GTX 980 undervolt nasıl yapılır?

Hocam o zaman maalesef yapacak bir şey kalmıyor, isterseniz BIOS üzerinden undervolt yapabilirsiniz, zaten ekran kartı 85+den sonra sıkıntıya giriyor, bir de sizin kartınız Founders Edition, değerler çok fazla da değil size göre. Fanlar da çok ses yapmıyorsa kafaya takmayın, sorun olucak değerler değil.

Aslında fan hızını elle %80'e getirdiğimde 79 dereceyi geçmiyor fakat biraz fazla ses çıkarmaya başlıyor, ben de başka çözüm yolları arıyorum.

Hmm, ben kulaklıkla oynadığım için dert etmiyorum zaten çok da ses çıkmıyor benimkinden. O zaman kasanın daha fazla hava almasını sağlamaya çalışın derim ses çok rahatsız ediyorsa.
Bildiğim kadarıyla yok, öyle bir şey kullanana da denk gelmedim.

Evet, öyle bir bölüm yok galiba. Ben de kartı ilk aldığımda böyle bir bölüm aradım ama en sonunda MSI Afterburner kullanmaya devam ettim.

Hmm, ben kulaklıkla oynadığım için dert etmiyorum zaten çok da ses çıkmıyor benimkinden. O zaman kasanın daha fazla hava almasını sağlamaya çalışın derim ses çok rahatsız ediyorsa.

Evet, öyle bir bölüm yok galiba. Ben de kartı ilk aldığımda böyle bir bölüm aradım ama en sonunda MSI Afterburner kullanmaya devam ettim.
Normal haline bıraktığımda pek rahatsız etmiyor, zaten en fazla %70 seviyelerinde dolaşıyor ve kulaklık taktığım için farkına bile varmıyorum fakat odamda evcil hayvanım uyuduğu için mümkün olduğunca az ses çıksın istiyorum ve genelde geç vakitlerde oyun oynuyorum.

Hocam o zaman maalesef yapacak bir şey kalmıyor, isterseniz BIOS üzerinden undervolt yapabilirsiniz, zaten ekran kartı 85+den sonra sıkıntıya giriyor, bir de sizin kartınız Founders Edition, değerler çok fazla da değil size göre. Fanlar da çok ses yapmıyorsa kafaya takmayın, sorun olucak değerler değil.
Ekran kartının termal macun durumunu bilmiyorum belki de kurumuştur, temizlediğimde ve yeni macun sürdüğümde çok daha serin çalışabilir fakat daha önce hiç ekran kartını açıp termal macun yenilemesi yapmadığım için biraz tedirginim ve erteleyip duruyorum. Üstüne üstlük GTX 980'in referans modelinin yapısı biraz karmaşık.

@Yunus Emre Gürbüz benim de aklıma ilk o gelmişti ama Founders Edition dediğinzde o değildir diye düşündüm, bir değiştirin belki faydası olur.
Gerçekten büyük faydasının olacağını düşünüyorum fakat dediğim gibi daha önce hiçbir ekran kartını açmadığım için ve ekran kartlarının şu dönemde zor bulunması yüzünden çekiniyorum, bozarsam felaket olur benim için.

@Lee Yubin Afterburner özürlü olduğu için Maxwell kartlarda undervolt yapılamıyormuş bende yeni öğrendim.

Ben denemedim undervolt yapmayı. Sadece fan hızını artırdım. Çünkü stok fan ayarında sıcaklık 80 dereceye ulaşıyor ve bu kartta 80 derece olunca hız düşürüyordu. Ben de fan hızını kendim ayarladım, zaten fanları son hızda yavaş dönüyor. Her ne kadar eski de olsa Gaming modeli olduğu için biraz daha serin çalışmasını bekliyordum.
Üstüne üstlük GTX 980'in referans modelinin yapısı biraz karmaşık.

Ben yaptım kendim, zor değilmiş aslında ama tabi dikkatli olmak gerek. Arkadaki 4 vidayı sökünce soğutucu blok çıktı direkt. Sizin kartta da öyle olacaktır.

Geri
Yukarı