GTX 970 ve i7-6700'lü sistem aniden kapanıp açılması

dNTRaiT

Femtopat
Merhabalar,

2016 senesinde topladığım bilgisayarım yaklaşık 2 ay önce, oyun oynadığım esnalarda aniden kapanmaya ve sistemi yeniden başlatmaya başladı. Forumlarda okuduğum kadarıyla insanlar sistemin çok ısınmasının bu gibi sonuçları olabileceğinden bahsediyorlardı. Ben de bunun üzerine 4 yıldır değiştirmediğim işlemci termal macununu değiştirdim. Ancak işlemci sıcaklığında, ilginç bir şekilde, çok önemli bir fark olmadığını gördüm.

Eskiden, işlemcide, %100 yük altında en fazla ~80 derece C görürken, termal macun değişiminin ardından ~75 derece C'ye düşmüştü. Oyun oynarken de genelde 70 dereceyi geçmiyor. Grafik kartının da sıcaklığında sorun yok anladığım kadarıyla (MSI Afterburner ile takip ediyordum, oyun oynarken 50 ile 60 derece C arasında değişiyor). Benim kanım PSU'da bir sorun olduğuna yönelik. Corsair VS650 modelini kullanıyorum, 4 yaşını geçti ve sisteme yeterince güç sağlayamamaya mı başladı diye merak ediyorum.

Ekran kartı fazla mı güç çekiyor diye merak ettiğim için şunu da eklemek istiyorum ki, 2 monitör kullanıyorum ve birisi 2K çözünürlüğe sahip. Yaklaşık 6 ay bu monitörlerle sorunsuz kullanırken, 2 ay önce bu problemi yaşamaya başlamıştım ve geçici bir çözüm olarak da oyun çözünürlüklerini 1080P düşürmüştüm. İlk zamanlarda sorun çözüldü gibi gelmişti.

Ardından tekrar başladı. Dikkatimi çeken bir başka şey, oldukça yağmurlu bir günde (bu konuda pek bir bilgim yok ama bu tip günlerde elektrik ile alakalı bazı problemler yaşanabiliyor diye sanıyorum), bilgisayar kesinlikle yük altında olmamasına rağmen tekrar kapandı, yeniden başladı.

Sizce sorunum PSU ile mi ilgili? Fikirlerinizi bekliyorum.

MSI GTX 970 (tam detayını bilmiyorum) ekran kartı (6 + 8 pin, ikisi de bağlı)
MSI B150 GAMING anakart.
Intel i7-6700 işlemci.
16 GB RAM.
Corsair VS650 PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum bu sorun benim basımada geldi RX 580 güc baglandı kablosu yanmıştı normal PC'yi zorlamayan oyunlarda sorun olmuyordu ekran kartı zorlandıgında anda kapanıyordu ufak bir mudahaleyle düzelti sorunum tavsiyem PSU kablolarını kontrol et.
Tavsiyeniz için teşekkürler
Verimlilik sağlamaz ve belki sistemi kapatma durumu olabilir.
Düşük GPU kullanımı. Bakarsanız zaten eski konularda bu sorun vardı.
Demek istediğinizi kabaca anladım sanırım. Bunun üzerine de araştırma yapacağım.
Bana yüksek ihtimalle PSU'dan gibi geliyor. Sistemi başka bir prize takıp öyle deneyin bir de, çoğaltıcıya değil direkt prize takın.

Zaten 2016 senesinde bahsettiğiniz PSU'nun sorunlu modeli vardı, sorunları düzelten model 2018'de çıkmıştı. Bu da PSU ihtimalini artırıyor.
Böyle bir durumdan haberim yoktu, ayrıca dediğiniz gibi çoğaltıcıda kullanıyordum. Teşekkürler

Böyle bir durumdan haberim yoktu, ayrıca dediğiniz gibi çoğaltıcıda kullanıyorum. Teşekkürler.
Rica ederim. Bir deneyin, belki de sorun çoğaltıcıdadır. OCCT ile Power testi yapmayı da deneyebilirsiniz.

Tavsiyeniz için teşekkürler.

Demek istediğinizi kabaca anladım sanırım. Bunun üzerine de araştırma yapacağım.

Böyle bir durumdan haberim yoktu, ayrıca dediğiniz gibi çoğaltıcıda kullanıyordum. Teşekkürler

Kabalık yapmak istemedim sadece eski konularda olduğunu belirttim eğer kaba davrandıysam özür dilerim:(

Kabalık yapmak istemedim sadece eski konularda olduğunu belirttim eğer kaba davrandıysam özür dilerim:(
Kendimce kötü olmadığını düşündüğüm sistemimin düşük olarak nitelendirilmesi beni biraz üzse de niyetinizin kötü olmadığının farkındayım. Bahsettiğiniz konulara bakacağım.
Rica ederim. Bir deneyin, belki de sorun çoğaltıcıdadır. OCCT ile Power testi yapmayı da deneyebilirsiniz.
Bahsettiğiniz OCCT uygulaması ile güç testini yaptım.

Testi ilk deneyişimde 2 saniyeliğine çalıştırıp durdurdum. Testi tekrar başlatmak için düğmeye bastığım anda ise bilgisayar kapandı ve yeniden başlatılmaya başladı. Bilgisayarı açtığımda, güç testini yaklaşık 30 saniyeliğine tekrar uyguladım ve durdurdum. O ana kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamıştım. Lâkin, tekrar test etmek için başlatma düğmesine bastığım anda, bilgisayar yeniden kapandı.

Bu testlerden sonra Windows yüklenirken "Fixing (C: ) Stage 2: x% (xxxxxx of xxxxxxx); total x%; ETA 0:00:x ..." şeklinde bir yazı karşıma çıktı. Buradaki "x" ler sayıları temsil ediyor (sürekli değiştiği için bu şekilde göstermeyi tercih ettim). Yaklaşık 10 saniye bu ekranda kalıyordu ve ardından bilgisayar olması gerektiği gibi açılıyordu.

Bu tam olarak ne anlama geliyor? Güç testlerindeki 2. deneyişlerimde kesinlikle bilgisayar kapanıyordu ama SSD'nin "fix"lenmesi ne ifade ediyor? Sorun SSD'de mi?
Memtest86 testi yapabilirsiniz.
Memtest86 testi sonucunda hiçbir hata çıkmadı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı