GTX 980 TI SLI ile PCI-E X8 olarak çalışırsa ne kadar performans kaybı olur?

Berkrdn

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar.
Sistemimdeki ekran kartının yanına yeni bir ekran kartı takmak istiyorum fakat kafamda birkaç ufak soru var.
Öncelikle sistemimde kullandığım ürünleri yazayım.
Anakart: MSI X99A Gaming 7
Güç Kaynağı: Silverstone Strider Evo Gold 850 Watt
Kasa: Cooler Master Mastercase Pro 5
RAM: G.Skill Trident Z 3000 MHz Cl 14 2x8GB
SSD: Samsung 840 Evo
Ekran Kartı: Zotac 980 Ti AMP! Extreme Edition
İşlemci: İntel 5930K
İkinci Zotac 980 TI AMP! Extreme Edition alma niyetindeyim.
SLI köprüsü olarak Msi HB Sli Bridge L Silver ürününü kullanmayı düşünmekteyim.
Kullanmış olduğum ekran kartı ortalama 3 PCI Express slotunu kapatmakta 1. PCI Express hattına takınca resimdeki gibi yer kaplamaktadır.

Fiziki olarak çok yer kapladığı için ikinci ekran kartını almam durumumda aşağıdaki gibi yerleştirmem gerekmekte.

Anakartımın PCI Express hat diyagramı da aşağıdaki gibidir.
1.png

Boyutlardan dolayı 1. ve 5. PCI Express hattını kullanmam gerekmekte bu da demek oluyor ki x8 ve x8 olarak kartları çalıştırabilme imkanı sağlamakta x8 x8 olarak çalıştığında ne denli bir performans kaybım olur. Bunu kestirememekteyim. Birde boyutlar elvermiş olsa 3. slotu kullanma imkanım olsa x16 x16 çalıştırma şansım bulunmakta kartı böyle bir şey için ekran kartının üzerindeki soğutma sistemini değiştirme gibi bir şansım var mı? Bu konuda tecrubeli olan arkadaşlarımdan yardım istemekteyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutma blokları değiştirilebiliyor ama o sadece sıvı soğutma sistemler için geçerli, diye biliyorum. Hız aşırtma ile performansı biraz dengeleyebilirsin ama tercih senin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı