Güç Kaynağına Voltmetre Takma

masterhaşhaşi

Kilopat
Daha fazla  
Ben normalde voltmetreyi iki kablolu olarak sipariş etmiştim fakat 3 kablolu geldi. Deneyi 2 kabloya göre yapacaktım fakat 3. kabloyu nereye lehimleyeceğimi bilmiyorum. Bilen bir arkadaş varsa yardım ederse sevinirim. Ha bu arada kabloyu havya ile çıkartabilirim fakat çalışır mı çalışmaz mı bilemiyorum.
Burada daha iyi anlarsınız.

IMG_20190427_114248.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben normalde voltmetreyi iki kablolu olarak sipariş etmiştim fakat 3 kablolu geldi. Deneyi 2 kabloya göre yapacaktım fakat 3. kabloyu nereye lehimleyeceğimi bilmiyorum. Bilen bir arkadaş varsa yardım ederse sevinirim. Ha bu arada kabloyu havya ile çıkartabilirim fakat çalışır mı çalışmaz mı bilemiyorum.
Burada daha iyi anlarsınız.

Eki Görüntüle 389086
Bendede aynı volt göstergesinden var ama 2 kablolu sipariş ettigin siteden ayrıntılı incele

Kırmızı kablo voltmetreye güç vermek için kullanılıyor, ölçüm için beyaz kabloyu kullanmanız gerekiyor. Siyah zaten topraklama. Yani siz bir güç kaynağının voltajını ölçmek istiyorsanız kırmızı ve beyazı kaynağın + ucuna, siyahı - ucuna bağlamanız gerekiyor. Sadece kırmızıyı ve siyahı bağlarsanız yalnızca voltmetrenin ışığı çalışır ölçüm olmaz.

Kırmızı kablo voltmetreye güç vermek için kullanılıyor, ölçüm için beyaz kabloyu kullanmanız gerekiyor. Siyah zaten topraklama. Yani siz bir güç kaynağının voltajını ölçmek istiyorsanız kırmızı ve beyazı kaynağın + ucuna, siyahı - ucuna bağlamanız gerekiyor. Sadece kırmızıyı ve siyahı bağlarsanız yalnızca voltmetrenin ışığı çalışır ölçüm olmaz.
Dostum galiba sen voltmetre yapacağım sandın. Ben güç kaynağı yapacağım içine bu voltmetre yi koyacağım.

Tamam, direkt güç çıkışını verdiğin (output) + hattına takacaksın voltmetrenin kırmızı ve beyaz ucunu. Çıkışı regülatörün orta bacağından kırmızı muz fişe çekeceksin sanırım, o hatta takman gerekiyor.

Merhaba. Üçüncü beyaz kablo kabloyla üzerinden beslenilen bu güç kaynağını değil harici olan başka güç kaynaklarının voltajını ölçerken kullanılır. Örneğin 9 voltluk pilin veya 19 voltluk laptop adaptörünün voltajını ölçerken, kırmızı kablo bu montajını yaptığınız güç kaynağının + çıkış ucuna, siyah kablo ise - ucuna bağlanırken, bu kaynakların + çıkış ucuna beyaz kabloyu ve - ucuna yine bunların - ucundan çekilen siyah kabloyu bağladığınızda, bu kaynakların 9 volt DC ve 19 volt DC olarak çıkış voltajlarını okursunuz, bu durum ayni dijital bir avometrenin DC ölçüm kısmından, bazı harici DC voltajlarının ölçümünü yaparak okuduğunuz gibidir.

Siizin bu güç kaynağının (amatör çalışmanızda) montajında ise, beyaz ve siyah kablo güç kaynağının + çıkışına her ikisi beraberce, siyah kablo ise güç kaynağının - ucuna bağlanırsa bu güç kaynağıyla tam o anda üretilen DC voltajını LED' li dijital göstergesinden okursunuz. Ancak bu beyaz kablo hiç bağlanmaz, sadece siyah ve kırmızı kablolar güç kaynağı çıkışındaki + ve - ' ye bağlanırsa herhangi bir voltaj değerini okuyamaz, sadece bu LED 'li dijital göstergede yer alan LED' lerin boştaki ışımasını (0.00 gibi) veya ölçümü sadece 0 volt DC olarak görürsünüz. Dijital voltmetrenin montajı ve voltaj değeri okunması için bağlantıları aşağıdaki bir videoda detaylı olarak yer alıyor. Kolay gelsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı