Güç kaynağımda kaçak olabilir mi?

Raikkonen

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Geçtiğimiz günlerde yaşadığım ilginç bir olaydan bahsetmek ve çözüm aramak için yazıyorum. FSP Hydro 600W(1 yıllık) güç kaynağım var. Bilgisayarı kullanıp kapattıktan sonra genelde kasanın arkasında bulunan güç kaynağı şalterini kapatıyordum ancak güç kaynağından çıkan kablo, prize takılı halde duruyordu. ASUS Dual RX 580 8G ekran kartım var ve kart üzerinde kasaya dışarıdan baktığımda yandığını görebildiğim beyaz bir LED yanıyor. Bu LED sisteme sorunsuz güç iletildiği manasına geliyor.
Geçtiğimiz 2-3 hafta içerisinde geceleri yatarken kasamda ani ışık yanıp sönmesine benzer durumla yaklaşık 5-6 kez karşılaştım ancak yan evin balkonundan bir ışığın yansıdığını düşünüp üzerinde durmadım, ta ki kendi gözlerimle bu beyaz LED'in anlık yanıp söndüğünü görene kadar.
Benim bildiğim PSU şalteri kapalı iken prize bağlı olsa da akım geçmesine izin vermez. Ancak bu LED'in anlık yanıp sönmesi acaba PSU üzerinden kaçak akım mı geçiyor diye şüpheye düşürdü beni.
Bu olayı gözlerimle gördüğümün ertesi sabahı ise bilgisayarı açtığımda monitörde(LG 22MK430H) yatay halde mavi, kırmızı, yeşil çizgiler ve renk dalgalanmaları, titremeler gördüm. Ekran kartı üzerinden HDMI kablosunu çıkartıp tekrar taktığımda ise görüntü düzeldi.
Bu iki olay arasında bir bağlantı var mıdır? Sistemime, ekran kartıma herhangi bir zarar vermiş midir diye korkuyorum. Birkaç gündür şehir dışında olduğumdan bilgisayarı açmadım bu akşam tekrar deneyeceğim ve yapmamı önerdiğiniz bir işlem yahut önlem varsa minnetle dinler, uygularım.
Bir de merak ettiğim diğer husus, bilgisayar kapatıldığında kasa arkası şalteri indirip fişi çekmek mi yoksa sadece şalteri indirmek mi doğru? Şalterlerin kullanım ömrü olduğunu duymuştum bu yüzden onu sürekli aç kapa yapmaktan çekiniyorum. Bu işin doğrusu nedir yardım eder misiniz?
Yardımlarınızı bekliyorum, iyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Siz şalteri kapatırsınız fakat PSU'nun içinde az da olsa güç kalır. Şalteri indirin, PC'yi açma tuşuna basın. PSU'nun içindeki güç bitecektir. Led'in yanıp sönmesi duracaktır.
Boşuna korkuyorsunuz. Sisteminize hiçbir zarar gelmediğine emin olabilirsiniz.
Teşekkür ederim cevaplarınız için, peki monitörde yaşadığım olay hakkında yorumunuz nedir, neden olmuş olabilir? Anlık bir HDMI temassızlığı buna sebebiyet verebilir mi?

Sistem kapansa dahi güç kaynağında olan trafolarda halen daha çok miktarda elektrik vardır ve güç kaynağı bileşenlerine tüm elektrik bosaltilmadan müdahale edilmez. Öldürmez ama durup dururken carpilmayi kimse istemez.

Işığın yanmasında sebep o olabilir. HDMI için de bir fikrim var.

HDMI, voltaj taşır. Bu yuzden HDMI kablosunu çıkarırken gönderici olan cihazın elektriğinin olmaması gerekir. PS4'de bu sorun çok yaygındır. Bu arada, karta zaten akım geliyorsa elbette o akım bir yerlere gidiyordur. Su sabit durmaz, akar. Elektrik de aynı muhabbet. Akar.

Benim de buna benzer sorunum vardı. Güç kaynağının (en az 10 yıllık) şalterini kapatsam dahi anakartın yeşil ışığı yanıyordu. Açma kapama tuşuna sürekli bas çek bas çek yapa yapa içerideki elektriği bosaltiyordum. Bu sayede o yeşil ışık sönüyordu. Aç kapat yaparken fanlar dönüyordu ya :)

Sende bu şekilde yap. Kapattıktan sonra şalteri kapat ve açma kapama düşmesinden cihazı aç kapat. Aç kapat.

Sistem kapansa dahi güç kaynağında olan trafolarda halen daha çok miktarda elektrik vardır ve güç kaynağı bileşenlerine tüm elektrik bosaltilmadan müdahale edilmez. Öldürmez ama durup dururken carpilmayi kimse istemez.

Işığın yanmasında sebep o olabilir. HDMI için de bir fikrim var.

HDMI, voltaj taşır. Bu yuzden HDMI kablosunu çıkarırken gönderici olan cihazın elektriğinin olmaması gerekir. PS4'de bu sorun çok yaygındır. Bu arada, karta zaten akım geliyorsa elbette o akım bir yerlere gidiyordur. Su sabit durmaz, akar. Elektrik de aynı muhabbet. Akar.

Benim de buna benzer sorunum vardı. Güç kaynağının (en az 10 yıllık) şalterini kapatsam dahi anakartın yeşil ışığı yanıyordu. Açma kapama tuşuna sürekli bas çek bas çek yapa yapa içerideki elektriği bosaltiyordum. Bu sayede o yeşil ışık sönüyordu. Aç kapat yaparken fanlar dönüyordu ya :)

Sende bu şekilde yap. Kapattıktan sonra şalteri kapat ve açma kapama düşmesinden cihazı aç kapat. Aç kapat.
Teşekkür ederim :)

Geri
Yukarı