GTX serisi bitti mi?

Bu da oldukça mümkün tabii ki. Baktılar 1050 yetersiz gelmeye başladı 1650 çıktı, 1060 eski ve yetersiz gelmeye başladı, 1660 çıktı.

1080 ve 1070 yetersiz gelince de büyük ihtimalle 1670 ve 1680 çıkacak. Çünkü her şey ateş pahası olursa Nvidia batar.

Gtx ekran kartlarının bazılarındada RTX teknolojisi var diye biliyorum.
RTX teknolojisi kartlara özel bir şey değil aslında çoktandır olan bir şey. Sadece RTX kartlarda sadece bu işlem için ayrılmış birçok çekirdek var. Dolayısıyla oyun oynarken normal çekirdeklerin büyük kısmı buna ayrılmadığından çok yüksek bir performans düşüşüyle karşılaşılmıyor normal kartlara göre.

Aslında RTX kartlarının fiyatları düşündüğünüz kadar kötü değil fakat:

1. Ülke ekonomisi tarihinin en büyük çöküşünü yaşıyor.
2. Talep çok çok fazla ve üretim sıkıntıları yaşanıyor çünkü hem Nvidia hem AMD TSMC'ye bakıyor silikon için.

İkinci madde eninde sonunda düzelir üretim hızı artar ve madencilik patlaması sönünce stoklar düzelir. Nvidia'nın sözünü verdiği fiyatlara iner. Fakat ülke ekonomisi düzelmediği gibi iyice çöküşe geçebilir çünkü burası Türkiye.

Peki sizce Intel'İn yeni ekran kartları nasıl olur? Orta segmente hitap edecek ve uygun kartlar görür müyüz? RT teknolojisini barındıracaklar mı yeni kartlar? Bunun hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

Şöyle bir fikir geldi aklıma. RTX 2.0 gibi yeni bir teknoloji çıkartırlar. Daha gelişmiş bir RTX mesela. "GRTX" diye melez bir seri çıkartırlar. O seri eski RTX sürümlerini çalıştırır. Mesela 2000 serisinin çalıştırdığı RTX'i güncellemezler. Onlar sonradan "GRTX" diye melez bir seri olur. Saçma bir fikir ama teknoloji ilerledikçe AR-GE için ayrılan bütçe de artacak. Bu nedenle ürünler de pahalılaşacak. Bu yüzden teknolojiyi olduğu yerinde bırakıp küçük yeniliklerle o dediğim gibi bir seri çıkartırlar. Başka serilerde o yeni teknolojileri kullanabilirler. Ama sorunuzun cevabı: Evet, GTX öldü. Yeni bir teknolojiyi GTX'e entegre etmezler.

Ekran kartı piyasası şu an cidden çok rezil durumda. 1660s HB'de 4bin küsur TL'ye satılıyor. Ben MSI 1660s gaming'i 2400'e aldım ağustos ayında. Şimdi 1650 alınıyor o fiyata.

Yeni konular

Geri
Yukarı