Güç kaynağından ses geliyor

Bentayga

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yakın zamanda aldığım bir bilgisayar. Kurulumunu zaten şirket yaptı. Eve geldi taktım, açtım, Steam, Google antivirüs, BIOS güncellemesi vs. işte normal işleri hallediyorum. Bir iki oyun yükledim sonra. Neyse, bilgisayarda şöyle bir olay var: açılınca değil, açıldıktan biraz süre geçince güç kaynağından çıt, çıt, çıt, çıt, çıt diye seri ince bir ses geliyor. Sese takınca ses rahatız ediyor tabii. PC fanlarında değil sorun, iyice baktım ama PC'yi açıp biraz çalıştırınca anlamsız bir şekilde o ses geliyor. Çözümü nedir bunun?

Son düzenleyen: Moderatör:
Garanti durumunu bozabilir, açmanı pek tavsiye etmem.

Ben de tavsiye etmem. Dediğim gibi fan bir yere sürtüyorsa elle bir çubuk vb. ile veya nefesiniz ile kontrol edebilirsiniz. Bunları yapmanıza rağmen sorun devam ediyorsa sökmek yerine servise göndermeniz daha doğru olur diye düşünüyorum.

Ben de tavsiye etmem. Dediğim gibi fan bir yere sürtüyorsa elle bir çubuk vb. ile veya nefesiniz ile kontrol edebilirsiniz. Bunları yapmanıza rağmen sorun devam ediyorsa sökmek yerine servise göndermeniz daha doğru olur diye düşünüyorum.
Kapalı kutu içinde olduğu için biraz zor ama yarın fanını ve altındaki filtreyi inceleyim

Aslında servisler de pek iyi değil ama en azından garanti dışı kalmıyor. Kendi güç kaynağımda da ufak bir sorun var ve ileride bende göndermeyi düşünüyorum.

Hocam güç kaynağınız kalitesiz ve ucuz bir güç kaynağı. Bilgisayarın en hayati parçası ve asla ucuza kaçılmaması gereken bir parça. Eğer hala garantisi geçerliyse garantiye gönderin veya değişim isteyin. İçindeki kondansatörlerden biri patlamış veya başka bir fiziksel hata meydana gelmiş olabilir. Hiç kurcalamadan yetkili servise göndermenizi tavsiye ederim.

Ar
En büyük şüpheli PSU fanı. PSU fanını kontrol ediniz. Ses halen devam ediyor mu paylaşınız.
Arkadaşlar bilgisayar yeni olduğu için pek servise göndermek istemiyorum. Ve evet sorun fanda. Çünkü fan yavaş dönüyor. Ve çok çok dibine girince kafamı kasaya dayayınca bir cız sesi geliyor diyebilirim. Onun dışında bir sorun yok. Fan yavaş dönüyor
Hocam güç kaynağınız kalitesiz ve ucuz bir güç kaynağı. Bilgisayarın en hayati parçası ve asla ucuza kaçılmaması gereken bir parça. Eğer hala garantisi geçerliyse garantiye gönderin veya değişim isteyin. İçindeki kondansatörlerden biri patlamış veya başka bir fiziksel hata meydana gelmiş olabilir. Hiç kurcalamadan yetkili servise göndermenizi tavsiye ederim.
Hoca yanlış anlamayın meraktan soruyorum sadece. Kalitesiz olduğuna nasıl kadar verdiniz? Çünkü sistemi toplarken yine burdan yardım almıştım.
Hocam gigabyte anakartların psu ısısına göre fanı ayarladığı söyleniyor ondan yavaş dönüyor olabilir mi

Son düzenleme:
Hocam yanlış anlamayın meraktan soruyorum sadece. Kalitesiz olduğuna nasıl kadar verdiniz? Çünkü sistemi toplarken yine burdan yardım almıştım.

Konunuzu inceledim. Bütçeniz ile günümüz şartlarında iyi parça bulmak zor olduğundan kötünün iyisi önerilmiş.

Bu konuya gelecek olursak sorunun güç kaynağının fanda olduğundan eminseniz ve fan bir yerlere sürtüp hasar vermiyorsa ve güç kaynağının serin çalışmasını sağlıyorsa görmezden gelebilirsiniz, eğer zarar verdiğini düşünüyorsanız sizin kanaatınıza kalmış.

Fakat sorunun fanda olduğundan emin değilseniz sisteminizi o güç kaynağına emanet etmenizi önermem servise götürmelisiniz.

Binlerce lira verdiğimiz parçalara elektrik sağladığından dolayı adı sanı bilinmeyen markalardan uzak durmalı ve kendini kanıtlamış markaları tercih etmeli. 340₺'ye 500w güç veren ve 80+ sertifikası olan bir güç kaynağına inanmak zor ki aynı güç kaynağı SilverStone'da 430₺. Bu tip güç kaynakları ile çok imtihanım oldu ve 500w der, 1 yıl sana gelir 460w çünkü içerisinde kullanılan kondansatörlerin, transistörlerin ve diğer direnç, seramik gibi parçaların ömürleri çabuk doluyor. Corsair'ın, Thermaltake'in veya Cooler Master'in ürettiği bir PSU 6 yıl tam kapasite dayanabiliyorsa; bunlar 2 yıl anca doğru düzgün çalışabiliyorlar. Özellikle elektrik kesintileri veya voltaj dalgalanmaları çok yaşanıyorsa kendilerini yakmakla kalmayıp diğer parçaları da yakıyorlar

Geri
Yukarı