Güç kablosu fişindeki giriş ne işe yarıyor?

zafer_kayaa

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Makine Ressamı.
Resimede belirttiğim kısım ne işe yarıyor arkadaşlar? Yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    16,9 KB · Görüntüleme: 135
Bu hani Fatih Projesi kapsamında dağıtılan akıllı tahtalardaki topraklamalı prizler var ya oraya girmesi için. Ayrıca topraklama sayesinde daha güvenli oluyor. (Yanlış ise lütfen bilgilendirin.)

Ne işe yaradığını bilmem de, lise zamanında ilk üretim Vestel akıllı tahtalarda bu tarz kablo vardı, bu kabloyu bazen birileri çıkartırdı, derste öğretmen dahil takabilen yoktu. Sınıfta takan 1 kişi vardı ve onu sınıfın en güçlü adamı olarak ilan ederdik 😄 .

Edit: Büyük ihtimalle topraklama girişi.

Son düzenleme:
Topraklamaya mı yarıyor bilmiyorum ama onunla UPS'e bağlanıyorduk. Elektrikler gidince jeneratör devreye girene kadar server çalışmasına devam etsin diye büyük UPS sistemler olur. Bunların prizleri resimdeki gibi oluyordu. Sınırlı sayıda böyle priz vardı. Sadece sizin resimde attığınız gibi uygun bir fiş kullanarak UPS prizine bağlantı sağlayabilirsiniz. Böylece elektrikler gitse bile bağlı olan sistem çalışmaya devam eder. Bizim bilgisayarlar kapanıyordu ama dediğim prizle UPS'e bağlananlar kapanmayıp çalışmaya devam ediyordu.

ups priz.jpg

Topraklamaya mı yarıyor bilmiyorum ama onunla UPS'e bağlanıyorduk. Elektrikler gidince jeneratör devreye girene kadar server çalışmasına devam etsin diye büyük UPS sistemler olur. Bunların prizleri resimdeki gibi oluyordu. Sınırlı sayıda böyle priz vardı. Sadece sizin resimde attığınız gibi uygun bir fiş kullanarak UPS prizine bağlantı sağlayabilirsiniz. Böylece elektrikler gitse bile bağlı olan sistem çalışmaya devam eder. Bizim bilgisayarlar kapanıyordu ama dediğim prizle UPS'e bağlananlar kapanmayıp çalışmaya devam ediyordu.

Eki Görüntüle 620810

Anladım sanırım ekstra bir koruma için üretilen prizler, fişler için tasarlanmış. Topraklama görevini yerine getiriyor sanırım.

Geri
Yukarı