye doğru mu, yoksa artı(+) tarafa doğru mu çekmem gerektiğini anlamış değilim. Macunu yenilemedim en kısa sürede halledeceğim, tozlar temizlendi.
Hani undervolt etmem lazım GPU'yu çünkü eskisinden fazla ve ağır çalışıyor. Şimdi Undervolt için ne tarafa doğru değerleri çekmem lazım?

Undervolt zarar vermez. Performans düşmesi dışında :D
Tekrardan son bir sorum olacak kafamda boşluk kalmaması için soruyorum:
Undervolt için Sadece Core Clock kısmını mı eksiye çekmem lazım yoksa hem Core Clock hem de Memory Clock'u ikisi bir mi eksiye almam lazım.

Tekrardan son bir sorum olacak kafamda boşluk kalmaması için soruyorum:
Undervolt için sadece Core clock kısmını mı eksiye çekmem lazım yoksa hem Core clock hem de Memory Clock'u ikisi bir mi eksiye almam lazım.

Core clock, GPU hızıdır yani sizin çekmeniz gereken olan kısım.
Memory clock ile işiniz yoktur.

Gerçekten yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.
Tekrardan Merhaba :) Şu konuda size sonuçları söylemek istedim.
Undervolt yapmadan önce Star Wars Battlefront 2 oyununda 109w çeken GPU, UV sonrasında 144w çekmeye ve benim sınırladığım sıcaklık sınırı olan 75 dereceyi aşıp 90 derecelere yaklaştı. Bunu gördükten sonra Core Clock kısmını geri 0'a çekmeme rağmen volt değeri ağır oyunlarda hep 144w olarak kaldı... Şuan DDU ile driver kaldıracağım çünkü ne yaparsam yapayım Voltaj 109'a geri düşmedi. Şuan gerçekten korkuyorum. DDU sonrası Driver Yüklerken umarım düzelir eski haline.... Sizin bir öneriniz var mı şuan yaşananlar için?

Son düzenleme:
Gerçekten yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

Tekrardan merhaba :) şu konuda size sonuçları söylemek istedim.
Undervolt yapmadan önce Star Wars: Battlefront 2 oyununda 109W çeken GPU, UV sonrasında 144W çekmeye ve benim sınırladığım sıcaklık sınırı olan 75 dereceyi aşıp 90 derecelere yaklaştı. Bunu gördükten sonra Core clock kısmını geri 0'a çekmeme rağmen Volt değeri ağır oyunlarda hep 144W olarak kaldı... Şu an DDU ile driver kaldıracağım çünkü ne yaparsam yapayım voltaj 109'a geri düşmedi. Şu an gerçekten korkuyorum. DDU sonrası driver yüklerken umarım düzelir eski haline... Sizin bir öneriniz var mı şu an yaşananlar için?

(+) Tarafa çekmediniz sonuçta bir şey olacağını sanmıyorum. VBIOS ile de oynamadık yine de daha biligili birinin bakması iyi olur, belki bir sıkıntı vardır ama dediğim gibi çok ekstrem bir şey yapmadık.

Geri
Yukarı