Çözüldü Güç kaynağı 230 mu 115 mi olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kirigaya Kazuto

Hectopat
Bilgisayarımın güç kaynağında böyle bir buton var ve biraz araştırdığımda eğer yanlış taraf açıksa patlayabileeğini öğrendim.
Sorum şu: Hangi tarafı açık olmalı? Düz çizgi olan mı yoksa yuvarlak olan kısma mı basmalıyım?

1582391295014-2105009388.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Türkiye'de yaşadığınız varsayarak 230 Voltta kalmalı, evet 115'e alırsanız PSU patlar.

Diğeri güç anahtarı 0 devrenin açık olduğunu ve PSU'ya güç verilmediğini I ise devrenin kapalı olduğunu ve PSU'ya güç verildiği anlamına gelir, yani siz bilgisayarı kullanırken I konumunda olmalı.
Türkiye'de yaşadığınız varsayarak 230 Voltta kalmalı, evet 115'e alırsanız PSU patlar.

Diğeri güç anahtarı 0 devrenin açık olduğunu ve PSU'ya güç verilmediğini I ise devrenin kapalı olduğunu ve PSU'ya güç verildiği anlamına gelir, yani siz bilgisayarı kullanırken I konumunda olmalı.

Çözüm

Bunun Aynısını Bugün yaşadım Patladı Anakarta Zarar Gelmişmidir Veya Diğer Parçalara cevaplarsanız sevinirim.

Zannetmiyorum hocam. Yine de denemek en iyi sonucu verir. Türkiye olarak 220 Volt şebeke gerilimi kullanıyoruz. 110V benim bildiğim ABD'de var.

Bunun aynısını bugün yaşadım patladı anakarta zarar gelmiş midir veya diğer parçalara cevaplarsanız sevinirim.

Eğer patlarken böyle biraz gürültülü patladıysa kondansatör değişimi yaptırarak yeniden kullanabilirsiniz tahminimce 220 Volt'un giriş katındaki kondansatörler patlamıştır diye düşünüyorum. Bir de bir şey sormam gerekiyor güç kaynağınızın modeli nedir anakarta zarar verip vermeyeceğini anlamak için soruyorum eğer bu forumda çöp diye tabir edilen hadrondur yok başka markalardır o markalarsa kurtulma şansı çok az %10-%20 oranla sağ çıkabilir şanslıysanız. Ama kaliteli bir güç kaynağıysa güç kaynağı kendini feda edip sistemi kurtarıyor çok nadir anakart veya diğer donanımlara sıçrama yapar.

Eğer patlarken böyle biraz gürültülü patladıysa kondansatör değişimi yaptırarak yeniden kullanabilirsiniz tahminimce 220 Volt'un giriş katındaki kondansatörler patlamıştır diye düşünüyorum. Bir de bir şey sormam gerekiyor güç kaynağınızın modeli nedir anakarta zarar verip vermeyeceğini anlamak için soruyorum eğer bu forumda çöp diye tabir edilen hadrondur yok başka markalardır o markalarsa kurtulma şansı çok az %10-%20 oranla sağ çıkabilir şanslıysanız. Ama kaliteli bir güç kaynağıysa güç kaynağı kendini feda edip sistemi kurtarıyor çok nadir anakart veya diğer donanımlara sıçrama yapar.
Güç kaynağım Asus 350w Anakartım Asus Lga 775 işlemcim core 2 duo 6300 1.86 Ghz

Güç kaynağım ASUS 350W anakartım ASUS LGA 775 işlemcim Core 2 Duo 6300 1.86 GHz.

Güç kaynağınız eskilerin kalitelisi diyebileceğimiz bir marka ama size önerim 2. elden veya sıfır olarak güzel bir güç kaynağı almanız tamirini yaptırmaya değmez o güç kaynağının ama durumunuz yoksa 2. elden alabilirsiniz. 350 Watt sizin işinizi görür hatta ekran kartınız yoksa 250 Watt bile işinizi görür.

Güç kaynağınız eskilerin kalitelisi diyebileceğimiz bir marka ama size önerim 2. elden veya sıfır olarak güzel bir güç kaynağı almanız tamirini yaptırmaya değmez o güç kaynağının ama durumunuz yoksa 2. elden alabilirsiniz. 350 Watt sizin işinizi görür hatta ekran kartınız yoksa 250 Watt bile işinizi görür.
Anakartıma Bişey Olmuşmudur Sizce Bu Güç Kaynağı 10 yıldan beri sapasağlam çalışıyodu.Bu Arada Teşekkür Ederim

Anakartıma bir şey olmuş mudur sizce bu güç kaynağı 10 yıldan beri sapasağlam çalışıyordu. Bu arada teşekkür ederim.

Anakarta büyük intimal bir şey olmamıştır diye düşünüyorum güç kaynağınız ASUS marka ve ASUS marka zamanında iyi bir markada ürettiriyordu yanlış hatırlamıyorsam FSP markasına ürettiriyordu. Anakartınızı gözle kontrol ettiniz mi şişmiş kondansatör falan gözüküyor muydu veya da siyahlaşmış bir yer? Nasılda sağlam güç kaynağınız var şimdinin hadronudur ıvır zıvırına bin basar ama dediğim gibi gözle kontrol yapmanız gerek parçalara eğer durumları normal gözüküyorsa bir güç kaynağıyla deneyin eğer anakart ve diğer bileşenler normal gözükmüyorsa anakartınızı değiştirmeniz gerek.

Geri
Yukarı