Güç kaynağının içindeki kapasitörlerin durumu nasıl?

Alpaslan64

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar selamünaleyküm.
Evdeki eski (bayağı eski) bilgisayarda güç sorunu vardı. Açılırken pat diye gidiyordu. Ve bir süre güç düğmesi tepki vermiyordu. Bende güç kaynağını açıp bakmak istedim. Açınca aşağıdaki manzara ile karşılaştım. Biraz tozlu kusura bakmayın. Balkon musait değildi hava üfleyemedim.
Sanırım kapasitörler bu durumdayken çalışmaz. Ama benimki tahmin.
Sizlerin bilgisine ihtiyacım oldu. Yardımcı olursanız sevinirim.

IMG_20220916_191605_630.jpg
IMG_20220916_191550_967.jpg
IMG_20220916_191611_615.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk resimde sağda kabloların arkasında kalan, ikinci resimde en üst soldaki ve iki bobin arasındaki grubun en solundaki ile aynı grupta aşağıdaki bobinin hemen üst solundaki şişmiş gibi duruyor. Bir de son resimdeki bulk kapasitörlerin sağda olanı akmış sanırım.

Ucuz yollu eski bir PSU gibi duruyor ama girişte full bridge kullanılmış. İlginç bir yapısı var.

Son düzenleme:
Evdeki eski (bayağı eski) bilgisayarda güç sorunu vardı. Açılırken pat diye gidiyordu. Ve bir süre güç düğmesi tepki vermiyordu. Bende güç kaynağını açıp bakmak istedim. Açınca aşağıdaki manzara ile karşılaştım. Biraz tozlu kusura bakmayın. Balkon musait değildi hava üfleyemedim.

Eki Görüntüle 1519152Eki Görüntüle 1519154Eki Görüntüle 1519159

Üzerine ne doktünüz bu arada.

Kondanstör yanmış durumda açarsanız boomlayabilir.

Aslında bir elektrikçi veya bilgisayarcıya götürüp hasarlı kapasitörleri değiştirp hayatına devam edebilir o PSU.

İlk resimde sağda kabloların arkasında kalan, ikinci resimde en üst soldaki ve iki bobin arasındaki grubun en solundaki ile aynı grupta aşağıdaki bobinin hemen üst solundaki şişmiş gibi duruyor. Bir de son resimdeki bulk kapasitörlerin sağda olanı akmış sanırım.

Ucuz yollu eski bir PSU gibi duruyor ama girişte full bridge kullanılmış. İlginç bir yapısı var.
Evet eski bir PSU. Yaklaşık 20 yıllık 😅. Sanırım bu durumda kullanılmaz.

Üzerine ne doktünüz bu arada.

Kondanstör yanmış durumda açarsanız boomlayabilir.

Aslında bir elektrikçi veya bilgisayarcıya götürüp hasarlı kapasitörleri değiştirp hayatına devam edebilir o PSU.
Üzerine bişey dökmedim. Açtığımda böyleydi.

1 gün öncesinde dediğim gibi epey çalıştı. Hatta çalışmaya zorladım. Ama bur boom olmadı.

Burada işi yapacak bilgisayarcı veya elektrikçi olmaz. Yani kimse uğraşmak istemez. Kapasitörlerini bulursam kendim de yapabilirim. Daha önce yapmıştım buna benzer şeyler.

Bu şekilde ve tamirini sağlayabilseniz bile, yeni nesil bir sistemde; çok zorda kalmadıkça, kullanmamanız iyi olur.
Kullandığım sistem de aşırı eski. Değişen tek parça SSD. Onun harici hepsi aynı dönemde alındı. Hatta kasanın içini de bırakayım. IMG_20220916_213438_671.jpg

Aslında PCB'sini söküp bakmak istiyorum altına ama daha önce kapasitörlerle ilgili kötü anılarım var. O yüzden baya çekiniyorum. Gerçi PSU'yu sökmeden önce açma düğmesine bastım ama bir şüphe yani. Bakalım nasıl olacak?

Kullandığım sistem de aşırı eski. Değişen tek parça SSD. Onun harici hepsi aynı dönemde alındı. Hatta kasanın içini de bırakayım. Eki Görüntüle 1519326

Aslında PCB'sini söküp bakmak istiyorum altına ama daha önce kapasitörlerle ilgili kötü anılarım var. O yüzden baya çekiniyorum. Gerçi PSU'yu sökmeden önce açma düğmesine bastım ama bir şüphe yani. Bakalım nasıl olacak?

O zaman, size kolaylıklar diliyorum. Bu kadar fazla kapasitör problemi mevcutsa PCB'deki diğer ekipmanların da sorunlu çıkması olası.

Geri
Yukarı