GTX 980 VS R9 390X

AMD'nin VRAM reklam politikası çok güzel işliyor. 1080p çözünürlükte 5-6 oyun hariç GTX 980 bariz daha performanslıdır. 1440p'de aradaki fark daralıyor bir miktar, 4K çözünürlükte ise eşit gibiler. Ama tabi ki iki kart da 4K oyunculuk için çok uygun değil tabi ki. Dediklerimi internetteki benchmark testlerinden teyit edebilirsiniz.

Bu kartların bellekleri gelecekte kullanıcıları sıkıntıya düşürecek. Şuanda bile Tomb Raider Assasins Creed serilerinde kartın belleği sınırlarda dolaşıyor. Bende sırf bu yüzden 980Tİ almak yerine yeni nesil kartları beklemeyi tercih ettim.

" Bende sırf bu yüzden 980Tİ almak yerine " bu kısmı okudum ve ağladım :'( 980Ti ın 6 GB Belleği var her oyunu açar sıkıntı etme sen hatta HD 7350 nin 12 GB lık modeli var o GTA 5 Ultra da açıyormuş duydun mu ?

AMD'nin VRAM reklam politikası çok güzel işliyor. 1080p çözünürlükte 5-6 oyun hariç GTX 980 bariz daha performanslıdır. 1440p'de aradaki fark daralıyor bir miktar, 4K çözünürlükte ise eşit gibiler. Ama tabi ki iki kart da 4K oyunculuk için çok uygun değil tabi ki. Dediklerimi internetteki benchmark testlerinden teyit edebilirsiniz.
R)
R9 390X DX12 ile GTX 980'den daha perfromanslı.

Çoğu kişinin es geçtiği bir nokta var onu sana anlatmak isterim. Misal GTA 6 çıktı yine müthiş grafikler babalar gibi bir oyun sistemleri zorluyor tabii önünde 2 seçenek var.
Ya highda oynayacaksın 30 FPS ile
Ya lowda açıcaksın 60 FPS ile
Bu seçeneklerden eğer sana 1. daha olumlu geliyorsa yüksek ayarlarda kartın bellek ihtiyacından ötürü 980 seni tatmin etmez. Ama ayarı kısayım akıcılık yüksek olsun diyenlerdensen 980 al. 4 GB bellek ile 980 gelecek oyunların birçoğunu yüksek dokular ile açamayacak bellek sıkıntısı yüzünden. Nvdia bu 980e 6 GB 980Ti için ise 8 GB bellek koysaydı çok güzel olucaktı ama yapmadılar gelecekte kullanıcıları kart almak zorunda bırakıcaklar illa.
Eğer yüksek Frekanslı (3000Mhz gibi) ve DDR4 Ram kullanıyorsan ekran kartının ihtiyaç duyacağı 1-2 GB Vram eksiği çok rahat sistem tarafından Ram ile kapatılır. Veri yolu bant genişliği de artık bir anlam ifade etmiyor. Renk sıkıştırma teknolojisi ile düşük bit bellek yolu olsa da yüksek verim elde ediliyor. Yani yüksek dokular olursa açmayacak diye birşey söz konusu değil. Bellek bu iki kart arasında fark yaratacak unsurlardan değil. İkisi de hemen hemen eşit performans verir. Arasındaki seçimi fiyatı üzerinden yapmak mantıklı bence; R9 390x mantıklı.

Son düzenleme:
evet bende i7 6700k, MSI Z170A Gaming M5 ve Kingston 16 GB 3000 MHZ bir sistem var. Ama XMP ie 3000 MHZ çıkınca; Ekran gidip geliyor. Bende 2666 ile deavm ediyorum.

@merttrkz

evet bende i7 6700k, MSI Z170A Gaming M5 ve Kingston 16 GB 3000 MHZ bir sistem var. Ama XMP ie 3000 MHZ çıkınca; Ekran gidip geliyor. Bende 2666 ile deavm ediyorum.

@merttrkz
O sorunu yaşanların sayısı artıyor çözümü ve neden olduğu da bilinmiyor. Ekran kartı belleğiyle ilgili zaten sorun yaşamazsın. İlerde belki düşük bir ihtimal yetersiz gelirse yine Ram'lerin iyi sorun olmaz.

Belirttiğim gibi hangisi daha performanslı ?
Güncel oyunları 60 FPS üzerinde oynamak istiyorum. Ve bu ekran kartlarının en iyi markası hangisi ?[/QUOTE

ikiside aynı bakarsan ama oyunlarda alta belirtigi gibi crysis gibi oyunlarda msı gtx 980 öne geçiyor eger yüksek fps almak istiyosan msı gtx980 seç bence

Dosya Ekleri

• ama msı oyunlarda daha iyi.png
    ama msı oyunlarda daha iyi.png
    15,9 KB · Görüntüleme: 243
  • ikiside aynı bakarsan.png
    ikiside aynı bakarsan.png
    22,2 KB · Görüntüleme: 257
  • ama msı oyunlarda daha iyi.png
    ama msı oyunlarda daha iyi.png
    15,9 KB · Görüntüleme: 259
  • ikiside aynı bakarsan.png
    ikiside aynı bakarsan.png
    22,2 KB · Görüntüleme: 251
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı