Güç kaynağı anakarta zarar verir mi?

arindeklar

Decapat
Herkese merhaba arkadaşlar. Bir gün sabah kalktığımda bilgisayarı açmak için tuşuna bastım ve her şey çalışır vaziyette ekran gelmedi. Fanlar çalışıyor tüm ışıklar yanıyordu. Her yolu denemekle beraber sorunu çözemeyince çareyi anakartımın aynısından bulup 2.el olarak almakta buldum. Montajlayıp açmıştım ve sorun çözülmüştü. Bir hafta sonra ekran titreşerek kapandı. Tekrar açtığımda ekran geliyordu ancak ekran kartı görünmüyordu. Driverler yüklememe rağmen bir türlü de görmedi. Bir süre ekran kartsız olarak kullandım ve en sonunda yine bilgisayarı açtığımda ekranın hiç açılmama sorunu ile karşılaştım. Yine tüm sistem çalışıyor fanlar dönüyor ekran gelmiyordu. Bugün ise tüm sistemi incelediğimde yeni almış olduğum High Power 600W 80+ Bronze PSU'nun içinde bazı beyaz sanki patlamış ve akmış gibi beyaz bir madde gördüm. Sorun güç kaynağında olup da anakartlarımı bozma ihtimali var mıdır? Belki de ekran kartımı bile bozmuş olabilir fakat bunu bilmiyorum deneyecek bir sistem yok. Güç kaynağının içindeki beyaz şeyi fotoğraf olarak bırakıyorum. Şimdi yeni bir anakart almaktan çekiniyorum açıkçası ona da aynısı olur diye. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.
Sistem özellikleri:
AMD FX6300.
MSI 970A-G43.
ASUS R7 370 4 GB.
Corsair 8 GB RAM.
High Power 600W 80+ Bronze.

177EFA53-B257-4C7A-802E-023FA05F0184.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Kapasitörlerin patlamamış. Çeşitli kapasitörlerin patlama şekilleri videoda gösterilmiş. Patladıkları zaman duyulabilecek ses çıkartırlar. Fotoğrafta sadece iki tane kapasitör ve 3 tane coil gözükmekte. 2 Tane sağlam kapasitöre bakarak nasıl patladığına kanaat getiriyorsunuz? Ayrıyeten kapasitörler patladıkları zaman içlerinden beyaz bir şey çıkartmazlar.
Bu da Corsair HX1000i Platinum PSU'nun iç kısmı. Aynı beyaz şeyler bunda da var. Corsair HX1000i Platinum Modular PSU Review - KitGuru
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam bu yüzden kalitesiz PSU'lardan uzak durun diyoruz, High Power çok tanıdık değil.

Ama bozulmamış, ama yine de kendi riskinizde kullanın.
Hocam aslında bayağı araştırmıştım alırken beğenilen bir PSU idi. Dediğiniz gibi en iyilerden şaşamamak lazım.
Beyaz, sakız gibi olan şeyi daha önce başka PSU'larda da gördüğümü hatırlıyorum.
Teşekkür ederim yanıtınız için.
İçerisindeki kondansatör patlamış sanırım, kondansatör patlayınca öyle beyaz bir şey fışkırıyor.

Eki Görüntüle 798889
Eski çıkarmış olduğum bozulan PSU’da da bunlardan vardı. Dediğiniz gibi patlamış sanırım.
High Power en önde gelen PSU üreticilerinden. Ama ECO serisi bir PSU sanırım, iyi bir model değil.
Evet, ben de öyle araştırdığım için almıştım ama kötü bir model olduğunu bilmiyordum teşekkür ederim.
Ürün yeni ve garantisi devam ediyorsa garantiye gönderin. PSU'nun sisteme zarar verdiğini belirtin.
Evet garantisi devam ediyor ancak kısa sürede böyle olmasına şaşırdım. En iyisi dediğiniz gibi garantiye vermek.
Kondansatörler patlamış maalesef. Verebilir Anakarta zarar.
Teşekkür ederim yanıtınız için.
Kapasitörlerin patlamamış. Çeşitli kapasitörlerin patlama şekilleri videoda gösterilmiş. Patladıkları zaman duyulabilecek ses çıkartırlar. Fotoğrafta sadece iki tane kapasitör ve 3 tane coil gözükmekte. 2 Tane sağlam kapasitöre bakarak nasıl patladığına kanaat getiriyorsunuz? Ayrıyeten kapasitörler patladıkları zaman içlerinden beyaz bir şey çıkartmazlar.
Bu da Corsair HX1000i Platinum PSU'nun iç kısmı. Aynı beyaz şeyler bunda da var. Corsair HX1000i Platinum Modular PSU Review - KitGuru
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Açıkcası ilginç bir durum çünkü iki anakartım da aynı sorundan bozuldu. Bunları başka hangi hataya bağlayabiliriz güç kaynağı sağlam ise?

Yeni konular

Geri
Yukarı