GTX 970 Sıcaklık Sorunu

Mendax

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba Technopat Ailesi :) Teknoloji dolu günler.

Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi ekran kartının sıcaklık değerleri 95 dereceye kadar çıkmaya başladı. Fakat bu sorun bir gün içersini de oldu, dün oyunlarda 80 derecelerde geziyordu. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Yardımlarınızı bekliyorum.

Hocam eğer yalnızca yük altındayken bu sıcaklıklarda geziyorsa bir anda bu kadar yükselme normal değil, benim tahminim termal macun görevini yerine getiremiyor. Bende de Asus GTX 1660 SUPER var ama sırf yeni diye 86-88 derecelerde müdahale etmiyorum. Ama siz edebilirsiniz yada bilen birisine macun çektirtebilirsiniz, düzelecektir.

Normal bir sıcaklık değil bana göre.

Marka modeli nedir ekran kartınızın? MSI modelini kullanıyorum ben de. Termal macun yenilediniz mi?

95 derece hangi model olursa olsun fazla bir değer.

Bende MSI modelini kullanıyorum. Termal macun yenilemedim fakat artık yenileyeceğim. Ama bir gün içinde bu kadar sıcaklık değişimi olunca farklı bir şeyden kaynaklabileceğini düşündüm.

Bende MSI modelini kullanıyorum. Termal macun yenilemedim fakat artık yenileyeceğim. Ama bir gün içinde bu kadar sıcaklık değişimi olunca farklı bir şeyden kaynaklabileceğini düşündüm.
Hayır hocam doğrudan hava soğutamaz alaşımı. Ancak arada sıvı ve sıcağa dayanıklı bir madde olması gerekir. Termal macun da tam bu görevi yerine getiriyor ısı transferini gerçekleştirip soğutuyor. Termal macundan sonra düzelmezse tekrar konu açarsınız ama bence termal macun çektirene kadar yük altında kullanmayın çünkü gaming ekran kartlarının bir çoğunun max sıcaklık değeri 95 derece.

75 derece üstünü hiçbir zaman görmedim bu kartla. Kasa hava akışı iyi diyebilirim ama yine de fazla bir sıcaklık. Fanları mı bozuldu acaba?
Yarın termal macun yenileceğim vakit bakıcam fanlarında bir sıkıntı var mı. Ona göre tekrardan yazarım buraya.
Hayır hocam doğrudan hava soğutamaz alaşımı. Ancak arada sıvı ve sıcağa dayanıklı bir madde olması gerekir. Termal macun da tam bu görevi yerine getiriyor ısı transferini gerçekleştirip soğutuyor. Termal macundan sonra düzelmezse tekrar konu açarsınız ama bence termal macun çektirene kadar yük altında kullanmayın çünkü gaming ekran kartlarının bir çoğunun max sıcaklık değeri 95 derece.
Sizce termal macun yenilenmemiş durumda bu sıcaklık normal mi?

Hocam termal macun CPU ve GPU soğutmasında herşey diyebilirim. Fanların görevi sadece hava akımını oluşturmak, asıl soğutma görevi termal macunda... Yani bir anda olması biraz garip ama imkansız değil. Bence termal macunu çekince moraliniz yerine gelecektir 😊😊

Şu an piyasada olsa Cooler Master Nano Elmas Partiküllü termal macununu önerirdim. Gerçekten muhteşem kaliteli. Termal Macun soğutucu blok ile GPU arasındaki köprüdür. O köprü sağlıklı değilse soğutma etkisiz olur. Çok önemli termal macun kalitesi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı