Güç kaynağı HDD'ye güç veremezse ne olur?

|-Hakan-|

Hectopat
Selamünaleyküm, şu anda Casper marka 400W bir PSU kullanmaktayım ama şöyle bir durum var. 2 adet HDD takılı sisteme birisine güç yeterince gidiyor ama diğerine güç sanırsam doğru düzgün gitmiyor. Kabloları kontrol ediyorum nafile PC açılmıyor 2.disk yüzünden %100 disk sorunu yapıyor Windows yükleme ekranında kalıyor, diskte bir sorun yok ondan kesin eminim içerisine sorunsuz bir biçimde (GTA 5, Forza4, Payday2, r6s) oyunları yükledim.
PSU değerleri;
+12v 18a.
+5v 40a.
+3, 3V 28a.

Sistem özellikleri;
Xeon X3440 @stock
1x8GB 1600MHz 1x4GB DDR3 1333MHz RAM @1333MHz
Gigabyte GA-P55-US3l rev2.1
1x320GB WD Blue(sorunsuz) 1x500GB WD Black(%100 disk yapıyor(tahminimce güç yetersizliğinden))
GeForce 7300SE/7200GS 256MB(geçici ekran kartı)

Not: PSU'dan gelen kablo Molex olarak geliyor normal SATA çıkışı yok, bu yüzden Molex to SATA dönüştürücü kullanmaktayım.

Nasıl yani birazdaha açıklayabilir misiniz?
Dönüştürücü kalitesizdir, sürekli enerji aktaramıyordur. %100 disk kullanımının sorunla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum, sebebi Windows 10 olabilir. HDD Sentinel'den şu konudakine benzer bir uyarı verip vermediğine bakın:

Dönüştürücü kullandığım bazı sistemlerde on binlerce defa iletişim kopmuş olduğuna dair uyarılar vardı HDD Sentinel'de. Ayrıca sistemde kararsızlık, yavaşlıklar da oluyordu.

Bu arada Molex to SATA dönüştürücü kabloyu kaliteli almanızı tavsiye ederim. Kısa devre yapabiliyor(muş):

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dönüştürücü kalitesizdir, sürekli enerji aktaramıyordur. %100 disk kullanımının sorunla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum, sebebi Windows 10 olabilir. HDD Sentinel'den şu konudakine benzer bir uyarı verip vermediğine bakın:

Dönüştürücü kullandığım bazı sistemlerde on binlerce defa iletişim kopmuş olduğuna dair uyarılar vardı HDD Sentinel'de. Ayrıca sistemde kararsızlık, yavaşlıklar da oluyordu.

Bu arada Molex to SATA dönüştürücü kabloyu kaliteli almanızı tavsiye ederim. Kısa devre yapabiliyor(muş):

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Peki yeni bir PSU alınca sorun düzelir mi? (direkt olarak PSU'dan SATA Power çıkışlı bir kablo ile bağlayınca)
PSU 10 senelik yenilemenin de zamanı geldi ondan dolayı böyle bir soru sordum.

Peki yeni bir PSU alınca sorun düzelir mi? (direkt olarak PSU'dan SATA Power çıkışlı bir kablo ile bağlayınca)
PSU 10 senelik yenilemenin de zamanı geldi ondan dolayı böyle bir soru sordum.
Kaliteli (fiyatı biraz daha yüksek) dönüştürücü ile sorun çözülebilir ama markasını, gücünü, kullanım süresini ve işlemcinizin besleyebileceği muhtemel ekran kartlarını düşününce 450-500-550 watt bir güç kaynağı almanızı tavsiye ederim.

Kaliteli (fiyatı biraz daha yüksek) dönüştürücü ile sorun çözülebilir ama markasına, gücüne, kullanım süresine ve işlemcinizin besleyebileceği muhtemel ekran kartlarını düşününce 450-500-550 Watt bir güç kaynağı almanızı tavsiye ederim.

500-550W bandında bir PSU almayı düşünüyorum zaten bir tane buldum konu dışında olacak ama.
bu PSU sizce uygun mu? FSP'nin kalitesini herkes övüyor kaliteli bir markaya benziyor.

500-550W bandında bir PSU almayı düşünüyorum zaten bir tane buldum konu dışında olacak ama.
bu PSU sizce uygun mu? FSP'nin kalitesini herkes övüyor kaliteli bir markaya benziyor.
Ben de bugün bir konu açtım, sizin attığınız HV Pro modeliyle yine FSP'nin Hydro K modelini kıyaslayan bir konuydu. İkisi de aynı fiyatta ve HV Pro'nun daha iyi olduğunu söylediler ancak Corsair'in VS modelinden bir üst model olan CV550 de aynı fiyattan satılıyor.

Dediğiniz gibi kaliteli bir marka ama CV550'nin garip bir şekilde VS550'den yaklaşık 300 TL daha ucuz olup FSP'lerle aynı fiyatta olması kafa çeldirici. HV Pro alınabilir bence.

Ben de bugün bir konu açtım, sizin attığınız hv Pro modeliyle yine FSP'nin Hydro k modelini kıyaslayan bir konuydu. İkisi de aynı fiyatta ve hv Pro'nun daha iyi olduğunu söylediler ancak Corsair'in vs modelinden bir üst model olan CV550 de aynı fiyattan satılıyor.

Dediğiniz gibi kaliteli bir marka ama CV550'nin garip bir şekilde VS550'den yaklaşık 300 TL daha ucuz olup FSP'lerle aynı fiyatta olması kafa çeldirici. Hv Pro alınabilir bence.

Anladım. Yardımlarınız ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
İyi geceler dilerim.

Geri
Yukarı