Güç Kaynağına Bağlı Kasa Fanlarında Gürültü

Darkness_89

Hectopat
Yer
Ankara
Arkadaşlar ASUS M5A97 anakartım var. Anakartta 2 adet 4 Pin Kasa Fanı bağlantısı bulunmakta; ancak ben kasaya toplamda 3 tane kasa fanı taktım, hâl böyle iken bir tanesi dışarıda kalıyor ve mecburen PCU'ya bağlıyorum. PCU'ya bağlı olan fan( Cooler Master SickleFlow 120[2000 RPM]) çok gürültü yapıyor. Bu noktada "Fan Kontrolcü" almanın dışında ne yapabilirim, bir öneriniz var mı ?

Fanların boşta durmasından çok sıkıldım, gidip fan kontrolcü almakta zor geliyor.

Öncelikle "PCU" değil "PSU" : Power Supply

Anakartta 2 adet CHA_PAN 4pin, 1 adet CPU_FAN 4pin ve PWP_FAN3 pin bulunmakta.
İşlemcinizden gelen kabloyu CPU_FAN bağlantısına, diğer 2 fanı da CHA_FAN girişine takabilirsiniz.
PWR fan soketine de 3 pinli bir fan takılabilir. 2000 RPM ile dönen o fanı çöpe atın.
2000 RPM değerine çıkabilen bir fan her halükarda ses demektir :) Devrini düşürdüğünüzde de yeterli akımı sağlamaz, inanın taktığınıza değmez.
Kasanızın desteklediği en büyük fanı alın ve kullanın.

Ancakl 3 pinli kasa fanları kullanıyorsanız, önerim fan kontrolcüsü almanızdır.
Çevirmeli diye tabir edebileceğim fan kontrolcülerini al, kontrol kabiliyeti daha iyidir. Düğmeli olanlardan hiç memnun kalmadım.
6-8 fana destek veren kontrol cihazları 100 TL civarından çok rahat satın alınabiliyor. Çok da şık duruyor hani.

Öncelikle "PCU" değil "PSU" : Power Supply

Anakartta 2 adet CHA_PAN 4pin, 1 adet CPU_FAN 4pin ve PWP_FAN3 pin bulunmakta.
İşlemcinizden gelen kabloyu CPU_FAN bağlantısına, diğer 2 fanı da CHA_FAN girişine takabilirsiniz.
PWR fan soketine de 3 pinli bir fan takılabilir. 2000 RPM ile dönen o fanı çöpe atın.
2000 RPM değerine çıkabilen bir fan her halükarda ses demektir :) Devrini düşürdüğünüzde de yeterli akımı sağlamaz, inanın taktığınıza değmez.
Kasanızın desteklediği en büyük fanı alın ve kullanın.

Ancakl 3 pinli kasa fanları kullanıyorsanız, önerim fan kontrolcüsü almanızdır.
Çevirmeli diye tabir edebileceğim fan kontrolcülerini al, kontrol kabiliyeti daha iyidir. Düğmeli olanlardan hiç memnun kalmadım.
6-8 fana destek veren kontrol cihazları 100 TL civarından çok rahat satın alınabiliyor. Çok da şık duruyor hani.

Öncelikle; S, C çıkmış idare et lütfen.

O, dediğiniz olmuyor işte; çünkü Front Fan, M5A97'nin CHA_FAN girişine uzanmıyor. Side Fan(Window) ve egzoz fan takılı sadece. Şuan 4 Pin'lerden birisi kablo erişmediği için boşta. Önerdiğin şeyleri düşünmediğimi zannetme, 75 Cm kablo alıp bağlamayı dahî düşündüm, sonra eğreti duracağına kanaat getirip, vazgeçtim.

Kasamdan da memnun olmadığım için geçici bir çözüm arıyorum.

2000 RPM'e gelirsek, bence yanılıyorsun çünkü anakarta bağlı olan aynı model "çıt" çıkarmıyor, kî egzoz fanımın (C.M JetFlo'da 2000 RPM) silent bağlantısı olmasına rağmen aralarında hiçbir fark yok, sessizlik hakim. Yani burada asıl mesele, fanların anakarta bağlanması. Hâl böyle iken, önerilerinizden benim için geçerli olanı sadece "Fan Kontrölcü" kî sorumu sorarken belirttiğim gibi fan kontrolcü dışında bir çözüm arıyorum.

PSU'ya nasıl bağladınız acaba? Aynı sorunu ben de yaşıyorum

PSU kablolarınızda dişi - erkek bağlatılar mevcut bunların yanında 3 pinli bir bağlantı göreceksiniz, fanı o pine bağlamanız yeterli.

Ben en azından cevap vermeden önce araştırıyorum, anakartın girişleri çıkışları nedir bakıyorum.
Ve gördüğüm şey, anakartınızda yeterli girişin bulunduğuydu ve belirttim bunu.

Karşıma geçmiş kablo yetişmiyor, her halde düşündük o kadarını diyorsun. Yardımcı olmaya çalışıyoruz her halde.
Kablonun yetişmediğini baştan söylemek gibi bir zahmette bulunabilirdin.

Şu halde yapılacak en mantıklı şey kabloyu uzatmak. 75 cm kablo eklemeye ne hacet, elinizle ufak bir ekleme yapabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı