GTX1650 Ti sistemde ısınma, FPS düşüşü ve garip sesler

psovial

Yoctopat
Daha fazla  
Selam açık açık her şeyi anlatmak istiyorum oyun oynarken GPU derecesi 86'dan aşağı inmiyor, bunlar fazla ağır olmayan oyunlar en azından sistem gereksinimlerine baktığım kadarıyla, boş zamanlarımı birkaç oyunla geçiriyordum ancak şu an sadece video izleyebiliyorum herhangi bir zarar gelmesin diye, Dead by Daylight diye genel olarak oynadığım bir oyun vardı rahatlıkla 100 120 FPS'e kadar çıkıyorum ancak bir anda 1 FPS'e düşüyor sadece oyun değil tüm bilgisayar, bildiğiniz garip sesler çıkıyor PC'ye dokunduğumda ise yanıyor, hani 4 5 kere olunca sildim oyunu tamamen herhangi bir şeye zarar gelmesin diye, ardından birkaç oyun daha aradım, Fortnite'i denemek istedim (3 saniyelik drop ardından ise çok değişik ses geliyordu cızırtılımı desem ne desem bilemiyorum drop geçtiği an seste gidiyordu) ama PC yine fena halde ısınıyor (86 derece sabit kalıyor) sesler çıkıyor(sadece oyun oynadığımda) kapatmak zorunda kalıyorum internette uyguladığım ısınma olaylarını güzelce takip ettim değişiklik çok da yaramadı, aynı 86 derece belki de ben fazla kafaya takıyorumdur, şimdiden teşekkürler

Sistemimi yazayım belki faydası olur.

Intel Core i7 10750H​

16 GB RAM​

GTX 1650 Ti​

512 GB SSD​

Bu arada kusura bakmayın bilgisayarın markasını yazmamışım IdeaPad Gaming 3 15IMH05

Son düzenleme:
Selam açık açık her şeyi anlatmak istiyorum oyun oynarken GPU derecesi 86'dan aşağı inmiyor, bunlar fazla ağır olmayan oyunlar en azından sistem gereksinimlerine baktığım kadarıyla, boş zamanlarımı birkaç oyunla geçiriyordum ancak şu an sadece video izleyebiliyorum herhangi bir zarar gelmesin diye, Dead by Daylight diye genel olarak oynadığım bir oyun vardı rahatlıkla 100 120 FPS'e kadar çıkıyorum ancak bir anda 1 FPS'e düşüyor sadece oyun değil tüm bilgisayar, bildiğiniz garip sesler çıkıyor PC'ye dokunduğumda ise yanıyor, hani 4 5 kere olunca sildim oyunu tamamen herhangi bir şeye zarar gelmesin diye, ardından birkaç oyun daha aradım, Fortnite'i denemek istedim (3 saniyelik drop ardından ise çok değişik ses geliyordu cızırtılımı desem ne desem bilemiyorum drop geçtiği an seste gidiyordu) ama PC yine fena halde ısınıyor (86 derece sabit kalıyor) sesler çıkıyor(sadece oyun oynadığımda) kapatmak zorunda kalıyorum internette uyguladığım ısınma olaylarını güzelce takip ettim değişiklik çok da yaramadı, aynı 86 derece belki de ben fazla kafaya takıyorumdur, şimdiden teşekkürler

Sistemimi yazayım belki faydası olur.

Intel Core i7 10750H​

16 GB RAM​

GTX 1650 Ti​

512 GB SSD​

Bu arada kusura bakmayın bilgisayarın markasını yazmamışım Ideapad Gaming 3 15IMH05

Sıcaklıklar çok yüksek bunun etkisi vardır muhtemelen. Bunun haricinde anakartın VRM tasarımı kötüyse de bu olabilir. Ben zaten Lenovo'dan böyle bir şey beklerim, şaşırmam.

Laptop için 86 Derece ekran kartı için çok iyi bir derece. İşlemcin ne durumda ona baktın mı?

Yanlış, GTX 1650 Ti için 86 derece çok yüksek. 50W TDP değerine sahip bir GPU bu kadar sıcak çalışmaz.

Sıcaklıklar çok yüksek bunun etkisi vardır muhtemelen. Bunun haricinde anakartın VRM tasarımı kötüyse de bu olabilir. Ben zaten Lenovo'dan böyle bir şey beklerim, şaşırmam.

Yanlış, GTX 1650 Ti için 86 derece çok yüksek. 50W TDP değerine sahip bir GPU bu kadar sıcak çalışmaz.
Leptop kankacım bu nasıl çalışmaz?

Daha önce hiç laptop kullandınız mı???
Evet kullandım. Hem de çok. Isterse 30W gpu olsun farketmiyor çünkü hava akışı 0 leptopta. 2cm kalınlığı var zaten kasanın. Leptoplarda cpu throttle cogunlukla 100C civarı ekran kartıda 95C civarı oluyor o yüzden 86 derece calısmasında bir problem yok :D

HWMonitor den şuan baktığım kadarıyla masaüstünde 55-60 Üstte bahsettiğim oyunların 1 tanesinde Msi afterburnerdan denemiştim 90-95 derece sabitti ama uzun süre önce denediğim için belirtmedim
Büyük ihtimal işlemcinden throttle yiyorsun o yüzden anlık droplar alıyorsun. İşlemcin sıcaklık eşiğine ulaştığı için anlık olarak frekansını düşürüyor ve drop yiyorsun. Leptop temizliği + macun yenilersen problemin çözülür büyük ihtimalle.

Evet kullandım. Hem de çok. Isterse 30W GPU olsun fark etmiyor çünkü hava akışı 0 laptopta. 2cm kalınlığı var zaten kasanın. Laptoplarda CPU throttle cogunlukla 100C civarı ekran kartıda 95C civarı oluyor o yüzden 86 derece calısmasında bir problem yok :D

Herhangi bir yorumda bulunmucam. Laptop tarafında 95 derecede çalışan herhangi bir GPU'ya rastlamadım. Hele GTX 1650 Ti giriş seviyesi mobil bir GPU olarak 86 derecede çalışması imkansız. Burada biri bir şey söyleyince doğru kabul edilmesi için illaki birkaç kişinin de hak vermesi gerekiyor sanırım. Gidin araştırın kardeşim.

Eğer ısı boruları ortaksa ki ortak olmayan laptop görmedim işlemci sıcaklığı ekran kartına transfer oluyor olabilir

Eğer ısı boruları ortaksa ki ortak olmayan laptop görmedim işlemci sıcaklığı ekran kartına transfer oluyor olabilir
Bu söylediğiniz çok minimal bir şekilde olur. Direkt olarak etki etmez. Eğer böyle bir şey olsaydı işlemci stres testinde ekran kartı da bir hayli ısınırdı. Ama en fazla 2-3 derece artacaktır sıcaklığı. Tabi burada sağlıklı bir hava sirkülasyonu ve kaliteli bir termal macun kullanıldığını varsayarak konuşuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı