GTX 970 ve FX 6300'lü sisteme yükseltme önerisi

stepby123

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle selamünaleyküm.

Sistemim:
Anakart: MSI 970A-G43(MS-7693)
Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 970.
İşlemci: AMD FX-6300
RAM: Tek stok 8 GB DDR3 800 MHz.

Sistemim bu şekilde arkadaşlar fakat yetersiz kalıyor. Bazı oyunlarda droplar yaşıyorum düşük FPS alıyorum ve biraz daha güçlendirmek istiyorum ve bu güçlendirmeyi hangi parçadan yapacagımı bilmiyorum. Aklıma işlemci geliyor. İşlemcinin yetersiz kaldıgını düşünüyorum. Eğer işlemci yetersizce hangi işlemciyi bu sisteme önerirsiniz?
Eğer işlemci değil de diger parçalara takviye yapılacaksa hangi parçadan başlamalıyım ve bu anakarta uygun hangi model almalıyım?
Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
PC araştırı iken dikkat ettiğim işlemciydi ama i3 12. nesile bile ram ve ekran kartı yükseltmesi yapınca baya iyi performans aldıkları oluyordu. Oyun oynarken önerilen ve minimum sistem gereksinimlerinde de ram ve ekran kartı ön planda gibi benim 8 gb ram takılıydı 16 yapınca baya verimli oldu.

Bu sistemi gelistirmen mümkün değil, sistemi sat en baştan ya hazır sistem al ya da ikinci el güzel bir sistem topla.

PC araştırı iken dikkat ettiğim işlemciydi ama i3 12. nesile bile RAM ve ekran kartı yükseltmesi yapınca bayağı iyi performans aldıkları oluyordu. Oyun oynarken önerilen ve minimum sistem gereksinimlerinde de RAM ve ekran kartı ön planda gibi benim 8 GB RAM takılıydı 16 yapınca bayağı verimli oldu.

Yani bende tek slottansa çift slot RAM yapınca hızlandıgını bazı forumlarda okumuştum hem onu da sorayım tek slotta 8 GB RAM var bir 8'lik daha alsam işlemciyi değiştirmektense daha mı faydalı olur?

Bu sistemi gelistirmen mümkün değil, sistemi sat en baştan ya hazır sistem al ya da ikinci el güzel bir sistem topla.

Derken biraz daha açar mısınız nasıl mümkün değil?

2x8 1600 MHz RAM almanı öneririm. Yaklaşık 500 TL gibi bir fiyatı var. Onun dışında bir de işlemciye OC yapabilirsin.

Yani bende tek slottansa çift slot RAM yapınca hızlandıgını bazı forumlarda okumuştum hem onu da sorayım tek slotta 8 GB RAM var bir 8'lik daha alsam işlemciyi değiştirmektense daha mı faydalı olur?

Amd işlemcileri çok bilmiyorum ama 8 gb ram takarsan hızlanma görürsün, drop sorunları genelde ekran kartı ve işlemcinin darboğaz yapmasıyla ilgili oluyor.

2x8 1600 MHz RAM almanı öneririm. Yaklaşık 500 TL gibi bir fiyatı var. Onun dışında bir de işlemciye OC yapabilirsin.

Evet o RAM aklımda onu alacağımda hangisini alayım link bırakabilir misiniz hangisi uygun oturur PC'ye
İşlemci ise otomatik OC lu şu an sanırım ayarları default yapsamda BIOS ayarlarındaki cool n quiet ayarından dolayı otomatik GHz ve ısı derecesi artıyor 80 dereceleri görüyor işlemci ısısı zarar görür diye şüpheleniyorum ondan OC'a gerek kalmadan sağlam işlemci arıyordum.

Dostum işlemci çok kötü RAM yetersiz, şimdi RAM alıp taksan çok bir şey değişmeyecek, ekran kartını yükseltsen işlemci kaldıramayacak, işlemciyi FX 9 serisi taksan yine fayda etmez, uzun lafın kısası neresinden tutsan elinde kalıyor bu sistem. Yeni bir sisteme geçme vaktin gelmiş.

Dostum işlemci çok kötü RAM yetersiz, şimdi RAM alıp taksan çok bir şey değişmeyecek, ekran kartını yükseltsen işlemci kaldıramayacak, işlemciyi FX 9 serisi taksan yine fayda etmez, uzun lafın kısası neresinden tutsan elinde kalıyor bu sistem. Yeni bir sisteme geçme vaktin gelmiş.

Yukarıda yazan arkadaşlar bir 8'lik RAM daha taksam iş yapacagını söylüyorlar ve bende çok duymuştum o aklımda onun yanında ekran kartının makul işlemcinin düşük kaldıgını düşünüyorum işlemciyi değiştirip RAM'ı 16 yapsam hiçbir faydası olmaz mı diyorsunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı