GTX1050 Ti sistemde GTA 5 FPS düşmesi problemi

Fatalis

Megapat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarımcısı
Bir arkadaşımda G4400 işlemci ve GTX1050 Ti ekran kartı şeklinde dizilmiş bir sistem var, 8GB da RAM bulunmakta bu sistemde, biliyorum bu işlemci çift çekirdek o yüzden sorun olabilir ancak bir dinleyin; bu arkadaşın sistemi ilk satın alıp kurduğunda çok rahat ve akıcı bir şekilde Ultra ayarlarda oynayabiliyormuş, bu konuda sıkıntı yok, zaten internette baktığımız benchmark testlerinde de akıcı bir oyun deneyimi sunuyor bu sistem. Ama şu an Low (Normal) ayarlarda bile çok aşırı derece drop yapıyor, normal olmayan saçma derecede drop yapıyor, korsan da denedik, orijinal da ama çözüm yok.

Drop için size gösterebileceğim bir video yok ancak şöyle anlatayım, her saniye abartmıyorum her saniyede bir takılıyor oyun mutlaka, bu sorun neyden kaynaklı olabilir? Oyun açıkken CPU kullanımı %75 ~ %90 arasında gidip geliyor, %100 bile olmuyor (normal ayarlarda).

GTA V için önerilen işlemci Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ. Seninkiyle kıyaslayınca %40'lık bir benchmark farkı var. Seninki daha yeni bir işlemci ancak i5 çok daha iyi. Etkisi yok diyorlar ama işlemci ön belleğin (cache) 3MB belki bu yüzden olabiliyordur. Bir de HDD ön belleğin düşük olabilir. 16MB-32MB-64MB diye gidiyor. Konuyu merak ettim ben de takipteyim.

GTA V için önerilen işlemci Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ. Seninkiyle kıyaslayınca %40'lık bir benchmark farkı var. Seninki daha yeni bir işlemci ancak i5 çok daha iyi. Etkisi yok diyorlar ama işlemci ön belleğin (cache) 3MB belki bu yüzden olabiliyordur. Bir de HDD ön belleğin düşük olabilir. 16MB-32MB-64MB diye gidiyor. Konuyu merak ettim ben de takipteyim.

Konu içeriğinde de belirttiğim gibi, kullanıcı bu işlemci ile ilk aldığında Ultrada sorunsuz oynadığını belirtiyor, benchmarklar da sorunsuz oynanabildiğini gösteriyor fakat bu sistemde bir gariplik var, yolunda gitmeyen bir şeyler var, işlemci ısısında da gariplik yok.

Konu içeriğinde de belirttiğim gibi, kullanıcı bu işlemci ile ilk aldığında Ultrada sorunsuz oynadığını belirtiyor, benchmarklar da sorunsuz oynanabildiğini gösteriyor fakat bu sistemde bir gariplik var, yolunda gitmeyen bir şeyler var, işlemci ısısında da gariplik yok.
Aklıma çok fazla farklı ihtimaller geliyor ama bilgi kirliliği olacak biraz bir de yorumları okuyanlar saçma sapan mırın kırın edecek diye fikir yürütmek istemiyorum. Gelen cevaplara bakıcam. Konuyu update tutmak önemli.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı