GTX 970 ve i5 4690K sistemde %100 CPU kullanımı sorunu

brkcnkrtls

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba iyi günler. Son zamanlarda çıkan oyunları oynamaya çalıştığımda örn. Valorant, Apex Online vb. oyunları oynarken CPU kullanımım %100 oluyor fakat GPU kullanımım %30-40 arası. Bu durumu düzeltme şansım var mı? Yardımcı olabilir misiniz acaba?

Sistemim: Z95 GAMING 5 anakart, i5 4690K işlemci O.C 4.4 GHz, GTX 970, 12 GB RAM.

Belki işlemcinizi çok kullanan bir program bir uygulama arkaplanda çalışıyordur. Bu gibi durumlarda direk format atın bence. Virüs vb bir şey vardır belki.

Belki işlemcinizi çok kullanan bir program bir uygulama arkaplanda çalışıyordur. Bu gibi durumlarda direk format atın bence. Virüs vb bir şey vardır belki.
1-2 hafta oldu format atalı bu durumu yaşadığım için format attım fakat aynı durumu yaşamaya devam ediyorum. İnternette araştırdığımda 4590 kullanan kullanıcılar %40 cpu kullandığını yazdı bu yüzden sizlere sormak istedim.

Windows ayarlarından oyunda iken oyun modu seçeneğini açıksa kapatırmısınız. Veya kapalıysa açıp tekrar kapatın. Sizle benzer sorunu yaşayan kişiler bunu yaparak çözmüşler.

Oyun içi değerleri atmanız iyi olur. Aklıma gelen çözüm yolları:
-Grafik ayarını değiştirmek.
-İşlemci değiştirmek.
-Çözünürlük yükseltmek.
Hangi ayar ve çözünürlükte oynuyorsunuz?

Bios ve cipset driverları güncel mi?
Evet live update üzerinden güncellemelerini yaptım.
Windows ayarlarından oyunda iken oyun modu seçeneğini açıksa kapatırmısınız. Veya kapalıysa açıp tekrar kapatın. Sizle benzer sorunu yaşayan kişiler bunu yaparak çözmüşler.
Açıktı kapattım fakat her hangi bir değişiklik olmadı oyunun cpu kullanımı azaldı sonradan arttı %63 oldu ve hala %100 cpu kullanımım vardı.
Oyun içi değerleri atmanız iyi olur. Aklıma gelen çözüm yolları:
-Grafik ayarını değiştirmek.
-İşlemci değiştirmek.
-Çözünürlük yükseltmek.
Hangi ayar ve çözünürlükte oynuyorsunuz?
Telefonumdan fotoğraf çekmem gerekti alt+taba geçtiğimde değerler düşüyor diye.
Oyunun içerisinde çözünürlüğüm 1920x1080.
İnternetten araştırdığımda 4590 işlemci kullananlar %40 kullanım alıyorlarmış. Sanırım sorunu sadece ben yaşıyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_8.png
    Screenshot_8.png
    485,3 KB · Görüntüleme: 24

Geri
Yukarı