GTX 980 Oyunlarda FPS Düşmesi

TRSami01

Kilopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Sahibinden.com üzerinden bir adet Zotac AMP Extreme GTX 980 ekran kartı aldım.
Ekran kartı geldiği ilk gün performans kaybı yaşatıyordu. Herhangi bir oyunu oynarken normal çalışırken bir anda FPS aşırı bir şekilde düşüş yapıyordu. Mesela PUBG oynarken 100 FPS alıyorsam 15-20 FPS'e düşüyordu ve öyle kalıyordu. Oyunu kapatıp açmak bir işe yaramıyordu. Diğer oyunlara girdiğimde de aynı sorunu yaşadım. Bilgisayarı yeniden başlatınca düzeliyor daha sonra tekrar bu sorun oluyordu. Format attıktan sonra bu sorunu yaşamadım ama yinede içimde şüphe var. Neden böyle yapmış olabilir ?
MSI GTX 980 vardı elimde. Onun sürücüsünü sabah kurdum ve test ettim. PUBG ultra ayarlarda açtım ve 1 kere oynadım sorun çıkmadı. DDU ile sürücüyü komple sildim. Akşam Zotac kartı taktım aynı sürücüyü tekrar kurdum. Bu sorunu yaşadım. Format atınca geçti ama yinede güvenemedim. Kartta sorun olup olmadığını nereden anlayabilirim ?
Kartı da ucuza aldım aslında. GET ile aldığım için iade hakkım var 4 gün daha. İade edip etmemek konusunda kararsızım. Elimde kalmasından korkuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Diğer sistem özelliklerinizi belirtin. (CPU, Bellek, Disk, PSU v.b)
Oyun oynarken MSI Afterburner değerlerini ekran görüntüsünü alıp paylaşın.
MSI Afterburner OSD Gösterge Rehberi - Technopat
Ryzen 5 1500X
8GB CL 14 2400MHZ DDR4 Ram
1TB 7200RPM WD Blue HDD
Corsair VS550 +80 550W PSU

1MS 75HZ 1080P Monitör
p6yNva.png

Boyutu yüzünden resim eklerken sorun yaşadım. Bu yüzden hizliresim'e yükleyerek buraya atmak zorunda kaldım.

Yüksek ayarlarda en düşük FPS 65'i gördüm. En yüksek FPS 120 civarı. Ortalama FPS 70-90 arası.

Dediğim gibi format atmadan önce yapmıştı bunu. Format attıktan sonra sıkıntı yaşamadım ama içim rahat değil. Bir daha böyle veya daha kötü bir sorun yaşatır mı bilmiyorum. Sorunun yazılımsal olma ihtimali yüksek. Donanımsal bir arızası olup olmadığını nereden anlarım ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı