GTX1650 NVIDIA denetim masasında tüm seçenekler yok

Judy Alvarez

Centipat
Laptop i5-9300H GTX1650 Monster v16.4. NVIDIA denetim masasında sadece 3 başlık ayar mevcut.

1606574626143.png

Bu ayarları aktif edebilmek için önceki konulara baktığımda Intel Graphics sürümü güncellemesi ile sorunu çözülmüş herkesin ama benim çözülmedi. Aslında asıl sıkıntı ayarların gelmemesinden ziyade ikinci bir monitör bağladığımda algılamaması.
Monitörüm HDMI girişli, taktığımda yansıt bölümünde hangisine tıklarsam tıklayayım tepki vermiyor eski laptopuma aynı kabloyla bağladığımda saniyesinde açılıyor. Intel kontrol panelinden şüpheliyim bu sıkıntının kaynağı olarak çünkü bilgisayarımda HDMI ve Display port olmak üzere 2 görüntü çıkışı olmasına rağmen konnektör tipi olarak DisplayPort gösteriyor.

1606575109181.png

UHD Graphics'i komple devre dışı bırakma ayarını ne BIOS'ta ne de başka bir yerde bulamadım. Yardım eden herkese sonsuz teşekkürler.

Nvidia Optimus özellikli dizüstü bilgisayarlarda Nvidia denetim masasında görebileceğin ayarlar yalnızca bunlar. Kimi üst düzey modellerde İntel UHD'nin devre dışı kalması için belli ayar veya tuş bulunabiliyor ama genelinde yok. Dizüstü bilgisayarda yalnızca Nvidia'yı devreye alacak bir tuş veya Control Center yazılımında ''GPU ayrık'' gibi seçenekler yoksa bu işlemi yapamazsın.

Windows gelişmiş görüntü ayarları seçeneğinde bir karşılığı var mı? HDMI bağladıktan sonra yeniden başlatma denedin mi? HDMI bağlıyken dizüstü panelini kapatmak gibi seçenekler sonuç vermiyor mu?
Adsız.png

Nvidia Optimus özellikli dizüstü bilgisayarlarda Nvidia denetim masasında görebileceğin ayarlar yalnızca bunlar. Kimi üst düzey modellerde İntel UHD'nin devre dışı kalması için belli ayar veya tuş bulunabiliyor ama genelinde yok. Dizüstü bilgisayarda yalnızca Nvidia'yı devreye alacak bir tuş veya Control Center yazılımında ''GPU ayrık'' gibi seçenekler yoksa bu işlemi yapamazsın.

Windows gelişmiş görüntü ayarları seçeneğinde bir karşılığı var mı? HDMI bağladıktan sonra yeniden başlatma denedin mi? HDMI bağlıyken dizüstü panelini kapatmak gibi seçenekler sonuç vermiyor mu?
Eki Görüntüle 755123
Bilgisayarı yeniden başlat dedikten sonra paneli kapattım panel kapalı olarak açılması için. Yine de monitörü algılamadı. Bu arada belki driverlar sıkıntılıdır diye her türlü yolu denedim. Sıfırdan windows kurdum driverları otomatik olarak da indirip denedim olmadı manuel olarak experience içinden de indirip denedim. Yani driverlar ile alakalı problemim yok. Başka çözüm öneriniz var mı hocam?

Windows logo tuşu ve P kombinasyonlarının hepsi sonuçsuz mu kalıyor?

Dizüstü bilgisayarın HDMI girişi sıkıntı olabilir belki. Aynı kablo ve aynı monitör ile farklı bir dizüstünde sıkıntı çıkmamış. Alternatif olarak varsa evdeki TV'ye bağlamayı falan da deneyebilirsin, birinde çıkan yazılımsal sorun diğerinde olmayabilir. En son seçenek bir ucu mini DP kablo ile sonuç almaya çalışmak herhalde.

Windows logo tuşu ve p kombinasyonlarının hepsi sonuçsuz mu kalıyor?

Evet hepsini seçiyorum monitör git gel bile yapmıyor işlevsiz butona tıklıyormuşum gibi oluyor yani.

Dizüstü bilgisayarın HDMI girişi sıkıntı olabilir belki. Aynı kablo ve aynı monitör ile farklı bir dizüstünde sıkıntı çıkmamış. Alternatif olarak varsa evdeki TV'ye bağlamayı falan da deneyebilirsin, birinde çıkan yazılımsal sorun diğerinde olmayabilir. En son seçenek bir ucu mini DP kablo ile sonuç almaya çalışmak herhalde.

Tahminim Display Port üzerinden görüntü verecek çünkü konnektör tipi olarak sadece Display Port yazıyor acaba HDMI'ı seçebileceğim bir ayar mı var?
Ek olarak monitör ile laptopu bağladığım anda monitörde "kablo bağlantısını kontrol edin" yazısı gidiyor ve algılamaya çalışıyor gibi sanki. Sonrasında tekrardan sinyal yok yazısı geliyor. DP çıkışlı monitörü olan arkadaşım olsa bile - öyle bir tanıdığım yok- malum karantina günleri yüzünden deneyebileceğimi sanmıyorum.

Normalde Nvidia ve Intel ayarlarına hiç girmeden sonuç alabilmek lazım. Direkt Windows tuşu + P ile geçiş sağlanmalı. Kimi dizüstü bilgisayarlarda HDMI girişine tam oturmuyor kablo. Yeterince sert bir şekilde sonuna kadar girdiğinden emin misin?

Normalde NVIDIA ve Intel ayarlarına hiç girmeden sonuç alabilmek lazım. Direkt Windows tuşu + p ile geçiş sağlanmalı. Kimi dizüstü bilgisayarlarda HDMI girişine tam oturmuyor kablo. Yeterince sert bir şekilde sonuna kadar girdiğinden emin misin?

Eminim hocam tak diye oturuyor soketten yana sıkıntı olduğunu zannetmiyorum.
(Ayrıca elimde 2 kablo var belki kablo seçiyordur diye ikisini de denedim ama nafile)
Süphelendiğim noktalar şu şekilde;
1) Intel grafik kontrol merkezi birden fazla görüntü çıkışı olan laptoplar için şu anki sürümünde uyumsuzluk var.( bunu diğer kullanıcılarla da konuşup kesinliğini doğrulayabiliriz.)
2) GPU ayrık özelliği ekran kartı tanımlı olarak ayarlayarak sorunun dahili GPU'dan kaynaklandığını kontrol etmek (ben bu özelliği hiçbir yerde bulamadım ama arkadaşımda 2016 kasa Monster var, onun laptopunda böyle bir özellik var.
3) HDMI soketim arızalı ( laptop yeni olduğu için fabrikasyon bir hata olabilir garantiye geri göndermem demek tüm derslerden geri kalmam demek o yüzden en son olarak değerlendiriyorum.)

Yeni konular

Geri
Yukarı