Güç kaynağı yetersiz mi kalıyor?

Bütçeniz nedir?

RAM'leri stress testine sokun, eğer bir şey yoksa sorun PSU'dur. 5 yıl önce sıfır bir PSU 280 watt güç verebilirken ( 300W dediğine bakmayın, 300 Watt'ın 300'ünü de stabil olarak veremiyor. ) 5 yıldır çalışması sebebiyle gücünde düşüklükle oluşmuştur, o sebeple sisteme güç yetmiyordur.

Teşekkür ederim PSU'yu kesinlikle değiştireceğim. Attığım kasaya uygun boyutta güç kaynağı önerir misiniz?
HP 2BV35EA INTEL CORE İ7 7700 3.6GHZ 16GB 2TB+128GB 3GB NVIDIA GTX1060 WIN10 fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Hocam kasayı yaklaşık 5 yıl önce almıştım 5 yıldır sıkıntısız çalışıyor termal macun değişim sonrası masaüstünde takılmalar ses takılmaları yaşıyorum. 5 yıldır sorun olmayan kasa macun değişimi sonrası bu sorun ortaya çıktı.

Hocam takılmalar hakkında bir şey diyemem, diğer donanımlardan kaynaklanıyor olabilir ancak şu an için PSU'yu değiştirmenizi, sorunun devam etmesi halinde ayrı bir konu açmanızı tavsiye ederim. Linkteki PSU işinizi fazlasıyla görecektir.

Hocam teste vs. gerek yok zaten sisteminize baktığım zaman direkt 300W PSU yetmez diyebilirim. En azından kaliteli bir 400-500W PSU almanızı kesinlikle tavsiye ederim.
Neye göre yazıyorsunuz cidden komedi. Benim sisteme bile 300 W yetiyor. Kullanımda 250 W falan kullanırken o sisteme yetmiyor yaftası komik olmuş. Bilginiz yoksa fikir sunmayın. Ayrıca tüketim esnasında yetersiz gelse idi 5 yıl çalışmazdı. O anlık tüketimlere ve kullanım senaryolarına göre değişen bir durum bu. Milleti boşa masrafa sürüklemeyin. @Veli Öztürk kardeşim sen de durduk yere buna neden takıldın? Ani kapanma oyunlarda FPS düşmesi vb. yaşamıyorsan neden yani?

Neye göre yazıyorsunuz cidden komedi. Benim sisteme bile 300W yetiyor. Kullanımda 250W falan kullanırken o sisteme yetmiyor yaftası komik olmuş. Bilginiz yoksa fikir sunmayın. Ayrıca tüketim esnasında yetersiz gelse idi 5 yıl çalışmazdı. O anlık tüketimlere ve kullanım senaryolarına göre değişen bir durum bu. Milleti boşa masrafa sürüklemeyin. @Veli Öztürk kardeşim sen de durduk yere buna neden takıldın? Ani kapanma oyunlarda FPS düşmesi vb. yaşamıyorsan neden yani?

GTX 1060, fabrika verisi olarak 120W güç tüketiyor ve önerilen güç kaynağı 400W. i7 7700 ise 65W TDP değerine sahip. İkisini topladığınız zaman 185W güç tüketiyor. Ki 1060'ın Founders Edition modeli 120W güç tüketiyor, diğer markalar ufak MHz artışları yaptığı için güç tüketimleri artıyor. Sadece ekran kartıyla işlemcinin güç tüketimini 200W sayabiliriz. Arkadaş 300W PSU kullanıyor, 200W'ı zaten ekran kartıyla işlemciye gitti, 100W kalıyor. PSU'nun sertifikasını bilmiyoruz ki muhtemelen çok kaliteli bir PSU değildir 300Win 300W'ını da kullanamıyordur. Hadi diyelim ki 12V kanalından 270W güç verebiliyor. Ne kalıyor geriye? 70W. Sadece ekran kartıyla işlemcinin güç tüketimini çıkarttığımız zaman 70W güç kalıyor geriye. RAM'leri, işlemci fanı, kasa fanları, diskleri saymadık bile. PSU yetse bile ucu ucuna yeter. Verilere göre konuşuyoruz burada, kafamıza göre değil. Görselini bırakıyorum, 1060 6 GB modeli Witcher 3 oyununda 197W güç çekmiş. Tekrar düşünün, öyle yorum bırakın isterseniz. Fabrika 400W öneriyor, ufak bir araştırma yaptığımız zaman 400-500W'dan aşağı önerilmediğini görüyoruz, siz çıkıp diyorsunuz ki "300W yeterli". Komikmiş.

Dosya Ekleri

• PSUU.PNG
    PSUU.PNG
    77,9 KB · Görüntüleme: 11
  • PSU.PNG
    PSU.PNG
    129,1 KB · Görüntüleme: 8
GTX 1060, fabrika verisi olarak 120W güç tüketiyor ve önerilen güç kaynağı 400W. i7 7700 ise 65W TDP değerine sahip. İkisini topladığınız zaman 185W güç tüketiyor. Ki 1060'ın Founders Edition modeli 120W güç tüketiyor, diğer markalar ufak MHz artışları yaptığı için bildiğim kadarıyla güç tüketimleri artıyor. Sadece ekran kartıyla işlemcinin güç tüketimini 200W sayabiliriz. Arkadaş 300W PSU kullanıyor, 200W'ı zaten ekran kartıyla işlemciye gitti, 100W kalıyor. PSU'nun sertifikasını bilmiyoruz ki muhtemelen çok kaliteli bir PSU değildir 300Win 300W'ını da kullanamıyordur. Hadi diyelim ki 12V kanalından 270W güç verebiliyor. Ne kalıyor geriye? 70W. Sadece ekran kartıyla işlemcinin güç tüketimini çıkarttığımız zaman 70W güç kalıyor geriye. RAM'leri, işlemci fanı, kasa fanları, diskleri saymadık bile. PSU yetse bile ucu ucuna yeter. Verilere göre konuşuyoruz burada, kafamıza göre değil. Görselini bırakıyorum, 1060 6 GB modeli Witcher 3 oyununda 197W güç çekmiş. Tekrar düşünün, öyle yorum bırakın isterseniz.
MSI calculator var. Gidin ürünlerin serileri ile net değeri bulursunuz. Hala varsayımlarla konuşuyorsunuz. Markalar üstten önerir zaten. Ona göre hiç hesap etmeyin.

MSI calculator var. Gidin ürünlerin serileri ile net değeri bulursunuz. Hala varsayımlarla konuşuyorsunuz. Markalar üstten önerir zaten. Ona göre hiç hesap etmeyin.

Hocam şaka mısınız? Verileri bırakıyorum, ufak bir araştırmayla 400-500W'dan aşağısının önerilmediğini söylüyorum, 6 GB modelinin Witcher 3'te 197W çektiğinin görselini atıyorum, hala varsayım diyorsunuz.
Benim sisteme bile 300 W yetiyor.

Ayrıca sizin sisteme 300W yettiğini söylemişsiniz. İmzanızdaki sistem diye düşünüyorum RTX 2060, R5 3600, 16 GB RAM kullanıyorsunuz. 300W nasıl yetebilir gerçekten şaka yaptığınızı düşünmeye başlıyorum.

Hocam şaka mısınız? Verileri bırakıyorum, ufak bir araştırmayla 400-500W'dan aşağısının önerilmediğini söylüyorum, 6 GB modelinin Witcher 3'te 197W çektiğinin görselini atıyorum, hala varsayım diyorsunuz.

Ayrıca sizin sisteme 300Win yettiğini söylemişsiniz. İmzanızdaki sistem diye düşünüyorum RTX 2060, R5 3600, 16 GB RAM kullanıyorsunuz. 300W nasıl yetebilir gerçekten şaka yaptığınızı düşünmeye başlıyorum.
Hayır kendi kendine tezini çürüttün zaten kardeşim. Kullanan adam 5 yıldır yettirdi de sen iki paragrafla yettiremedin.

Hayır kendi kendine tezini çürüttün zaten kardeşim. Kullanan adam 5 yıldır yettirdi de sen iki paragrafla yettiremedin.

Tezini çürüttün derken? Bak dostum, senden tek bir ricam var. Birazcık araştır, 300W'ın bu sisteme yetip yetmeyeceğini öğren sonra gel konuşalım. Aslında gerek yok, 2060'lı sisteme 300W'ın yeterli olduğunu söyleyen biriyle daha fazla tartışmak istemiyorum :).

Hatta size bilgi sahibi olmadan yorum yapmamanız için birazcık yardımcı olayım :
İyi bir 400W ucu ucuna yeterli olur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı