GTX1650s sistem oyunlarda FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 10
Maalesef bu konudaki her şeyi zamanında denedim fakat sorunumu çözmedi bu sorun. Galiba bu sorunu hiç çözemeyeceğim.
RAM'in arızalı olup olmadığından emin olun. RAM arıza testi için memtest86 çok iyi bir programdır. Aşağıda paylaştığım sitede memtest86 yazılımını 'Free' olarak indirebilirsiniz. Google'a 'memtest86 kullanımı' diye yazıp nasıl kullanıldığını öğrenin.
Memtest86 ile 3-4 kez kısa süren ve uzun süren testler yapın. Test esnasında program donarsa bu bile arıza belirtisidir!

İleri aşamada (Yani gerekli olursa) RAM'leri slotlardan tek tek çıkartıp testi tekrar etmeniz gerekebilir.
Ben böyle yaparak arızalı RAM'i tereyağından kıl çeker gibi tespit etmiştim. Arızalı RAM'im bilgisayar masamda durur hala.

RAM'lerde arıza yoksa depolama aygıtlarına test yapınız. HD Tune programını indirip test et.

*Seninle tıpatıp aynı ekran kartını kullanıyorum. MSI Gaming X modeli benim de. Benimki de oyunlarda takılıyor ama 5-10 dk'da bir değil. Yarım saatte bir diyelim. Sebebini bilmiyorum ama bir önceki mesajımdaki konuda yazanları yaptım, böyle deniyorum.

*Hiç temiz bir format atıp denedin mi? Formattan sonra chipset sürücünün en güncel halini Google'dan ara, indirip yükle. Anakartının chipset sürücüsü buradaymış: A320M-A PRO | Motherboard | MSI Global

*BİOS'u güncelle. (Yapmadıysan)

Son düzenleme:
Sistem dosya taraması yaptınız mı?

Çalıştırdan CMD yazıp.

DISM.exe /online /cleanup-image /restorehealth

Yazıp enter bitince.

SFC /scannow yazıp enter a basın.

Sistem de bozuk Windows dosyası varsa tarıyor düzeltiyor.
Eğer bir şey yoksa kısa bir yazı çıkar.
Varsa uzun bir yazı çıkar anlarsınız oradan.

Bunlar harici sistemin tüm sürücüleri güncel mi?
Mesela chipset sürücünüz?
Verdiğim linkte Windows 10 - 11 için seçebilirsiniz bunu yüklediniz mi?
Realtek ses sürücüsü güncel mi? Sürücü nedir? En son 9338.1 var mesela?
Realtek LAN sürücüsü güncel mi? Yoksa siteden güncel olanı indirin.

Bunlar sistemi kurarken mesela Windows 10-11 kurdum ilk yüklediğim şeylerdir.
Sistem kurulur kurulmaz ilk önce DDU'dan Windows otomatik güncellemeyi durduruyorum çünkü eski sürücüleri yüklüyor yapmadığım takdirde. Durdurduktan sonra sırası ile çipset, ses, LAN, ekran kartı yüklüyorum. Ondan sonra sistemi yeniden başlatıp DDU'dan otomatik yükleme iptalini geri alıyorum ve direk Windows Update'den tüm güncellemeleri yüklüyorum. Sonra Windows Store'dan uygulamalar. Bunları daha önce böyle yapmadığım zaman çok sorun yaşıyordum. Sistem bazen eski sürücüleri silmiyor tutuyor. Onları driver Store Explorer diye bir program ile bulup kendim temizliyorum.

Bütün bunlara rağmen düzelme olmuyor ise sorun donanım da olabilir? Veya oyunda ama tüm oyunlar böyle ise donanım, RAM vs daha detaylı testler yapmak gerekebilir.

Teşekkürler bunları deneyeceğim yardım için sağ olun.
RAM'in arızalı olup olmadığından emin olun. RAM arıza testi için Memtest86 çok iyi bir programdır. Aşağıda paylaştığım sitede Memtest86 yazılımını 'Free' olarak indirebilirsiniz. Google'a 'Memtest86 kullanımı' diye yazıp nasıl kullanıldığını öğrenin.
Memtest86 ile 3-4 kez kısa süren ve uzun süren testler yapın. Test esnasında program donarsa bu bile arıza belirtisidir!

İleri aşamada (yani gerekli olursa) RAM'leri slotlardan tek tek çıkartıp testi tekrar etmeniz gerekebilir.
Ben böyle yaparak arızalı RAM'i tereyağından kıl çeker gibi tespit etmiştim. Arızalı RAM'im bilgisayar masamda durur hala.

RAM'lerde arıza yoksa depolama aygıtlarına test yapınız. HD Tune programını indirip test et.

*Seninle tıpatıp aynı ekran kartını kullanıyorum. MSI Gaming X modeli benim de. Benimki de oyunlarda takılıyor ama 5-10 Dk'da bir değil. Yarım saatte bir diyelim. Sebebini bilmiyorum ama bir önceki mesajımdaki konuda yazanları yaptım, böyle deniyorum.

*Hiç temiz bir format atıp denedin mi? Formattan sonra chipset sürücünün en güncel halini Google'dan ara, indirip yükle. Anakartının chipset sürücüsü buradaymış: A320M-A PRO | Motherboard | MSI Global

*Bios'u güncelle. (yapmadıysan)

Anakart chipset sürücüm güncel en son sürüm yüklü, BIOS da en son sürümde, daha önceden HD Tune ile SSD HDD test ettim onlarda sorun yok şimdi Memtest deneyeceğim.

Son düzenleme:
Bugün Full HD ve Ultra ayarda The Evil Within 2 oynadım. Bir buçuk saat oynadım. Hiç sorun yaşamadım.
Oyun SSD'de değil HDD'de yüklü bu arada. Bu oyunu 60 FPS'de kilitli oynamayı tercih ettiğimi de belirteyim. Oynarken ekran kartım en fazla 65 dereceyi gördü.

Hmm anladım sanırım bu AMD işlemciler kaynaklı bir sorun. Bir de CS:GO'da dener misiniz? Takılma oluyor mu hala.

Bir saat CS:GO oynadım az önce. Takılma olmadı.
Bende güç seçenekleri kısmı 'dengeli' olarak ayarlı. Böyle kullanmayı tercih ediyorum.

Bendeki bu sorun neden kaynaklanıyor hala anlamış değilim. Sizin anakartınız ve Windows sürümünüz nedir? Bir de NVIDIA da hangi sürüm sürücüyü kullanıyorsunuz?

Anakartım Asus Z97 Pro Gamer. NVİDİA 512.59 sürüm sürücüyü kullanıyorum. Windows sürümüm aşağıdaki fotoda. Hiç temiz format atıp denedin mi? Bir de, CS:GO online oynanan bir oyun. Dolayısıyla internet bağlantısından dolayı takılmalar oluyor olabilir. The Evil Within 2 gibi hikayeli oyunlarda dene.
resim_2022-05-17_201623322.png

Çok format attım hatta daha dün bir daha attım sorunumu çözdüğü yok da, belki bu sefer çözer diye. Ben bunun anakartımdan kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Ne zamandır BIOS güncellemesi bile gelmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı