Çözüldü GTX1650 laptopta mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Drakon275

Decapat
Merhaba arkadaşlar. Düzelten olursa sevinirim.
Bilgisayarın termal macununu değiştirdim.

Bir süre sorunsuz kullandım. Sonra bir format da atayım dedim, bilgisayar dolmuş. Sorun gider kısmından yeniledim. Bir süre kullandım. Sonra oyun zamanı takıldı ve mavi ekran hatası aldım. Sonra bu olay tekrarlandı. Sürekli olarak. Bilgisayarı kullanamıyorum. Bazen normal kullanıyorum.

Video açtığımda, bazen bilgisayarı açtığımda, bazen oyun açtığımda, bazen internette dolaşırken ekran takılıyor. Sonra kararıyor ve ardından mavi ekran alıyorum. Kararma durumu 1-2 dakika devam ediyor. Ama klavye fare ışığı yanıyor. Ama Num Lock, Caps Lock'a bastığımda ışıkları değişmiyor. Her seferinde farklı kodlarla mavi ekran geliyor. Birçok şey denedim. Format attım, sürücü güncelledim (hepsini değil) vesaire.
Nasıl düzeltirim? Son çare olarak Windows 7 denemek istiyorum. Ama destek kaldırıldı galiba. Yüklersem herhangi başka bir sorun olur mu?

AMD R5 3550H
NVIDIA GTX1650
HP Pavilion Gaming 15
Windows 10 20H2.

20210418_202105.jpg

20210420_165620.jpg

20210420_165335.jpg

20210420_164955.jpg

Bilgisayar açıldığında pin oluşturmak için Microsoft hesabıma girmem gerekiyor. Yapmazsam açamıyorum bilgisayarı. Parolayı yazıyorum ve hata veriyor, sonra deneye tıklıyorum ve bilgisayar açılıyor. Ayrıca alakasız ama bilgisayarın arkasına bir kutu koydum. Küçük bilgisayar havada kalsın ve daha iyi soyuma sağlasın diye. Sıcaklık stres testle CPU ve GPU'larda 60 üzerine pek çıkmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arkadaşlar galiba bu sefer çözdüm. Format atdım düzeldi galiba. Birkaç gün kullanım sonrası durumu bildiririm.

Şimdi de durum şöyle kullandığım zaman YouTube'da takılmalar oluyor. Kararmalar oluyor. Bilgisayar kapanıyor.

Yardım edecek var mı?

Arkadaşlar. Bilgisayar son okarak kapatdım ve açılırken yükleme ekranında takıldı. Format atmaya çalıştım. BIOS ve Boot menüsü açıldı ama yine yüklemede takıldı. Ben de bilgisayarın arkasını açtım. SSD, HDD, RAM vesaire tek-tek söküp deneyecektim. Statik enerji boşaltıp bir de öyle deneyim dedim. Ve sonuç tüm problemler hall oldu. Artık kusursuz kullanıyorum. Her şeye sebep olan statik enerjiymiş.
Sonuç olarak bu tip durumlarda statik enerjiyi boşaltın.
Nasıl çözüldü olarak işaretlenir?
Bağlı USB cihazları çıkarın klavye fare dışında.

Wi-Fi sürücünüzü güncelleyin.

Bluetooth sürücünüzü güncelleyin.

Ekran kartı sürücünüzü DDU ile kaldırıp yeniden yükleyin.

GPU-Z yüklüyse kaldırın.

Ek olarak Memtest86 yapsanız fena olmaz.

Yarım saatdir kullanıyorum, bilgisayar kararmadı. Oyun veya video açarsam kararıcak. Ama bazen durup dururken kararma söz konusu. Bazen daha açılır açılmaz kararıyor. Bazen kararıyor, bazen takılıyor. Bazen de takılıb düzelıyor.
USB çoğaltıcıyı çıkardım. Şöyle bir siyah ekran oluyor her defasında. Ve kararmadan önce ekran boyutları deyişti. Yani simgeler büyüdü. Monidump dosyalarını inceledim. Galiba ekran kartı sürücüsü hatası.

20210420_191311.jpg

Son düzenleme:
Hocam dediklerimi yaptınız mı?
Wi-Fi ve Bluetooth sürücülerinizi bulamazsanız donanım kimliklerini alıp yeni konu açarsanız size yardımcı olurlar. Windows Update %90 bulamaz el ile güncellemeniz gerek.

Bağlı USB cihazları çıkarın klavye fare dışında.

Wi-Fi sürücünüzü güncelleyin.

Bluetooth sürücünüzü güncelleyin.

Ekran kartı sürücünüzü DDU ile kaldırıp yeniden yükleyin.

GPU-Z yüklüyse kaldırın.

Ek olarak Memtest86 yapsanız fena olmaz.

Hocam dediklerimi yaptınız mı?
Wi-Fi ve Bluetooth sürücülerinizi bulamazsanız donanım kimliklerini alıp yeni konu açarsanız size yardımcı olurlar. Windows Update %90 bulamaz el ile güncellemeniz gerek.

DDU ile harici ekran kartı sürücüsünü kaldırdım. Şimdi açıldığı gibi takılıyor. Yeni sürücü yükleyemedim.
DDU ile harici ekran kartı sürücüsünü kaldırdım. Şimdi açıldığı gibi takılıyor. Yeni sürücü yükleyemedim.

Güvenli modda bilgisayarı açamıyorum. Oturum açmam lazım. Bu da güvenli modda olmuyor. Format atmam gerek büyük ihtimal.

Güvenli modda bilgisayarı açamıyorum. Oturum açmam lazım. Bu da güvenli modda olmuyor. Format atmam gerek büyük ihtimal.
Bi şekide açtım ve sürücüyü yükledim.

Bir şekide açtım ve sürücüyü yükledim.

Şimdi de 3-5 saniyelik kararmalar oluyor.

Bi şekide açtım ve sürücüyü yükledim.

Durumu gümcel olarak bildiriyorum. Yine mavi ekran.
20210420_201412.jpg

Son düzenleme:
O kararmalar ekran kartının sürücüsü sıfırlandığı zaman oluyor. Sıfırlama başarılı olmayınca mavi ekran yiyorsunuz.
Sistem birkaç dakika dayamabiliyorsa TDR Manipulator'dan TDR Delay'i arttırmayı deneyebilirsiniz.

Birde konu sahibi siz misiniz? Mavi ekranda AMD ekran kartı sürücüsü gözüküyor bu yüzden sordum.

Bir şekide açtım ve sürücüyü yükledim.

Durumu gümcel olarak bildiriyorum. Yine mavi ekran.Eki Görüntüle 984043

Durum şu galiba buldum.

O kararmalar ekran kartının sürücüsü sıfırlandığı zaman oluyor. Sıfırlama başarılı olmayınca mavi ekran yiyorsunuz.
Sistem birkaç dakika dayamabiliyorsa tdr manipulator'dan tdr Delay'i arttırmayı deneyebilirsiniz.

Bir de konu sahibi siz misiniz? Mavi ekranda AMD ekran kartı sürücüsü gözüküyor bu yüzden sordum.

Benim evet. Galiba buldum. Benim dahili ekran kartım şu: AMD Ryzen 5 3550H with Radeon Vega Mobile GFX. Ama bilgisayar otomatik olarak Vega 8 sürücüsü indiriyor. Sebebi de şu benim dahili ekran kartım için sürücü yok. Kendim de bulamadım. Bilgisayar nasıl bulsun. Format atdım. Şimdilik her şey yolunda.
Bakacağım.
Bluetooth sürücüsünü, ağ sürücüsünü güncelleyin. CPU-Z kaldırın.
RAM testi yapın, Memory Management hatası buna işaret eder.
Ekran kartı sürücülerini günceleyin.
Sanırım bir AMD bir de NVIDIA kart var.
Kendi biosundan ram testi yaptım yetermi? Yoksa illaki Memtest86 lazım?

Arkadaşlar galiba bu sefer çözdüm. Format atdım düzeldi galiba. Bir kaç gün kullanım sonrası durumu bildiririm.
Arkadaşlar galiba bu sefer çözdüm. Format atdım düzeldi galiba. Bir kaç gün kullanım sonrası durumu bildiririm.
Şimdi de durum şöyle kullandığım zaman youtubeda takılmalar oluyor. Kararmalar oluyor. Bilgisayar kapanıyor.

Şimdi de durum şöyle kullandığım zaman youtubeda takılmalar oluyor. Kararmalar oluyor. Bilgisayar kapanıyor.
Yardım edecek varmı?

Son düzenleme:
Arkadaşlar galiba bu sefer çözdüm. Format atdım düzeldi galiba. Birkaç gün kullanım sonrası durumu bildiririm.

Şimdi de durum şöyle kullandığım zaman YouTube'da takılmalar oluyor. Kararmalar oluyor. Bilgisayar kapanıyor.

Yardım edecek var mı?

Arkadaşlar. Bilgisayar son okarak kapatdım ve açılırken yükleme ekranında takıldı. Format atmaya çalıştım. BIOS ve Boot menüsü açıldı ama yine yüklemede takıldı. Ben de bilgisayarın arkasını açtım. SSD, HDD, RAM vesaire tek-tek söküp deneyecektim. Statik enerji boşaltıp bir de öyle deneyim dedim. Ve sonuç tüm problemler hall oldu. Artık kusursuz kullanıyorum. Her şeye sebep olan statik enerjiymiş.
Sonuç olarak bu tip durumlarda statik enerjiyi boşaltın.
Nasıl çözüldü olarak işaretlenir?

Çözüm

Geri
Yukarı