GTX Ekran Kartı Yerine Quadro Ekran Kartı

otto_kahn

Kilopat
Daha fazla  
MSI modellerinden GT60 yada GT70 modeline Quadro K3100m, K4100m takılabilir mi? Technopat kanalında ekran kartı değişimini izlemiştim. Bahsettiğim modellerde 680m, 770m yada 780m ekran kartları var. MXM slotu var biliyorum. Şimdi bu ekran kartını çıkarıp yerine Quadro ekran kartlarından birini taksak, herhangi bir problem çıkarabilir mi? Mesela soğutma konusunda. Yada Driver lar konusunda. Herhangi bir uyuşmazlık sorunu olabilir mi?
Selamlar.

Ekleme: MSI Workstation modelleri çok pahalı. Kendim böyle birşey yapmayı düşünüyorum.

Laptoplarda ekran kartı değişimi o kadar az yapılıyor ki burada yanlış yönlendirmekten çekindiğimiz için cevap veren olmadı anladığım kadarıyla. @Recep Baltaş da sadece 1 kere bu işlemi yaptı ancak GTX 400 serisi ekran kartının yerine yakın güç tüketimine sahip 2 yeni nesil bir GTX 600 serisi mobil kart takmıştı.

Evet, o videoyu izlemiştim. Workstationlar çok pahalı. Bu yüzden böyle birşey yapılabilir mi acaba diye düşündüm. Güç tüketim değerleri yakın olan bir Quadro kart seçilir fakat soket yapısı uymlu mudur acaba? Tabii doğru olan orijinalliği bozmamak.

Yabancı sitelere göz atman gerekiyor. BIOS desteği olup olmadığından, aynı soket olduklarından ve güç tüketimlerinin de çok yakın olduğundan emin olmak lazım. Şahsım adına bu konuda tavsiye vermekten kaçınıyorum çünkü bulacağın Quadro kartın fiyatı tek başına bir laptop kadar olabilir.

Haklısınız. Riskli bir iş olucak. Keşke workstationlar, Türkiye'de de yurtdışındaki kadar ucuz olabilse.

K2100m de çok iyi bir ekran kartı ancak çalıştığım poligon sayısı, element sayısı fazla olunca bir yerden sonra çok can sıkıcı oluyor. Alt sınır olarak K3100m düşünüyordum ama onlarda çok pahalı. MSI GT60 3k versiyonu vardı. Technopat kanalında gösterilmişti. O ürün çok iyidi. 3k - ips panel, K3100m ekran kartı. Aslında bu işten para kazanılıyorsa, verilen para çok koymaz. Ama yeni başlanıcaksa zor oluyor. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

@Yararsız Üye Hocam kendi yaptığım amatör bir araştırma sonucu, Quadro ekran kartlı modeller ile oyuncu kasalarında kullandıkları chipsetlerin aynı olduğunu farkettim. Güç tüketimide yakın. Ancak dediğiniz gibi fiyat :(

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı