GTX 980 Ti neden pahalı?

StronkComrade

Kilopat
Daha fazla  
Profil Kapağı
1523285302
Selamlar, bugün ekran kartlarına bakar iken gözüme GTX 980 Ti çarptı ve dikkatimi çekti. Ben de girdim, cidden fiyat dudak uçuklatıyordu. Vatan'da Asus Strix modeli 4.826,26 TL ve yine Vatan'da GTX1080 Ti Asus Strix modeli 4.513,40 TL. Araştırdım baktım GTX 1080 Ti %60 daha performanslı ve daha ucuz. İkisi de 4K ekran kartı ve GTX 1080 Ti daha iyi. 980 Ti'ın 2015 yılında 1080Ti'ın da 2016 yılında çıkmış olduğunu öğrendim yanlış da olabilir. Ansel, NVIDIA G-SYNC, CUDA, PhysX, 4K vb. bunların hepsi GTX 1080 Ti'da var iken nasıl 980TI daha pahalı olabiliyor? Üzerine biraz daha para katar MSI GeForce GTX1080 Ti Lightning modelini alabilir iken neden daha pahalı 980 Ti? Cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu soruya ben cevabı nette ikinci el pazarında dolaşırken bulabildim şöyle ki, GTX 980Ti ikinci el piyasasında GTX 1070 modeline yakın bir fiyatla sunuluyor. Bir nesil geri ekran kartı için artık satış stratejisi mi dersin üste geçmeye zorlama mı dersin bişeyler bize göre gitmiyor tek bildiğim bu..(n)

Fazla bir yerde yok zaten sıfır. Elinde kalanlar da, eskiden pahalı aldığı için o pahalılıkta satmak zorundadır. Bilmeyen sazan bulunursa satılır, satılmazsa kalır. İşin ilginç yanı Amazon'da kullanılmışlar 500 dolardan başlıyor. GTX 1070 sıfır ile aynı seviyede. Yani adamlar da aldığı fiyattan zarar etmek istemeden satmak istiyordur, bulabilirlerse, ağa takılırsa satar.

Selamlar, bugün ekran kartlarına bakar iken gözüme GTX 980 Ti çarptı ve dikkatimi çekti. Ben de girdim, cidden fiyat dudak uçuklatıyordu. Vatan'da Asus Strix modeli 4.826,26 TL ve yine Vatan'da GTX1080 Ti Asus Strix modeli 4.513,40 TL. Araştırdım baktım GTX 1080 Ti %60 daha performanslı ve daha ucuz. İkisi de 4K ekran kartı ve GTX 1080 Ti daha iyi. 980 Ti'ın 2015 yılında 1080Ti'ın da 2016 yılında çıkmış olduğunu öğrendim yanlış da olabilir. Ansel, NVIDIA G-SYNC, CUDA, PhysX, 4K vb. bunların hepsi GTX 1080 Ti'da var iken nasıl 980TI daha pahalı olabiliyor? Üzerine biraz daha para katar MSI GeForce GTX1080 Ti Lightning modelini alabilir iken neden daha pahalı 980 Ti? Cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Merhaba öncelikle belirtmek isterim ki bu tür kartların sıfır satışları mağazalardan kalkmıştır. N11 - Hepsiburada gibi 3. parti firmaların satış yaptığı internet mağazalarında. Elde kalan veya teşir de sergilenen ürünleri sıfır diye satıyorlar. Lakin bu ürünleri alan arkadaşlar ürünler ellerine geçtiğinde kutularının daha önce açılmış veya garanti etiketlerinin sökülmüş olduğunu görünce hayal kırıklığı ile ürünleri satıcıya iade etmektedir. Sizin Vatanbilgisayar'da gördüğünüz fiyat ürünün sıfır satıldığı zamandaki fiyatıdır. Alt' da ''stoğa gelince haber ver'' diye bir ibare yazıyorsa, o üründen umut beklemeyin. Çünkü artık satıştan kaldırılmış demektir. Örnek vermek gerekirse, en son Vatanbilgisayar'dan Asus ROG Poseidon GTX 980 4GB modelini 1100 TL ye aldım. Ve sonra internet sitesinden kontrol ettiğimde ise fiyatının 3500 TL olarak gördüm. Alt kısmın da ''stoğa gelince haber ver'' ibaresi yazıyordu.
Gel gelelim ikinci el piyasasına. Bu piyasa serbest bir piyasa olduğu için herkes istediği fiyatı yazabilir. Fakat satabilir mi o mechul. Arkadaşlarında belirttiği gibi 980Tİ - 1070 performansına yakın. Fakat enerji tüketimi ve GPU mimari teklojisi olarak GTX 1070 tabiki daha üstün bir kart. Ekran kartları fiyatlarına etki eden tek faktör şu an Etherium - mining kazanların ekran kartı stoklarını tüketmesi ve üreticilerin ve satıcı bilgisayar firmalarının karaborsa yapmasıdır. Vermeye çalıştığım bilgiler umarım sizi tatmin etmiştir.

Saçma sapan fiyatlar neden o kadar para vereyim bir önceki nesilin ekran kartına ? Bazı şahıslar kendilerini çok akıllı sanıp 2. el sitelerinde yüksek fiyattan satıyorlar. Dediğiniz gibi büyük ihtimalle sazan bekliyorlar.

Burada atladığınız bir husus var. Oyun performansı açısından değerlendirdiğinizde doğrudur 1070 çok daha iyi bir karttır fakat. 3D grafik modelleme olarak bakarsak durumu 980 Ti 384 Bit ile 1070 ve hatta 1080 karttan bile daha iyi performans vermektedir. Kağıt üstünde ne yazdığını bilemem fakat mimar olarak aynı kasadan 2 PC miz bulunmakta ve diğerinde 1080 öbüründe 980 Ti amp e vardır ve render sürelerinde 1080'den daha iyi performans sunmaktadır ...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı