GTX1060 3GB %100 Çalışmama Sorunu

• Konuyu başlatan Silinen üye 164587
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 1B
S

Silinen üye 164587

Ziyaretçi
Arkadaşlar GTX1060 3GB ekran kartım var. Call Of Duty Remastered oynuyordum. Ayarlarım GeForce Experience'taki optimum ayarlarda. OC yapmadım. Sürekli FPS drop alıyorum bir aksiyon olduğunda. Ekran kartı %99 gösteriyor MSI Afterburnerda FPS drop olunca 20 iyi zamanda 80-100 normalde 60-70 arası GPU scaklığı 68 dereceleri görüyor. İşlemcim I5 7400. Birkaç sorum olacak.
  • Ekran kartım neden %100 ü görmüyor? FPS drop yaşamam normal mi ?
  • Normalde sıkıntım olmuyor. Böyle oyunlarda oynarken bazen FPS drop alıyorum çok kaliteli bir PSU'm yok 600Watt ama kalitesiz ve maddi sıkıntım olduğundan alamıyorum şu aralar. PSU nun buna etkisi var mıdır ?
  • Herkes kartın iyi almaman lazım diyor ama buna VRAM'in 3GB olması mı etki ediyor acaba ? VRAM yetersizliğinden oluyor olabilir mi ?
GeForce Experience'taki ayarlarım şu şekilde
exp1.png

exp2.png
exp3.png

Ayarlarınızı oyun içinden yapın. Şu videodaki oyun içi değerleri yapın ve sonuçları söyleyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oynadığınız çözünürlüklere bağlı olarak VRAM yetersizliği oluyor olabilir. Bu 1. tespit.
2. Olarak PSU'nun çok az da olsa yetersiz olabilir. (Çok az)
3. Sisteminiz Corrupted olmuş olabilir. (İsterseniz detayları anlatırım)
4. BIOS güncel olmayabilir.
5. FPS drop yaşamanız normal değil.
6. Oyun kartınızı yük altına sokmuyordur, bunu kontrol etmek için MSI Afterburner indirin yanında gelen RivaTuner Statics programını da kurun. (Detayları isterseniz anlatırım)
7. Oyun içinde GPU kullanımının kaça ulaştığını kontrol edin bu testi yaparken tüm ayarları en sona çekin eğer GPU %99 a ulaşmıyorsa yukarıda bahsettiğim durumlardan biri vardır.
8. RAM'ler darboğaz yapıyor olabilir saçma ama öyle, RAM'leriniz XMP özelliğine sahip ise BIOS dan etkinleştirin. Değilse hiç uğraşmayın, sorumlusu ben değilim.
9. İlk tespit de yazdığım gibi GTX 1060 gibi bir kart için 1920x1080 çözünürlüklü monitör tercih edilmelidir peki neden ? Ne kadar çok piksel okadar çok kartı yük altına sokmak demektir tabi bu VRAM eksikliğine de sebep oluyor olabilir.

overclock yapın bide oyun ayarlarını falan yükseltin çok sağlam parçalarınız psu değiştirin 500w +80 plus alın
OC ile hiç uğraşmadım yapmaya korkuyorum
Ayarlarınızı oyun içinden yapın. Şu videodaki oyun içi değerleri yapın ve sonuçları söyleyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Deneyip yazacağım
Oynadığınız çözünürlüklere bağlı olarak VRAM yetersizliği oluyor olabilir. Bu 1. tespit.
2. Olarak PSU'nun çok az da olsa yetersiz olabilir. (Çok az)
3. Sisteminiz Corrupted olmuş olabilir. (İsterseniz detayları anlatırım)
4. BIOS güncel olmayabilir.
5. FPS drop yaşamanız normal değil.
6. Oyun kartınızı yük altına sokmuyordur, bunu kontrol etmek için MSI Afterburner indirin yanında gelen RivaTuner Statics programını da kurun. (Detayları isterseniz anlatırım)
7. Oyun içinde GPU kullanımının kaça ulaştığını kontrol edin bu testi yaparken tüm ayarları en sona çekin eğer GPU %99 a ulaşmıyorsa yukarıda bahsettiğim durumlardan biri vardır.
8. RAM'ler darboğaz yapıyor olabilir saçma ama öyle, RAM'leriniz XMP özelliğine sahip ise BIOS dan etkinleştirin. Değilse hiç uğraşmayın, sorumlusu ben değilim.
9. İlk tespit de yazdığım gibi GTX 1060 gibi bir kart için 1920x1080 çözünürlüklü monitör tercih edilmelidir peki neden ? Ne kadar çok piksel okadar çok kartı yük altına sokmak demektir tabi bu VRAM eksikliğine de sebep oluyor olabilir.
Sırasıyla cevaplayayım

3-) Tam olarak nasıl oluyor onu bilmiyorum anlatabilirseniz iyi olur
4-) BIOS güncel :)
6-) Afterburner'dan baktım %99 oluyor %100 olmuyor.
:cool: XMP destekli ve anakartta XMP açık konumda şu an anakartın desteklediği maksimum seviyede çalışıyorlar
9-) Monitörüm 1920x1080 çözünürlükte.

Sorunuzu çözdüm ya şimdi söyleceğim 10. madde ya da 3. madde.
10. Oyun optimizasyonu çok kötüdür böylelikle harita dan haritaya veya genel olarak düşük FPS almanıza ve droplar yaşamanıza sebep oluyordur.
3. Windows dosyalarınız bozulmuştur, bunu düzeltmek için CMD'yi yönetici olarak çalıştırın "sfc /scannow" yazın ve enterlayın. Eğer bu çözmezse WinHex ile temiz bir Hard format atın sonra sırasıyla Windows 7 sonrada Windows 10 kurun. Biliyorum biraz sizi yoracaktır ama sorunu çözecekse denemeye değer.
XMP destekli olması ve XMP nin açık olması harika sakın dokunmayın.

Benim ayarlar EXTRA daymış, Videodaki gibi düzenledim sıkıntı yok gibi duruyor
Oynunu ultarada oynadın mı ? Gene olursa oyunu bi 2k da açarmısın ? 2k açmak için nvidea dsr modunu açabilirsin denetim masasından.
Şu an Extra dan High seviyesine çektim bakalım sıkıntı yok gibi
Ekleme. VRAM kullanımı maksimumda 3GB tın 3 ünü de kullanıyor. FPS 120 Civarlarında 80 lere düşüş oluyor düşüş olurkende milisaniyelik donmalar yaşanıyor... GPU kullanımında da en fazla %95 i gördüm 85 genel en düşükte %70

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı