GTX1660s Ekran kartı güç ve sıcaklık limit değerleri

Palermo

Hectopat
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
Herkese merhaba, öncelikle belki de basit bir soru soracağım ama bilmediğim için soruyorum herkesten özür dilerim. Sorumdan önce sistem özelliklerini yazayım.

Ekran kartı: MSI GTX1660s Gaming X
İşlemci: R5 2600X.
2x8 16 GB 3200MHz RAM.
PSU: 550W Corsair VS550.

Aşağı yukarı 6 ay önce topladığım bilgisayarımla bugüne kadar AC Origins, Odyssey, GTA V vb birçok oyunu Ultra ayarlarda oynadım. Son olarak Metro Exodus'u High ayarlarda oynamaya başladım, 10-12 saat ve oynadım bir sorun yoktu yalnız bugün oyun sürekli çökmeye başladı. Steam'den dosya kontrolü yaptım ama sorun bu değildi. Afterburner'ı açtığımda fark ettim ki GPU sıcaklığı 70 dereceye geldiğinde oyun donuyor ve hiçbir şekilde kapanmıyor. Afterburner'daki sıcaklık limitim default olarak 83 olmasına rağmen 70 derecede kapanıyordu ki bilmiyorum bununla bir ilgisi var mı? Ben de o çubuğu sonuna kadar yani 90 dereceye kadar çektim, program kendiliğinden güç limitini de yükseltti ve başka hiçbir şeye dokunmadım ve daha sonra oyunu 3 saat kadar sorunsuz oynadım. Şu an hiçbir sorun yok gibi. Bununla ilgili olabilir miydi? Ve o yaptığım ayar herhangi bir zarar verir mi acaba? Bu arada sıcaklığı 90'a çektiğimde 70 dereceyi de kolay kolay görmedi tekrardan, ya ben bu işten anlamıyorum ya da ilginç bir durum :) bu arada Core, clock gibi ayarların hiçbirine dokunmadım.
Herkese şimdiden teşekkür ederim.

Aynı karta bende sahibim MSI Afterburner ile yaptığın ayardan sonra ekran kartının sıcaklığı mı düştü benim de ekran aa oyunlarda 70 72 derece arası keza oyunda kartın 80derecelere çıkarsa sıkıntı yaşatabilir. O yaptığın ayarla pek bir alakası yok bence.

Sıcaklıklar kontrol altındaysa yaptığınız ayar karta bir zarar vermez. Ama 70 derecede kapanması çok garip. Afterburner'i kaldırıp yeniden yüklemeyi, ayarları sıfırlamayı denediniz mi?

Sıcaklıklar kontrol altındaysa yaptığınız ayar karta bir zarar vermez. Ama 70 derecede kapanması çok garip. Afterburner'i kaldırıp yeniden yüklemeyi, ayarları sıfırlamayı denediniz mi?

Evet hocam denedim ama maalesef o ayara getirene kadar aynıydı durum.
Aynı karta bende sahibim MSI Afterburner ile yaptığın ayardan sonra ekran kartının sıcaklığı mı düştü benim de ekran aa oyunlarda 70 72 derece arası keza oyunda kartın 80derecelere çıkarsa sıkıntı yaşatabilir. O yaptığın ayarla pek bir alakası yok bence.

Hocam zaten hiçbir oyunda 74ü geçtiğimi hatırlamıyorum. Kaldı ki Exodus'u da 65-69 seyrinde oynuyordum. İlk defa bugün 70 71 olduğu an kapanmaya başladı neden bilmiyorum ama o ayarı yaptığımda kapanma sorunu çözüldü. Isı ise tekrardan 65'lere geriledi nadiren de olsa 72ye kadar çıktı ama bu sefer kapanmadı.

Bence sıcaklık limiti değil güç limiti arttığı için sorun çözülmüş, kart 70 dereceye ulaştığında fan hızını artırıp bundan dolayı yetersiz enerji aldığı için hata vermiş olabilir. Fan ayarlarıyla oynadıysanız bu durum mantıklı ama daha önce hiçbir ayarı değiştirmediyseniz bu durumun yaşanması pek mantıklı değil. Kartla ilgili yazılımsal ya da donanımsal bir sorun olabilir.

MSI Afterburner'i kaldırsanız bile eski ayarları da saklıyor olabilir. DDU ile sürücüleri, MSI Afterburner ile alakalı tüm klasörleri temizleyip tekrar sürücü kurun, bir de o şekilde default ayarlarda test edin sisteminizi. Ama dediğim gibi güç limitini arttırmanız bir sorun teşkil etmez. Donanımsal bir sıkıntı olma ihtimali yok.

Bence sıcaklık limiti değil güç limiti arttığı için sorun çözülmüş, kart 70 dereceye ulaştığında fan hızını artırıp bundan dolayı yetersiz enerji aldığı için hata vermiş olabilir. Fan ayarlarıyla oynadıysanız bu durum mantıklı ama daha önce hiçbir ayarı değiştirmediyseniz bu durumun yaşanması pek mantıklı değil. Kartla ilgili yazılımsal ya da donanımsal bir sorun olabilir.
Daha önce hiçbir ayara dokunmadım hocam. Aynı zamanda bu Afterburner ayarını yapmadan önce, Exodus'da aldığım hatadan hemen sonra GTA V'i oynadım kapanır mı diye ama onda da hiçbir problem yoktu. Yalnızca Exodus'da oldu nedense.
MSI Afterburner'i kaldırsanız bile eski ayarları da saklıyor olabilir. DDU ile sürücüleri, MSI Afterburner ile alakalı tüm klasörleri temizleyip tekrar sürücü kurun, bir de o şekilde default ayarlarda test edin sisteminizi. Ama dediğim gibi güç limitini arttırmanız bir sorun teşkil etmez. Donanımsal bir sıkıntı olma ihtimali yok.
Bu şekilde test edeceğim hocam teşekkür ederim.

Yaptığınız işlem en basit OC yöntemlerinden biri. Temp limit yükselttiğiniz anda kart fabrika ayarlarında çekebileceği max gücü çekiyor. Voltaj artırmadan performans artışı sağlıyor. Bütün kartlarımda aynı işlemi çokça yaptım. Sıcaklıklar normalse sorun çıkmaz merak etmeyin.

O zaman muhtemelen oyunla alakalı basit bir sorundur, Afterburner'ı tamamen kapatıp oyunu oynamayı deneyin, bazı uygulamalar OSD ile uyumlu olmayabilir. Daha önce Userbenchmark isimli uygulamanın 3D testini yaparken hata alıyordum, Afterburner'ı kapattıktan sonra hata almamıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı